Jak redukować stres w czasie zadłużenia? Podpowiadamy

Nie jesteśmy psychologami, ale nietrudno zgadnąć, że wraz z zadłużeniem obniża się samoocena. Wycofujemy się z życia społecznego, a chronicznie obniżone samopoczucie to prosta droga do depresji i nerwicy. Kiedy zwykłe słowa otuchy „nie martw się, jakoś się ułoży” nie działają, warto pomyśleć o bardziej technicznym podejściu do redukcji stresu.

Jak redukować stres w czasie zadłużenia? Podpowiadamy

Oszacuj skalę problemu, skoncentruj się na znalezieniu rozwiązań, zbuduj plan działania i szukaj oszczędności. Dopiero spojrzenie z dystansu pozwoli nam prawidłowo ocenić, jaka jest skala problemu. Pisaliśmy już o tym, w jaki sposób poradzili sobie z zadłużeniem bohaterowie naszego artykułu oraz jak nie wpaść w pętlę zadłużenia, skorzystaj więc z tamtych porad.

Jak być Lannisterem i ZAWSZE spłacać swoje długi?

Jak być Lannisterem i zawsze spłacać swoje długi?

„Gra o tron” - to dla wielu serial, który można postawić obok „Twin Peaks” czy „Breaking Bad”. Zbliża się 7 sezon „Gry o tron”, a my... poruszamy ten temat na swój, finansowy sposób :)

W tym artykule znajdziesz bardziej „techniczne” porady, jak poczuć się lepiej w stanie ciągłego napięcia nerwowego. Te punkty mogą być stosowane w zadłużeniach, ale również innych stresogennych sytuacjach.

Nie izoluj się, masz przecież przyjaciół

Pamiętaj, nie jesteś sam ze swoimi problemami i nie wstydź się sytuacji, w której się znalazłeś. Gdy wpadamy w długi, pojawiają się również bolesne myśli typu: „to moja wina, powinienem sobie z tym poradzić samemu, schować się, ukryć…”. To nie najlepsze rozwiązanie, bo Twoi przyjaciele – oprócz rady albo pomocy praktycznej – mogą samą swoją obecnością być świetnym wsparciem w trudnych chwilach.

Szukaj podobnych przypadków i czerp informacje

Nie jesteś jedyną osobą, która ma takie problemy. Mało tego – niektóre z nich się zrzeszają, aby wspólnie znaleźć rozwiązanie. W Internecie znajdziesz fora tematyczne i grupy wsparcia dla osób zadłużonych, a wśród nich wciąż aktywni są ci, którzy z długów wyszli.

Może warto porozmawiać z ludźmi, którzy mieli albo jeszcze mają podobne doświadczenia?

Skorzystaj też z pomocy doradców finansowych, którzy pomogą zbudować plan wychodzenia z długów, ale również samemu dziel się swoimi obserwacjami z tymi, którzy szukają porad.

Dbaj o zdrowie

Uprawianie sportu zawsze redukuje stres – niezależnie, czy chodzi o napięcie wynikające z pracy, spraw rodzinnych czy zadłużenia. Nie chodzi jedynie o wytwarzające się w czasie treningu endorfiny, ale o codzienne, powtarzalne zajęcie, które nadadzą odpowiedni „rytm” dniowi.

Oczywiście trudno zabrać się za sport, jeśli jesteśmy przygnębieni, ale większość psychologów poleca aktywność fizyczną jako jeden z filarów walki z depresją. Mało tego – naukowcy są zgodni, że odpowiednia dieta, regularne posiłki i nawadnianie organizmu (picie od 1,5 do 3 litrów wody dziennie) będzie sojusznikiem w walce ze złym samopoczuciem. Pomocne są również techniki relaksacyjno-oddechowe, które pozwalają odprężyć ciało oraz umysł.

A tego powinieneś unikać!

Pewne jest natomiast, czego nie powinno się robić – próbować zapomnieć o swoim zadłużeniu za pomocą używek. To nic innego, jak równia pochyła w kierunku jeszcze trudniejszych walk z samym sobą. Osoby uzależnione od alkoholu i narkotyków wpędzają się w większe długi, a zamiast koncentrować się na dobrym samopoczuciu oraz stawiać czoła problemom, izolują się od świata i tylko pogrążają się w uzależnieniu coraz bardziej. Jedynie trzeźwy umysł będzie w stanie wybrać odpowiednią drogę prowadzącą do rozwiązania problemów finansowych! Pamiętaj o tym.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation