Jak porównywać między sobą kredyty z różnych banków?

Jak nie porównywać gruszek z jabłkami, czyli na co powinniśmy zwracać uwagę przy porównywaniu kredytów?

Jak porównywać kredyty między sobą?
Istnieje mnóstwo parametrów, które powinieneś porównać przed wzięciem kredytu: ubezpieczenia, prowizje, oprocentowanie, itd. Ale tak naprawdę wystarczy porównać dwie liczby, które są stałe, ustalone ustawowo i banki mają obowiązek Cię o nich informować przed wzięciem kredytu. Są to: całkowity koszt kredytu i RRSO.

 

CKK i RRSO

  1. Całkowity koszt kredytu (CKK) –podsumowuje wszystkie koszty związane z kredytem: prowizja bankowa, odsetki i ubezpieczenia. Całkowity koszt kredytu przedstawia się w złotówkach i oblicza w skali całego kredytu (a nie np. w skali roku).
  2. RRSO – czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Pozwala ona na porównanie kosztów kredytów, włączając w to prowizje i koszty bankowe, nie tylko odsetki. RRSO oblicza się w stosunku rocznym, przedstawia procentowo i bank ma obowiązek poinformować o jego wysokości potencjalnego kredytobiorcę.

 

Leasing czy kredyt samochodowy – co jest lepsze?

Leasing czy kredyt samochodowy – co jest lepsze?

Masz firmę lub prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Nie chcesz płacić z góry za nowe auto? Lepszy okaże się leasing czy kredyt samochodowy?

 

7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, przed porównaniem różnych kredytów

  1. Jeśli porównujesz RRSO, to powinieneś porównywać ze sobą kredyty na ten sam okres kredytowania.
  2. Nie można porównywać oprocentowania z prowizją. Jeśli np. w jednej ofercie jest 0% oprocentowania i 5% prowizji, a w drugiej na odwrót: 5% oprocentowania i 0% prowizji – to oba te kredyty nie kosztują tyle samo!
  3. Nie powinno się „dodawać” prowizji do oprocentowania. Bo ta pierwsza jest obliczana od całej wartości kredytu i płacona jednorazowo (kiedy bierzesz kredyt), a oprocentowanie jest płacone co miesiąc, w ramach raty, i liczy się je od kwoty pozostałej do spłaty.
  4. Jeśli zastanawiasz się nad liczbą rat, to pamiętaj, że im więcej rat, tym niższa rata, ale całkowity koszt kredytu jest wyższa – bo zapłacisz odsetki za więcej miesięcy
  5. Przy braniu kredytu zwracaj uwagę na jego ubezpieczenie – ubezpieczenia bywają drogie!
  6. Jeśli zamierzasz spłacić kredyt przed planowanym terminem lub go skonsolidować, to wybierz ofertę z niższą prowizją, bo prowizja jest płatna jeden raz, z góry za cały kredyt.
  7. Warto porównywać oferty różnych banków, bo mogą się one znacząco różnić. Ale uważaj: czasem do otrzymania informacji o ofercie cenowej konieczne jest złożenie pełnego wniosku kredytowego, bo banki dopasowują cenę do sytuacji finansowej klienta.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation