Jak obliczyć RRSO?

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Czym właściwie jest? Do czego może się przydać?

Co to jest RRSO?

Czym jest RRSO? W największym skrócie: to jeden z najlepszych sposobów na porównywanie kredytów pomiędzy sobą.

RRSO to skrót od Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Dzięki niej możemy porównać koszty kredytów: odsetek, prowizji, kosztów bankowych. Wynik przedstawiany jest procentowo i dotyczy kosztów rocznych.

Przed wzięciem kredytu zawsze pamiętaj, że RRSO jest jedną z wartości, którą bank ma bezwzględny obowiązek się z Tobą podzielić (oprócz tego dotyczy to również m.in. całkowitego kosztu kredut).

Jak właściwie banki liczą RRSO? Jest to dość skomplikowane, wzór wygląda następująco:

Na szczęście nigdy nie musisz tego liczyć sam - bank ma obowiązek zrobić to za Ciebie. Powtórzmy: zawsze masz prawo mieć wgląd w RRSO swojego kredytu jeszcze zanim się na niego zdecydujesz.

O czym powinieneś pamiętać przed skorzystaniem z RRSO?

Jest kilka zasad korzystania z RRSO w celu porównywania między sobą kredytów. Po pierwsze: musisz porównywać pożyczki rozpisane na ten sam okres, czyli na taką samą liczbę comiesięcznych rat. Po drugie: nie ma sensu porównywanie oprocentowania z prowizją. Jeśli np. w jednej ofercie jest 0% oprocentowania i 5% prowizji, a w drugiej na odwrót, to te dwie oferty nie kosztują tyle samo.

Po trzecie: Przy porównywaniu ofert różnych banków uważaj: czasem do otrzymania informacji o ofercie cenowej konieczne jest złożenie pełnego wniosku kredytowego, bo banki dopasowują cenę do zdolności i wiarygodności kredytowej danego klienta!

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation