Jak dostać kredyt na pierwszy samochód? Sprawdź nasze porady

Pierwszy samochód pamiętamy do końca życia. Jeśli nie masz wystarczającej ilości gotówki, możesz wziąć kredyt samochodowy. Jak go uzyskać?

Jak dostać kredyt na pierwszy samochód? Sprawdź nasze porady

Zakup samochodu wiąże się ze sporymi kosztami. Jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę zawodową i nie zebrałeś jeszcze wystarczających funduszy, możesz wziąć kredyt samochodowy.

Kredyt samochodowy to specjalny rodzaj kredytu przeznaczony na konkretny cel, w tym wypadku zakup nowego lub używanego auta.

 

Oprocentowanie kredytu samochodowego jest niższe niż w przypadku klasycznego kredytu gotówkowego. Bank pobiera prowizję za kredyt, przetrzymuje kartę pojazdu podczas trwania spłaty, a największym zabezpieczeniem jest sam samochód. Jeśli nowy właściciel nie spłaca rat, bank może odebrać mu auto.

via GIPHY

 

Jak dostać kredyt na pierwsze auto?

1. Na początku dobrze się zastanów, czy będzie Cię stać na spłatę kredytu. Przeanalizuj swoją sytuację finansową, oblicz wszystkie wydatki. Pomyśl, czy w najbliższym czasie nie będziesz musiał wydać więcej, niż zazwyczaj. Byłoby dobrze, gdybyś pracował od kilku miesięcy na stabilnych warunkach zatrudnienia.

via GIPHY

2. Naucz się oszczędzać. Rozplanuj swoje wydatki w taki sposób, aby nie wydawać więcej, niż masz zamiar płacić za miesięczną ratę. Masz zamiar oddawać co miesiąc 500 zł? Przez kilka miesięcy, odkładaj do skarbonki tę kwotę po każdej wypłacie. Jeśli będziesz w stanie spokojnie funkcjonować bez tych pieniędzy, to raczej poradzisz sobie ze spłatą kredytu.

3. Udało się? Przed wzięciem kredytu, wpłać zaoszczędzone pieniądze na lokatę lub konto oszczędnościowe. Jeśli nadejdzie „czarna godzina”, będziesz miał za co spłacać swój kredyt.

4. Jedziesz na wakacje? Zastanów się, czy na pewno chcesz wydać te pieniądze w taki sposób. Lepszym wyborem może być „urlop pod gruszą" niż all inclusive za granicą. Też odpoczniesz, a zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na wpłatę własną na samochód.

via GIPHY

5. Przed wzięciem większego kredytu, warto mieć dobrą historię kredytową, bo bank będzie pewniejszy, że spłacasz raty na czas i chętniej pożyczy Ci większą sumę. Jeśli nigdy nie miałeś kredytu, warto zaciągnąć zobowiązanie na niską kwotę. Możesz kupić np. konsolę do gier. Nie dość, że umilisz sobie czas w oczekiwaniu na upragnione auto, to jeszcze Twoja wiarygodność kredytowa wzrośnie. Oczywiście – musisz spłacać każdą ratę na czas.

6. Dokładnie przestudiuj każdą ofertę i czytaj ją „od dechy do dechy”. Nie pytaj o kredyt w wielu bankach. Zbyt częste zapytania kredytowe mogą sprawić, że bank ma prawo odmówić Ci kredytu.

via GIPHY

7. Jeśli masz taką możliwość, znajdź poręczyciela, który w razie problemów spłaci Twój kredyt. W Twoim życiu mogą wydarzyć się różne nieprzewidziane rzeczy. Dobrze by było, gdyby rodzice byli Twoją tarczą ochronną, gdybyś nagle stracił swoje wszystkie pieniądze.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation