Jak czytać raport BIK?

Co znajduje się w raporcie BIK? Jak go czytać? Czym jest scoring BIK i w jaki sposób podsumowuje wiarygodność kredytową kredytobiorcy?

Jak działa BIK?

Raport BIK na przestrzeni ostatniego roku przeszedł pewne zmiany. Przede wszystkim zmieniła się forma punktacji, a także layout. Jak czytać raport BIK? Odpowiedzmy sobie na to kluczowe z punktu widzenia każdego kredytobiorcy pytanie.

Jak czytać raport BIK?

  1. Scoring - w tym momencie scoring BIK liczy się od 1 do 100 punktów. Im więcej ma się punktów, tym większą szansę ma konsument na otrzymanie kredytu lub pożyczki gotówkowej.
  2. Historia kredytowa - raporty BIK mają obecnie bardzo wyraźnie wydzieloną historię kredytową, z podziałem na poszczególne zadłużenia danego kredytobiorcy. Przy każdym z nich można rozwinąć historię spłat, wraz z datami przyjścia kolejnych rat kredytów. 
  3. Informacje z BIG Infomonitor - obecnie w raportach BIK można odnaleźć również dane z Biura Informacji Gospodarczej na temat danego konsumenta.
  4. Procentowo zaznaczony postęp w spłacie kredytów - oprócz tego, że w raporcie BIK masz szczegółową historię spłaty kredytu, masz tam również zaznaczony procent spłaty swoich zadłużeń. Pozwala to wyraźnie zobrazować, jak dużą część zadłużenia masz już za sobą, a jak duża część spłaty jeszcze Cię czeka.
  5. Wskaźnik BIK - innym wizualnym przedstawieniem Twojej historii i wiarygodności kredytowej jest wskaźnik BIK. Jest to informacja na temat opóźnień w płatnościach, w jednym z trzech kolorów: zielonym (brak opóźnień), pomarańczowy (opóźnienia były, ale do 30 dni) i czerwony (powyżej 30 dni).

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation