Jak cofnąć przelew? Musisz to wiedzieć, bo przepisy niedawno się zmieniły

Czy i jak łatwo jest cofnąć przelew? Co zrobić, jeśli nasz przelew wyszedł do niewłaściwej osoby?

Jak cofnąć przelew? Musisz to wiedzieć, bo przepisy niedawno się zmieniły

Czy da się cofnąć przelew? To zależy od tego, kiedy i do kogo go wykonaliśmy.

Zacznijmy od tego, że większość polskich banków korzysta z systemu Elixir i z reguły mamy w nich do czynienia z trzema turami wychodzenia i przychodzenia przelewów na dobę. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są godziny przelewów wychodzących.

Rozważmy więc kilka sytuacji.

1. Przelew z naszego banku wyszedł na konto odbiorcy z innego banku.

W takiej sytuacji w większości banków da się coś zaradzić, jeśli nie minęła jeszcze definiowana przez system Elixir godzina wychodzenia przelewu. Więc musimy działać szybko. Co więcej: w wielu bankach da się to zrobić poprzez bankowość internetową, w dziale „przelewy oczekujące”. Wtedy wystarczy znaleźć opcję anulowania przelewu. Jeśli nie możesz jej znaleźć, zadzwoń na infolinię banku – tam powinieneś zostać poinstruowany, co dokładnie musisz zrobić.

2. Przelew z naszego banku wyszedł na konto odbiorcy i minęła godzina wyjścia przelewu

W takiej sytuacji niemożliwym jest cofnięcie przelewu z poziomu swojej bankowości internetowej. Do tej pory taka sytuacja wymagała skontaktowania się z bankiem, ale instytucje nie miały obowiązku podejmowania jakiegokolwiek działania, powołując się na konieczność dochowania tajemnicy bankowej (czyli zakaz udzielania informacji o odbiorcy przelewu). Jednak w 2018 roku zmieniły się przepisy.

Obecnie można uruchomić specjalną procedurę odzyskiwania środków. Zgodnie z nią bank ma obowiązek skontaktowania się z odbiorcą przelewu w przeciągu 3 dni. Następnie beneficjent ma 30 dni na zwrócenie Ci Twoich pieniędzy. Jeśli tego nie zrobi, bank może odstąpić od zachowania tajemnicy bankowej i podać Ci dane odbiorcy. Co się stanie dalej, zależy od Ciebie – jedną z opcji jest pozwanie beneficjenta przelewu (założenie w sądzie sprawy o zwrot środków).

3. Przelew z naszego banku wyszedł na konto odbiorcy w tym samym banku

Przelewy w ramach tego samego banku trafiają od razu na konto odbiorcy – nie dotyczą ich godziny dyktowane przez system Elixir – dlatego sytuacja jest analogiczna do tej opisanej w punkcie 2.

Przy okazji pamiętaj, że banki nie zablokują przelewu dlatego, że nazwisko adresata i jego numer konta się nie zgadzają.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation