Ile kosztuje kredyt? Prowizja, ubezpieczenie, oprocentowanie

Na czym zarabia bank, kiedy udziela Ci kredytu? Poznaj wszystkie opłaty wchodzące w skład każdej raty.

Ile kosztuje kredyt? Prowizja, ubezpieczenie, oprocentowanie

Całkowita kwota do zapłaty, czyli ile i za co zapłacimy

Całkowita kwota do zapłaty to łączna suma, którą oddamy do banku, a najczęściej w jej skład wchodzi:

 

Co to jest kredyt samochodowy? [słowniczek]

Co to jest kredyt samochodowy? [słowniczek]

Chcesz kupić nowy samochód, ale nie masz odpowiedniej ilości pieniędzy? Sprawdź, co to jest kredyt samochodowy i czy okaże się dobrym rozwiązaniem.

 

  • Suma pożyczona od banku;
  • Kwota wszystkich odsetek, która zależy od oprocentowania;
  • Kwota prowizji;
  • Kwota opłaty za ubezpieczenie;
Pamiętaj: przed wzięciem kredytu, poproś bank o symulację ze wszystkimi kosztami kredytu lub o formularz informacyjny, aby wiedzieć, ile pieniędzy rzeczywiście będziesz musiał oddać do banku.

 

Oprocentowanie kredytu

Oprocentowanie to jedna z głównych części kredytu. Istnieją dwa rodzaje oprocentowania:

Oprocentowanie stałe – ten rodzaj zapewnia znajomość wysokości każdej z rat już podczas brania kredytu. Wysokość oprocentowania jest ustalona podczas zaciągania pożyczki i nie zmienia się w czasie całego okresu spłaty. Taki rodzaj stosuje się najczęściej przy krótszych kredytach.

Oprocentowanie zmienne – jak sama nazwa wskazuje, procent może się zmieniać w trakcie spłaty kredytu. Jest ono najczęściej zależne od stóp procentowych ustalanych przez Narodowy Bank Polski. Zasady zmiany oprocentowania powinny zawsze być opisane w umowie oraz w formularzu informacyjnym.

 

Prowizja bankowa od kredytu

Prowizja bankowa to jednorazowa opłata pobierana przez bank za udzielenie kredytu.

Prowizja jest wyrażana w procentach i jest najczęściej płatna jednorazowo przy udzieleniu kredytu. Bank zazwyczaj nie wymaga od Ciebie zapłacenia jej w gotówce, tylko podwyższa kwotę kredytu o wartość prowizji. Na konto dostajesz kwotę po potrąceniu prowizji.

Przykładowo: prowizja przy kredycie na kwotę 100 000zł wynosi 5%, ale w rzeczywistości do spłaty mamy 105 000zł. Na konto po wzięciu takiego kredytu otrzymamy jednak 100 000zł.

 

Ubezpieczenie kredytu

Nie zawsze ubezpieczenie jest konieczne - czasami jest ono obowiązkowe, a czasami dobrowolne. Ubezpieczenie kredytu gotówkowego może się przydać, gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji życiowej.

Ubezpieczenie płacisz jednorazowo i ono również podwyższa kwotę kredytu. Jego wysokość zależy najczęściej od tego, ile pożyczasz oraz jak długo zamierzasz spłacać swoje zobowiązanie.

Wybrany rodzaj ubezpieczenia wpłynie na to, że nasz dług zostanie spłacony przez ubezpieczyciela w przypadku utraty pracy, niezdolności do pracy lub śmierci.

 

Sposób spłaty

Tak, to jak spłacamy też ma wpływ na to, ile ostatecznie zapłacimy. Jednak nie każdy bank posiada w swojej ofercie raty malejące.

Jeśli wybierzemy raty równe, zapłacimy więcej za odsetki. Raty malejące sprawiają, że na początku płacimy wyższe sumy, ale nasz dług szybciej się zmniejsza, dzięki czemu finalnie zapłacimy mniej – szczególnie mocno odczujemy to przy kredytach zaciąganych na wysokie kwoty.

 

Jak obniżyć koszt kredytu?

Czy obniżenie kosztu kredytu jest możliwe? Tak.

Możesz oszczędzić na kosztach kredytu spłacając go przed ustalonym terminem, czyli spłacając miesięcznie więcej, niż wynosi wysokość raty. Dzięki temu zapłacisz mniej odsetek od kredytu, gdyż szybciej maleje kwota do spłaty.

 

PODSUMOWANIE

  1. Oprocentowanie to tylko jeden z kosztów kredytu.
  2. Ubezpieczenia to ochrona klienta przed nieprzewidzianymi zdarzeniami.
  3. Sposób spłaty, czyli wybór rat malejących lub równych, ma wpływ na to, ile ostatecznie zapłacimy.
  4. Spłacając zadłużenie przed terminem, zaoszczędzimy na kosztach kredytu.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation