Historia, wiarygodność i zdolność kredytowa – czym się różnią?

Zdolność i wiarygodność kredytowa to terminy łączące się ze sobą, jednak nie oznaczają tego samego. Przeczytaj, czym się różnią, a co mają ze sobą wspólnego.

Historia, wiarygodność i zdolność kredytowa – czym się różnią?
Bank przed udzieleniem kredytu musi mieć o Tobie dużą wiedzę. Chce znać Twoją historię kredytową, która wpływa na wiarygodność. Część danych wpływających na wiarygodność kredytową, wpływa także na zdolność. Ostatecznie bank stwierdza, czy pożyczenie Ci pieniędzy będzie dla niego bezpieczne.

 

Czas Cię nagli i musisz zastrzec kartę?

Czas Cię nagli i musisz zastrzec kartę? Pamiętaj o Systemie Zastrzegania Kart

Zgubiłeś kartę lub została Ci skradziona? Musisz ją czym prędzej zastrzec! Ułatwi Ci to System Zastrzegania Kart.

 

Historia, wiarygodność i zdolność – czym się różnią?

Historia kredytowa

Wiarygodność kredytowa

Zdolność kredytowa

Spis Twoich zachowań kredytowych na przestrzeni konkretnego okresu, np. ilość wysyłanych zapytań kredytowych, informacje o spłatach rat. Twoja reputacja w oczach banku jako potencjalnego kredytobiorcy. Ocena banku, czy rata kredytu zmieści się w Twoim miesięcznym budżecie.
Wpływa na wiarygodność kredytową. Wynika z historii i innych cech, takich jak wysokość zarobków, stabilność branży i zatrudnienia. Wpływa na nią wysokość i liczba obecnie spłacanych rat.
Na jej podstawie tworzony jest scoring, czyli ocena punktowa BIK. Bank ocenia Twoją wiarygodność na podstawie oceny BIK, historii współpracy z bankiem, a także takich „cech” jak zarobki czy wykształcenie. Bank ocenia zdolność na podstawie Twoich zarobków, ilości rat i stałych wydatków.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasze teksty, w których szczegółowo przedstawiamy każde z pojęć:

 

PODSUMOWANIE

  1. Historia, wiarygodność i zdolność kredytowa to pojęcia łączące się ze sobą, mające wpływ na decyzję kredytową czy jego wysokość.
  2. Historia kredytowa ma wpływ na to, jak wiarygodny jesteś w oczach banku.
  3. Wiarygodność kredytowa wynika z takich cech jak branża w której pracujesz, zarobki czy stabilność zatrudnienia.
  4. Zdolność kredytowa to ocena banku, czy można bezpiecznie pożyczyć Ci pieniądze.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation