Hipoteka – co musisz o niej wiedzieć?

Ustanowienie hipoteki to kluczowa sprawa podczas brania kredytów na zakup nieruchomości. Dlaczego jest ona niezbędna?

Hipoteka – co musisz o niej wiedzieć?

Bank, gdy pożycza Ci pieniądze, musi mieć pewność, że te do niego wrócą. Trudno mieć pełne przekonanie, że klient spłaci kilkaset tysięcy kredytu na mieszkanie, gdyż przez długi okres spłaty mogą wydarzyć się nieprzewidziane zdarzenia, np. utrata zdrowia lub bankructwo.

Hipoteka to instytucja podobna do zastawu. Jest to zabezpieczenie banku, gdy pożycza Ci dużą sumę pieniędzy. Krótko mówiąc: jeśli nie będziesz w stanie spłacić kredytu, za który kupiłeś mieszkanie, bank może odebrać Ci tę nieruchomość, jeśli objęta jest hipoteką. 

 

W pewnym sensie, samo mieszkanie objęte hipoteką jest zabezpieczeniem samym w sobie. Dzięki ustanowieniu hipoteki, bank może pozwolić na udzielenie kredytu na korzystniejszych warunkach.

Jakie są rodzaje hipotek?

 • Umowna, utworzona w oparciu o umowę i wpis do księgi wieczystej;
 • Przymusowa, powstaje na wniosek osoby dysponującej wyrokiem;
 • Łączna-umowna, gdy na podstawie umowy powstaje hipoteka łącznie na kilku nieruchomościach, w celu zabezpieczenia jednego roszczenia;

Jak powstaje hipoteka?

Hipoteka powstaje po wpisaniu nieruchomości do księgi wieczystej, a jej trwanie kończy się po spłacie zobowiązania. Trzeba jednak pamiętać o wykreśleniu jej z księgi. 

 

Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego?

Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego? [Krok po kroku]

Kredyt hipoteczny nie jest łatwą decyzją – to zobowiązanie na wiele lat. Jak powinieneś się do niego przygotować?

Kto ustanawia hipotekę?

Hipotekę ustanawia sąd. Przy kupnie nieruchomości notariusz sporządza akt notarialny i w tym samym dniu składa wniosek o wpis w księdze wieczystej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Co znajduje się we wniosku o hipotekę?

 • Wysokość hipoteki;
 • Rodzaj hipoteki;
 • Czas spłaty kredytu;
 • Wysokość oprocentowania kredytu;
 • Dlaczego powstaje hipoteka, np. jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego, za który kupiono mieszkanie;

Wszystko się zgadza?

Jeśli tak, to sąd dokonuje wpisu do księgi wieczystej oraz informuje zainteresowane strony. Gdy otrzymasz zawiadomienie o wpisie, hipoteka uprawomocniona zostanie po dwóch tygodniach od uzyskania tej informacji.

 

Co jeśli nie spłaciłem kredytu?

Jeśli nie możesz spłacić kredytu, rozpocznie się egzekucja nieruchomości. Komornik sprzeda mieszkanie objęte hipoteką, a pieniądze odda stronie, która na tym ucierpiała, w tym przypadku bankowi, który udzielił Ci kredytu.

 

PODSUMOWANIE

 1. Jeśli to bank udziela Ci kredytu, hipoteka jest zabezpieczeniem banku.
 2. Hipotekę ustanawia się poprzez wpis do księgi wieczystej nieruchomości.
 3. Jeśli nie jesteś w stanie spłacić kredytu, rozpocznie się egzekucja komornicza z nieruchomości zabezpieczonej hipoteką.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation