Dlaczego stare kredyty mają wpływ na cenę przyszłych?

Jak część banków liczy cenę Twojego kredytu?

Dlaczego stare kredyty mają wpływ na cenę przyszłych?
„Risk based pricing” można przetłumaczyć jako „ustalanie ceny na podstawie ryzyka”. A prościej: to bankowy model, w którym na podstawie Twoich danych ustala się oprocentowanie kredytu.

Każda osoba biorąca kredyt to potencjalne ryzyko dla banku. Bo pieniądze, które pożyczasz, pochodzą ze środków zgromadzonych przez innych klientów na ich lokatach czy rachunkach. Bank musi stwierdzić, z jakim prawdopodobieństwem oddasz pożyczone pieniądze.

 

Im bardziej (potencjalnie) problematycznym klientem jesteś, tym więcej zapłacisz. I mniej – tym mniej.

 

Jak porównywać kredyty między sobą?

Jak porównywać między sobą kredyty z różnych banków?

Kredyty różnią się oprocentowaniem, opłatami bankowymi, prowizjami i wieloma innymi czynnikami i parametrami. Jak je porównywać?

 

Na podstawie jakich danych działa risk based pricing?

Głównie na podstawie historii kredytowej – duży wpływ na cenę Twojego kredytu ma to, czy w przeszłości spłacałeś zaległości na czas. Wpływ może mieć też Twoja ocena scoringowa, o której przeczytasz tutaj.

Im „lepiej” spłacasz kredyty, tym lepsze warunki możesz dostać przy przyszłych kredytach. Między innymi dlatego warto płacić na czas i mieć dobrą ocenę punktową BIK.

 

Jakie jeszcze konsekwencje wynikają z takiego modelu?

Model ten komplikuje branie kredytów na tyle, że bankom ciężej jest przejrzyście informować klientów o swojej ofercie. Innymi słowy: z reklamy nie dowiesz się, ile finalnie będzie Cię kosztował kredyt. Dowiesz się tego dopiero w banku, po złożeniu wniosku kredytowego i zadeklarowaniu odpowiednich danych.

 

PODSUMOWANIE

  1. Banki często ustalają indywidualną cenę kredytu m.in. na podstawie Twojej historii kredytowej.
  2. Jeśli w przeszłości nie zawsze spłacałeś raty na czas – w oczach banku jesteś bardziej ryzykownym klientem. Cena tego ryzyka powoduje, że będziesz miał droższy kredyt.
  3. Warto dbać o swoją historię kredytową, a co za nią idzie: ocenę punktową w BIK. Wysoka ocena może sprawić, że Twój kredyt będzie tańszy.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation