Dlaczego nie warto ufać porównywarkom internetowym?

Bierzesz kredyt? Pewnie zależy Ci na tym, żeby wybrać nieprzypadkową, dopasowaną do Twoich potrzeb ofertę finansową. W internecie nie brakuje porównywarek internetowych, w których zestawione są oferty kredytów z różnych banków. Wydaje się więc, że idealny kredyt jest na wyciągniecie ręki. Czy rzeczywiście?

Internetowe porównywarki kredytów

Zanim zaczniesz wybierać kredyt na podstawie danych z porównywarki, dowiedz się więcej o jej działaniu.

Jak działa porównywarka internetowa?

Po pierwsze warto wiedzieć, że porównywarka internetowa nie ma na temat korzystającej z niej osoby żadnych informacji. Nie wie nic o sytuacji osobistej i finansowej konsumenta, jego zdolności i wiarygodności kredytowej. To oznacza, że każdy, kto korzysta z internetowej porównywarki wyszukania kredytów, otrzymuje te same oferty. Zarówno osoby o dobrej zdolności kredytowej, jak i te z problemami finansowymi. Nie ma więc wątpliwości, że porównywarki nie są w stanie zaoferować nikomu spersonalizowanej oferty kredytu, czyli takiej, jaką dostaje się w banku.

Czym takie podejście różni się od sposobu działania banków? Bank, zanim udzieli komukolwiek kredytu, patrzy na wiele czynników. Sprawdza, czy jesteś wiarygodnym kredytobiorcą. Jeśli jesteś zaufanym klientem i  masz dobrą historię kredytową, możesz liczyć na lepsze warunki. Jeśli złą – możesz w ogóle nie dostać kredytu.

Nawet jeżeli zobaczysz w porównywarce atrakcyjną ofertę kredytu gotówkowego, nie oznacza, że dostaniesz ją na zaprezentowanych warunkach. Warto też wiedzieć, że banki płacą porównywarkom za to, żeby wyróżniały ich propozycje, więc jako pierwsze widzisz sponsorowane oferty kredytów.

Porównywarka nie poda Ci więc żadnych wiarygodnych informacji o kredycie. Ani tym bardziej gwarancji, że dany kredyt dostaniesz. Nie poznasz dzięki niej całkowitego kosztu kredytu ani wysokości raty. O ich wysokości dowiesz się dopiero podczas wizyty w banku. Wtedy też poznasz wysokość dodatkowych kosztów, które bank pobiera podczas udzielania kredytu.

Co może Ci pokazać porównywarka internetowa?

W przybliżeniu pomoże Ci określić, jaką kwotę będziesz musiał spłacać. Kiedy przeglądasz oferty w porównywarkach internetowych, widzisz przykłady reprezentatywne, czyli informacje zawarte w reklamie kredytu, uwzględniające średni okres spłaty i średnią kwotę kredytu.

Do czego może doprowadzić korzystanie z porównywarki internetowej? Po pierwsze stracisz czas, który mógłbyś poświęcić na szukanie i porównywanie realnych ofert w bankach. Po drugie po sprawdzeniu oferty w porównywarce możesz z rozbudzonymi oczekiwaniami ubiegać się o jakiś kredyt, a później rozczarować się, że dostajesz inną, mniej korzystną propozycję.

Jeśli nie porównywarka internetowa, to co?

Można odwiedzić kilka banków, wypełnić w nich wnioski i poczekać na oszacowanie zdolności kredytowej oraz konkretne propozycje. W niektórych bankach możliwe jest wnioskowanie o kredyty i pożyczki na stronie internetowej. Inną opcją jest skorzystanie z FinAi, platformy gromadzącej oferty kilku banków w jednym miejscu.

Różnica między FinAi a porównywarką polega na tym, że klient najpierw uzupełnia wniosek, podaje dane o sobie i potwierdza swoją tożsamość za pomocą smartfona (robiąc zdjęcia dowodu i twarzy). Banki mają o nim rzeczywiste informacje, a więc w końcowym etapie procesu mogą zaproponować realne oferty, a nie przykłady reprezentatywne. Kredytobiorca wybiera spośród kredytów dostosowanych do jego sytuacji życiowej i zdolności kredytowej.

Porównywarka internetowa – oferty marketingowe, nie realne

Porównywarki kredytowe gromadzą po prostu oferty marketingowe skierowane do idealnego klienta. Co prawda parametry podanych kredytów są prawdziwe, ale to, jaką ostatecznie otrzymasz ofertę, zależy od wysokości Twoich zarobków, historii kredytowej, formy zatrudnienia i wielu, wielu innych czynników.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation