Czym się różni bank od parabanku?

Według Słownika Języka Polskiego „para-„ to „pierwszy człon wyrazów złożonych, oznaczający: niby, prawie, wyrażający podobieństwo do tego, co jest określane drugą częścią złożenia”. Czy rzeczywiście „parabank” to taki „prawie bank”?

Czym się różni bank od parabanku?

Lista parabanków działających w Polsce jest z każdym rokiem coraz dłuższa. Czym właściwie są parabanki? Jednoznaczna definicja jest trudna, bo polskie prawo jej nie precyzuje. Co więcej: najczęściej do parabanków nie zalicza się instytucji pożyczkowych – choćby dlatego, że te ostatnie nie biorą w depozyt pieniędzy klientów. Parabanki często działają na granicy prawa lub nawet je łamią. I nie są kontrolowane przez instytucje finansowe.

Spróbujmy zatem zbudować definicję parabanku:

Parabank to podmiot, który robi z grubsza to, co bank, ale nim nie jest, bo nie jest objęty nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Parabanki funkcjonują na rynku finansowym, oferują usługi i produkty bankowe, ale często robią to niezgodnie z prawem – choćby dlatego, że np. przyjmowanie depozytów i udzielanie z nich kredytów to prawo zarezerwowane jedynie dla banków.

5 podstawowych różnic pomiędzy bankami i parabankami

  1. Banki są objęte nadzorem finansowym, są kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Parabanki nie mają wiele wspólnego z wyżej wymienionymi.
  2. Z braku nadzoru wynika, że pieniądze powierzone parabankowi łatwiej jest stracić. Im mniejsza kontrola, tym więcej potencjalnych nadużyć.
  3. Z braku ochrony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że klienci parabanków nie mają gwarancji zwrotu powierzonych środków w sytuacji, w której z jakiegoś powodu firma je straci.
  4. Parabanki nie muszą zachować w tajemnicy informacji dotyczących ich klientów.
  5. Zdarza się, że parabanki obiecują wysokie zyski z lokat, a później stają się niewypłacalne – tak, jak to było np. w słynnej aferze Amber Gold.

 

Czy można odstąpić od umowy o kredyt gotówkowy?

Czy można odstąpić od umowy o kredyt gotówkowy?

Odstąpienie od umowy kredytowej jest możliwe! Zobacz, jak i kiedy to zrobić.

 

Czy warto powierzać swoje pieniądze parabankom?

To zależy od tego, czy jesteś skłonny podjąć większe ryzyko i pogodzić się z tym, że w razie jakichkolwiek perturbacji – nie jesteś chroniony tak, jak klient licencjonowanego banku. Pamiętaj, że im większe oferowane zyski, tym większe ryzyko.

 

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation