Czym jest marża banku?

Marża banku to ważny element każdego kredytu hipotecznego. Z czego się składa? Czy masz jakikolwiek wpływ na wysokość marży, którą bank zapisze w umowie kredytowej?

Czym jest marża banku?

Marża wraz ze stawką referencyjną składa się na oprocentowanie kredytu, a wyrażana jest w procentach.

Marża to nic innego, jak zarobek banku. Bank nie udziela swoich pieniędzy. Bierze je od swoich klientów lub innych banków. Później pożycza je za wyższą ocenę, a tą wyższą ceną są właśnie odsetki z marży. 

 

Marża banku jest stała, ale może być zmieniona, gdy obydwie strony wyrażą na to zgodę.

 

 

Marża a stawka referencyjna

Marża i stawka referencyjna to części składowe tworzące oprocentowanie kredytu. Stawka referencyjna to stopa procentowa ustalana do oprocentowania kredytu, ale bank i kredytobiorca nie mają na nią wpływu. Marża natomiast może być różna, w zależności od polityki banku.

Przykładowo: stawka referencyjna podczas udzielania kredytu wynosi 3,5%, zaś marża ustalona przez bank 1,5%. Po dodaniu uzyskamy oprocentowanie kredytu, które wynosić będzie 5%.

 

Marża banku – czy masz na nią wpływ i od czego zależy?

Tak, możesz mieć wpływ na to, jaką marżę bank zapisze w Twojej umowie kredytowej. W przeciwieństwie do stawki referencyjnej, masz prawo negocjować wysokość marży.

Co ma wpływ na wysokość marży? Bank ustalając marżę patrzy na takie czynniki, jak:

  • Cel kredytu - zazwyczaj im wyższa kwota kredytu, tym niższa marża;
  • Sytuacja finansowa kredytobiorcy – im lepsza, tym większa szansa na uzyskanie korzystniejszej marży;
  • Historia działań z bankiem – jeśli jesteś stałym klientem używającym produktów oferowanych przez bank, to możesz liczyć na korzystniejszą marżę;
Warto negocjować marżę, którą proponuje Ci bank. Szczególnie przydatne może to być przy kredytach hipotecznych. Jeśli będziesz spłacać kredyt przez 25 lat, nawet o 0,5% niższe oprocentowanie sprawi, że będziesz bogatszy o pokaźną sumę pieniędzy. 

 

PODSUMOWANIE

  1. Marża to jedna z dwóch części składających się na oprocentowanie kredytu.
  2. Stawka referencyjna jest stała i zależy od aktualnej sytuacji rynkowej.
  3. Możesz negocjować marżę banku, dzięki czemu możesz zaoszczędzić w dłuższej perspektywie pokaźną sumę pieniędzy.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation