Czy warto brać kredyt w obcej walucie?

Kredyt na mieszkanie lub rozkręcenie działalności to często spory wydatek, więc warto wybrać najkorzystniejszą ofertę. Czy kredyt w obcej walucie okaże się opłacalny?

Czy warto brać kredyt w obcej walucie?

Kredyt w obcej walucie – czy to jest ryzykowne?

Tak, wzięcie kredytu w obcej walucie może być ryzykowne. Pamiętaj, że osoba zarabiająca w złotówkach, najpierw musi zamienić swoje pieniądze na euro lub franka, a dopiero później spłacać swoje raty.

Najlepszym przykładem są problemy osób, które brały kredyt we frankach szwajcarskich. Ogromny boom na kredyty w tej walucie wynikał z tego, że kurs franka był bardzo niski -  nie przekraczał 2 złotych. Nikt nie spodziewał się, że może on być wyższy niż 4 złote. Wielu Polaków mających kredyt w tej walucie doznało szoku, bo ich zobowiązania urosły do ogromnych rozmiarów. 

 

Nigdy nie wiesz, jak będzie wyglądał kurs danej waluty za rok czy dwa, nawet gdy wydaje się być najbardziej stabilną walutą na świecie.

Biorąc kredyt w obcej walucie, musisz mieć świadomość, że kredyt wiąże się z ryzykiem kursowym. Zmiany na rynkach mogą sprawić, że pieniądz nagle osłabnie, a koszt kredytu okaże się zdecydowanie większy, niż przewidywałeś.

Jeśli kurs zmienia się w sposób niekorzystny, rośnie nie tylko rata, ale także pozostała kwota do spłaty. Pożyczyłeś pieniądze we frankach, o równowartości 100 000 złotych? Kurs franka wzrósł, więc kwota do spłaty w przeliczeniu na złotówki również się powiększyła. Po kilku latach spłacania możesz mieć do oddania kwotę wyższą, niż na początku, a nawet wyższą niż wartość zakupionego mieszkania. Nie możesz po prostu sprzedać mieszkania i spłacić kredytu. 

 

Co radzi ekspert?

Ekspert zazwyczaj powie: bierz kredyt w walucie, w której zarabiasz. Zanim spłacisz swoją ratę, musisz zmienić walutę, więc nigdy nie wiesz, ile pieniędzy dostaniesz w danej chwili, bo kursy walut zmieniają się właściwie każdego dnia. Nieprzewidziane załamania na giełdzie lub osłabienie gospodarki mogą sprawić, że siła danej waluty znacznie osłabnie, a Ty będziesz musiał płacić zdecydowanie więcej, niż założyłeś.

A jeśli zdecydujesz się na kredyt w innej walucie, bądź świadom ryzyka, z którym się to wiąże.

 

PODSUMOWANIE

  1. Kredyt w obcej walucie to ryzyko, bo nigdy nie wiesz, jaką wartość w danym momencie będzie mieć waluta.
  2. Jeśli kurs waluty, w której brałeś kredyt zmieni się na Twoją niekorzyść, powiększy się także Twoje zobowiązanie.
  3. Najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu w walucie, w której zarabiasz.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation