Czy tylko BIK wystawia ocenę punktową (scoring)?

Jeśli masz wysoką ocenę punktową w BIK, to to już połowa sukcesu. Pozostaje Ci jeszcze scoring bankowy.

Czy tylko BIK wystawia ocenę punktową (scoring)? (1)

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która wystawia Ci ocenę na podstawie wszystkich kredytów, jakie brałeś we wszystkich bankach. Biuro bierze pod uwagę czynniki takie, jak: to, czy spłacasz swoje zobowiązania na czas, liczbę kredytów branych w tym samym momencie, itd.

 

Oprócz oceny BIK istnieje też drugi scoring– kredytowy. Co bierze pod uwagę?

 

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Każdy przyszły kredytobiorca staje przed pytaniem: jaką mam szansę na kredyt i jaką ratę miesięczną będę spłacał, jeśli go dostanę? W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy naszego kalkulatora kredytowego. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, do czego jest przydatny.

 

Scoring kredytowy (zwany też bankowym) opiera się na tzw. cechach klienta. Są to atrybuty demograficzne takie, jak:

  • wykształcenie
  • miejsce zamieszkania
  • wiek
  • stan cywilny
  • wysokość dochodów
  • posiadanie mieszkania 

...i inne.

 

Jak to działa?

Model buduje się w oparciu o klientów najgorzej i najlepiej spłacających kredyty. Pewne cechy mogą zmniejszyć, a inne mogą zwiększyć Twoje szanse na pożyczenie pieniędzy.

 

Bank porównuje Cię do innych klientów na podstawie własnych doświadczeń. Jeśli np. z jego historii wynika, że młodzi kawalerowie z dużych miast i bez mieszkań słabiej spłacają raty kredytów, to każdy młody kawaler z dużego miasta bez mieszkania ma mniejsze szanse na otrzymanie pieniędzy od banku.

 

Czy mogę dowiedzieć się, jaki mam scoring kredytowy?

Nie. Banki, w przeciwieństwie do BIK, utajniają te informacje. Ty – jako klient – dowiadujesz się jedynie, czy dostajesz kredyt, czy nie. Nie zobaczysz jednak, ile konkretnie masz punktów czy co zadecydowało o odrzuceniu wniosku kredytowego.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation