Czy spłata abonamentu telefonicznego ma wpływ na historię kredytową?

Dobra historia kredytowa jest w oczach banków niezwykle ważna. Sprawdź, czy spłacając na czas abonament Twoja wiarygodność kredytowa wzrośnie.

Czy spłata abonamentu telefonicznego ma wpływ na historię kredytową?

Czy abonament ma wpływ na historię kredytową? To zależy. Na przykład niektóre firmy oferujące usługi telefoniczne mogą chcieć, za zgodą klienta, sprawdzić jego historię kredytową, chociaż same nie dostarczają do BIK informacji dotyczących opóźnień we wpłatach. Może się jednak zdarzyć, że zaleganie ze spłatą abonamentu będzie mieć negatywny wpływ na Twoją wiarygodność kredytową ocenianą przez bank.

Umowa na usługi takie jak abonament za telefon NIE jest umową o kredyt. Czasami jednak firmy oferujące usługi telefoniczne sprawdzają Twoją historię kredytową. Nie płacisz bezpośrednio za nowego smartfona, ale cena Twojego abonamentu jest wyższa od tej wyjściowej.

Biuro Informacji Kredytowej na bazie działań kredytowych, tworzy ocenę punktową, która może mieć wpływ na udzielenie przez bank kredytu. Czy podobnie jest w przypadku spłaty abonamentu?

BIK przy tworzeniu oceny punktowej nie bierze pod uwagę spłacanych przez Ciebie abonamentów. Zbiera tylko informacje o historii kredytowej, a inne opłaty np. rachunek za prąd nie mają wpływu na Twoją ocenę. Jednak jeśli przez minimum 61 dni masz dług przekraczający 200 zł, możesz znaleźć się w bazie BIG.
 

 

BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej zbiera informacje o dłużnikach niespłacających swoich zobowiązań. Aby poznać różnicę między BIK a BIG, przeczytaj nasz artykuł.

 

Ile kosztuje wychowanie i edukacja dziecka w Polsce?

Ile kosztuje wychowanie i edukacja dziecka w Polsce?

Wkrótce Twoja pociecha wybierze się do szkoły. Ile kosztuje wyprawka szkolna dla dziecka?

 

Kiedy będę w BIG?

Możesz się tam znaleźć, np. jeśli „podpadłeś” swojemu dostawcy usług telefonicznych czy internetowych. Wtedy Twój usługodawca może wpisać negatywną opinię na Twój temat do rejestru. Biuro Informacji Gospodarczej zbiera także informacje o osobach, które m.in. nie spłacają mandatów lub rachunków za prąd.

 

Jestem w BIG – dostanę kredyt?

To zależy. Bank przed udzieleniem kredytu na pewno dowie się o Tobie wszystkiego, by upewnić się, że jesteś wypłacalny. Nie warto zwlekać ze spłatą abonamentu, jednak nie należy popadać w panikę, gdy spóźniłeś się o kilkanaście dni, bo nic wielkiego się nie stało.

Krótko mówiąc: w rejestrach BIG mogą pojawić się pozytywne, jak i negatywne informacje na Twój temat. Banki jednak rzadziej biorą pod uwagę spłaty abonamentu, a skupiają się na historii związanej z normalnymi kredytami.

 

PODSUMOWANIE

  1. Spłata abonamentu nie wpłynie pozytywnie na Twoją historię kredytową.
  2. Warto jednak spłacać na czas, aby nie znaleźć się na liście dłużników w bazie BIG.
  3. Możesz pojawić się tam, jeśli Twój dług istnieje dłużej niż 60 dni i przekracza 200 zł.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation