Czy niska rata to tańszy kredyt?

Lepiej spłacić szybciej i mniej, czy spłacać mniej „inwazyjnie”, ale finalnie zapłacić więcej?

Czy niska rata to tańszy kredyt?

Kiedy myślimy o kredycie, najczęściej bierzemy pod uwagę to, ile będziemy płacili co miesiąc i jaki będzie to miało wpływ na nasz domowy budżet. Ale oprócz tej kwestii pozostaje jeszcze całkowita suma, którą zapłacimy za kredyt przez cały okres jego spłacania.

Im mniej rat i im krótszy okres spłaty, tym mniej zapłacimy za kredyt w łącznym rozrachunku.

Warto się nad tym zastanowić, bo dopłaty w formie odsetek mogą sprawić, że finalnie zapłacimy więcej nawet o kilkadziesiąt procent pożyczonej gotówki!

 

Jak dostać kredyt na pierwszy samochód? Sprawdź nasze porady

Jak dostać kredyt na pierwszy samochód? Sprawdź nasze porady

Chcesz kupić pierwszy samochód, ale nie masz tyle gotówki? Być może dobrym rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy.

 

PRZYKŁAD

Zbyszek chce wziąć kredyt na 3000 złotych z 8% oprocentowaniem i 1,5% prowizją. Bez ubezpieczenia i innych dodatkowych opłat.

Jeśli wybierze opcję spłaty w 12 ratach (czyli przez rok), jedna rata wyniesie ok. 265 złotych. Dwanaście takich rat (czyli cała kwota do spłaty) to 3180 złotych – o 180 złotych więcej, niż kwota, którą pożyczył.

Rozbicie tego samego kredytu na dwa lata sprawi, że jedna rata kosztować będzie 138 złotych. Ale 24 miesiące płacenia takiej kwoty to 3312 złotych.

Przy wyższych kredytach tego typu różnice mogą być dużo większe. Odsetki takiego samego kredytu, jak te powyższe, ale przy kwocie 30 000 złotych, po roku będą wynosiły 1780 złotych. A po dwóch latach: już 3050 złotych!

Dobrze się zastanów, czy nie warto skrócić sobie kredytu i przez ten krótszy okres „zacisnąć pas”, zamiast finalnie zapłacić więcej.

A jeśli chcesz dokładnie wybrać kredyt według parametrów, które najbardziej Ci odpowiadają, zajrzyj na FinAi.pl, gdzie możesz posortować propozycje kredytów bankowych według interesujących Cię kryteriów – takich jak wysokość raty albo długość spłaty. O kredyt wnioskujesz na FinAi za pomocą jednego formularza wypełnianego i wysyłanego przez internet.

Kilka współpracujących z nami banków i instytucji oferuje Ci dopasowane do Twojej zdolności kredytowej propozycje. O najlepszy kredyt wnioskujesz online, a pieniądze wpływają na Twoje konto przez internet. Możesz skorzystać z kredytu dopasowanego do Twojej zdolności kredytowej w 100% online!

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation