Czy niska rata to tańszy kredyt?

Lepiej spłacić szybciej i mniej, czy spłacać mniej „inwazyjnie”, ale finalnie zapłacić więcej?

Czy niska rata to tańszy kredyt?

Kiedy myślimy o kredycie, najczęściej bierzemy pod uwagę to, ile będziemy płacili co miesiąc i jaki będzie to miało wpływ na nasz domowy budżet. Ale oprócz tej kwestii pozostaje jeszcze całkowita suma, którą zapłacimy za kredyt przez cały okres jego spłacania.

Im mniej rat i im krótszy okres spłaty, tym mniej zapłacimy za kredyt w łącznym rozrachunku.

Warto się nad tym zastanowić, bo dopłaty w formie odsetek mogą sprawić, że finalnie zapłacimy więcej nawet o kilkadziesiąt procent pożyczonej gotówki!

 

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Każdy przyszły kredytobiorca staje przed pytaniem: jaką mam szansę na kredyt i jaką ratę miesięczną będę spłacał, jeśli go dostanę? W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy naszego kalkulatora kredytowego. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, do czego jest przydatny.

 

PRZYKŁAD

Zbyszek chce wziąć kredyt na 3000 złotych z 8% oprocentowaniem i 1,5% prowizją. Bez ubezpieczenia i innych dodatkowych opłat.

Jeśli wybierze opcję spłaty w 12 ratach (czyli przez rok), jedna rata wyniesie ok. 265 złotych. Dwanaście takich rat (czyli cała kwota do spłaty) to 3180 złotych – o 180 złotych więcej, niż kwota, którą pożyczył.

Rozbicie tego samego kredytu na dwa lata sprawi, że jedna rata kosztować będzie 138 złotych. Ale 24 miesiące płacenia takiej kwoty to 3312 złotych.

Przy wyższych kredytach tego typu różnice mogą być dużo większe. Odsetki takiego samego kredytu, jak te powyższe, ale przy kwocie 30 000 złotych, po roku będą wynosiły 1780 złotych. A po dwóch latach: już 3050 złotych!

Dobrze się zastanów, czy nie warto skrócić sobie kredytu i przez ten krótszy okres „zacisnąć pas”, zamiast finalnie zapłacić więcej.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation