Czy nasz wiek ma znaczenie, gdy ubiegamy się o kredyt?

Wysokość miesięcznego dochodu, zobowiązania finansowe i… wiek. Zgadza się – bank bierze go pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu kredytu. Czemu tak się dzieje? I czemu jest to kryterium istotne z perspektywy instytucji finansowej?

Czy nasz wiek ma znaczenie, gdy ubiegamy się o kredyt?

Podanie daty urodzenia nie jest dla banku jedynie sposobem na weryfikację kredytobiorcy. Banki, sprawdzając wiarygodność kredytobiorcy, biorą pod uwagę nie tylko budżet domowy, zarobki oraz obciążenia finansowe, ale również wiek klienta. Czemu tak się dzieje? Głównie z powodu zabezpieczenia kredytu.

Kiedy bierzesz kredyt za pośrednictwem www.finai.pl, jesteś pytany dokładnie o te same dane, o które pyta Cię każdy bank, gdy idziesz do jego placówki. Z tą różnicą, że zamiast chodzić osobiście do oddziału, zakładasz tylko profil, uzupełniasz wniosek z danymi online i robisz zdjęcie swojej twarzy – to wszystko służy do potwierdzenia Twojej tożsamości oraz oszacowania Twojej zdolności kredytowej.

Jak zarobić na swoim weselu?

Jak zarobić na swoim weselu?

Wesele to impreza, którą zapamiętamy do końca życia. Słynie również z tego, że nieźle „suszy” kieszenie. Czy można w jakiś sposób zarobić na ślubie?

Minimalny wiek kredytobiorcy?

Ile trzeba mieć lat, żeby otrzymać kredyt? To akurat proste – kredytobiorca musi być dorosły! Minimalny wiek to 18 lat, bardzo często 21, a dla wyższych kwot nawet 25. I wynika to z tego, że kredytobiorca sam od tego czasu kształtuje swoje zobowiązania finansowe i jest samodzielny w świetle prawa.

Oczywiście jest to sytuacja czysto teoretyczna, bowiem 18-latek raczej nie będzie samodzielnie posiadał zdolności kredytowej, która umożliwi mu na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

 A maksymalny wiek?

Oczywiście jest to wewnętrzne ustalenie banku, ale wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność kredytowa klienta. Z tego powodu gospodarstwo domowe z parą 75-latków, którzy otrzymują emeryturę po 4 tys. złotych, może liczyć na gorsze warunki niż 30-latkowie z dwiema takimi samymi pensjami.

Kiedy nie otrzymamy kredytu?

To, czy bank w ogóle zgodzi się na kredyt w przypadku ludzi w podeszłym wieku, jest jego wewnętrzną sprawą i zależy już od oceny tzw. ryzyka kredytowego. Mało tego – banki mogą brać pod uwagę rok, w którym osoba w wieku produkcyjnym przejdzie na emeryturę. Jeśli osoba pracująca bierze kredyt na kilkadziesiąt lat, to należałoby go spłacić przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Ponadto instytucje finansowe, które oferują wzięcie kredytu gotówkowego osobie starszej, wymagają od swoich klientów wykupienia ubezpieczenia na życie w celu zabezpieczenia kredytu.

Podsumowanie:

  • Minimalny wiek kredytobiorcy to zazwyczaj 18 lat, a maksymalny zależy od tego, czy bank uzna, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić zobowiązanie.
  • Zdolność kredytobiorcy po osiągnięciu wieku emerytalnego zazwyczaj się zmniejsza.
  • W przypadku ubiegania się o kredyt w podeszłym wieku banki wymagają od klienta wykupienia polisy na życie.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation