Czy można odstąpić od umowy o kredyt gotówkowy?

Nagle zdajesz sobie sprawę, że „nie udźwigniesz” kredytu, na który już podpisałeś umowę? Być może jeszcze nic straconego. Kiedy możliwa jest rezygnacja z kredytu?

Czy można odstąpić od umowy o kredyt gotówkowy?

Jeśli podjąłeś decyzję o wzięciu kredytu zbyt pochopnie – być może da się to jeszcze cofnąć. Kiedy?

 

Masz ustawowe prawo odstąpienia od kredytu konsumenckiego w terminie do dwóch tygodni od momentu zawarcia umowy kredytowej. W niektórych bankach ten termin jest dłuższy.

 

Kredyt konsumencki to taki, którego kwota wynosi maksymalnie 255 550 złotych. Niektóre banki wydłużają ten termin – wszystko zależy od instytucji, od której pożyczyłeś pieniądze.

 

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe - czym są i co powinieneś o nich wiedzieć

Czy od spłacania kredytu można „odpocząć”?

 

Jak odstąpić od umowy o kredyt konsumencki?

Wśród dokumentów, które otrzymałeś podczas podpisywania umowy kredytowej, powinien znajdować się również wzór odstąpienia od kredytu. Musisz wypełnić go w przeciągu 14 dni od podpisania umowy i wysłać pocztą lub złożyć osobiście w placówce banku.

Nie musisz się z niczego tłumaczyć! Masz prawo zrezygnować z kredytu konsumenckiego bez konieczności wyjaśniania przyczyn.

 

A co z pieniędzmi, które już otrzymałem od banku?

Musisz zwrócić całą kwotę, którą otrzymałeś. Masz na to 30 dni od momentu złożenia stosownych dokumentów.

 

Czy odstąpienie od kredytu coś kosztuje?

Odstąpienie od kredytu nie jest związane z jakimikolwiek dodatkowymi opłatami: karami czy prowizjami. Będziesz jednak musiał zapłacić odsetki dzienne, które zdążyły naliczyć się pomiędzy dniem wypłaty kredytu i dniem jego spłaty. Jeśli np. zwracasz pieniądze 10 dni po wypłacie kredytu, to musisz zapłacić odsetki za tych 10 dni. Bank może też żądać zwrotu opłat notarialnych i administracyjnych, które potencjalnie mógł uiścić.

 

Czy da się odstąpić od sprzętu kupionego na raty?

Tak – tak samo, jak od „zwykłego” kredytu konsumenckiego.

Ale tutaj mogą zacząć się schody, bo w grę wchodzą nie tylko pieniądze, ale też produkt, który kupiłeś. A sklep nie ma obowiązku przyjąć – używanego już przecież – towaru. I może zażądać zwrotu całej kwoty za kupiony na raty sprzęt.

 

Pamiętaj, że kupując towar na raty zawierasz dwie umowy: umowę o kredyt i umowę sprzedaży. Istnieje jednak specyficzny rodzaj sytuacji, w której możesz bez problemu odstąpić od obu tych umów, o ile nie uszkodziłeś produktu. Jest tak wtedy, kiedy kupujesz przez internet. Przy zakupach internetowych masz prawo odstąpić od zakupu w przeciągu 10 dni. W takiej sytuacji możesz anulować i zakup towaru, i umowę kredytu konsumenckiego (czyli raty).

 

PODSUMOWANIE

  1. Możesz złożyć pismo dotyczące odstąpienia od kredytu konsumenckiego w przeciągu 14 dni od zawarcia umowy kredytowej.
  2. Następnie masz 30 dni na zwrot pieniędzy do banku.
  3. Samo złożenie pisma dotyczącego odstąpienia nie jest związane z dodatkowymi opłatami. Ale odstąpienie nie jest darmowe – możesz ponieść koszty notarialne czy te związane z odsetkami.
  4. Powyższe zasady dotyczą również produktów kupowanych na raty.
  5. Nie zawsze odstąpienie od zakupu na raty wiąże się z automatycznym odstąpieniem od produktu – mimo pozbycia się kredytu konsumenckiego, sprzedawca może zażądać zwrotu należności za towar w gotówce.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation