Czy mogę negocjować z bankiem?

Idziesz do banku po kredyt i zastanawiasz się, czy masz jakieś szanse na uzyskanie lepszych warunków spłaty? To zależy od Twoich relacji z bankiem i argumentów, których użyjesz. Czy negocjacje będą skuteczne? Tego nigdy nie wiesz, ale na pewno warto spróbować niż zarzucać sobie później bezczynność.

Czy mogę negocjować z bankiem?

Jeśli chcesz negocjować, musisz wiedzieć, o co chcesz walczyć. Powinieneś wiedzieć, z czego składa się Twój kredyt. Kiedy dostajesz propozycję od banku, zapoznaj się uważnie z tym, ile wynosi całkowity koszt Twojego kredytu.

Co składa się na całkowity koszt kredytu (CKK):

  • prowizja bankowa,
  • odsetki, których kwota zależy od wysokości oprocentowania – czasem bywa stałe, a w jego skład wchodzi:

- stopa bazowa WIBOR, ustalana przez rynek, której nie można negocjować;
- marża, ustalana przez bank i dzięki temu podlegająca negocjacji.

  • ubezpieczenie – na wypadek utraty źródła utrzymania kredytobiorcy, jego choroby albo śmierci. Jest fakultatywne, klient nie musi się na nie decydować.

To właśnie wysokość oprocentowania i prowizji można negocjować.

Szanse na powodzenie w negocjacjach – jakie są najlepsze argumenty?

Kiedy masz szansę na powodzenie w negocjacjach? Po pierwsze wtedy, gdy masz dobre relacje z bankiem i jesteś dla niego wiarygodnym klientem. Co to oznacza? A na przykład to, że korzystasz z jego usług i produktów np. rachunków bankowych, lokat.

Po drugie Twoje szanse rosną, gdy przytoczysz odpowiednie argumenty, którymi możesz przekonać bank:
  • konkurencyjne oferty od innych banków,
  • dobra historia kredytowa,
  • w przypadku kredytu hipotecznego – wysokość wkładu własnego.

PODSUMOWANIE

  1. Negocjuj obniżenie wysokości oprocentowania i prowizji kredytowych.
  2. Nie bój się wykorzystywać takich argumentów jak Twoja dobra historia kredytowa i fakt, że korzystasz już z usług danego banku.
  3. Nie zatrzymuj się na ofercie jednego banku – porównuj oferty różnych i używaj tego argumentu w negocjacjach. Możesz też skorzystać z pośrednictwa FinAi.pl, w którym oferty z kilku banków po prostu spływają na Twoje konto, a Twoim jedynym zadaniem jest wybranie tej dostosowanej do oczekiwań.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation