Czy decyzja kredytowa w różnych bankach może być inna?

Pytałeś o możliwość wzięcia kredytu w kilku bankach? Jeden jest skłonny pożyczyć Ci pieniądze, a drugi nie? Dlaczego tak się dzieje?

Czy decyzja kredytowa w różnych bankach może być inna?
Decyzja kredytowa w różnych bankach może być inna, a wpływa na to wiele czynników. Tak naprawdę wszystko zależy od polityki kredytowej banku. 

 

To możliwe, że jeden bank da Ci kredyt, a drugi w tym samym czasie Ci odmówi.

Jest to zupełnie normalna sytuacja. Udzielenie kredytu zależy od polityki kredytowej danego banku. Bierze on pod uwagę różne czynniki, m.in. patrzy na Twoją historię kredytową, dochody, zobowiązania czy współpracę z bankiem.

Każdy bank ma własny „apetyt na ryzyko”. Niektóre banki nie udzielają kredytów ryzykownym klientom. Inne natomiast mogą takim osobom pożyczyć pieniądze, ale na gorszych dla klienta warunkach.

 

Czym się różni BIK od BIG?

BIK a BIG – czym się różnią?

BIK i BIG - nazwy podobne, ale czy oba biura mają ze sobą coś wspólnego?

 

Historia kredytowa a kredyt

Bardzo duże znaczenie podczas udzielania kredytu ma historia kredytowa. Twoje wszelkie działania związane z kredytami są rejestrowane przez Biuro Informacji Kredytowej, które tworzy ocenę punktową BIK. Każdy bank indywidualnie podchodzi do danego klienta. Jeden bank może uznać, że pożyczy pieniądze osobie bez oceny BIK lub z niską oceną, a drugi nie zdecyduje się na takie ryzyko.

 

Wiarygodność i zdolność kredytowa

Każdy bank przed pożyczeniem pieniędzy ocenia, czy jesteś w stanie spłacać konkretne raty każdego miesiąca. Ocenia on Twoją wiarygodność kredytową na podstawie historii kredytowej z BIK, a także innych informacji dotyczących Twojej osoby. Znaczenie mają czynniki takie jak: zarobki, branża w której pracujesz czy Twoja sytuacja rodzinna.

Na zdolność kredytową mają wpływ obecnie spłacane kredyty. Jeden bank może uznać, że nie ma to dużego wpływu, a drugiemu może to przeszkadzać na tyle, że nie zechce pożyczyć Ci pieniędzy.

 

Historia współpracy z bankiem

Historia współpracy z bankiem również może mieć wpływ na to, czy dostaniesz kredyt. Na pewno bank chętniej udzieli Ci kredytu, jeśli na Twoje konto regularnie wpływa wynagrodzenie. Jeśli jesteś stałym klientem, korzystasz z kart kredytowych i innych usług oferowanych przez dany bank, możesz mieć większe szanse na otrzymanie kredytu. Ba, możesz nawet liczyć na lepszą ofertę.

Jeśli jestem stałym klientem, mogę mieć problem z otrzymaniem kredytu?

Tak, jeśli nie spłacasz swoich rat zgodnie z ustalonymi terminami, „karta stałego klienta” nie będzie dla Ciebie żadnym atutem.

 

PODSUMOWANIE

  1. Decyzja kredytowa w innych bankach może być różna. W tym samym czasie możesz otrzymać ofertę kredytu oraz odmowę jego udzielenia.
  2. Apetyt na ryzyko każdego banku jest inny. Niektóre banki chętniej udzielają kredytów ryzykownym klientom, ale rekompensują to gorszymi warunkami.
  3. Na decyzję o udzieleniu kredytu mają wpływ czynniki takie jak: historia kredytowa, zarobki, branża w której pracujesz, sytuacja rodzinna, historia współpracy z bankiem oraz inne zobowiązania.

 

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation