Czy da się wziąć pożyczkę na paszport albo prawo jazdy?

Sprawdź symulację kosztów kredytu i policz wysokość raty z kalkulatorem FinAi

WPISZ

KWOTĘ KREDYTU (NA RĘKĘ)

PLN
KWOTA KREDYTU
(ŚREDNIO 12 000 PLN)
WPISZ

CZAS SPŁATY

MIES.
czas kredytowania
(ŚREDNIO 36 MIES)
WPISZ

OPROCENTOWANIE

%
oprocentowanie
nominalne
(ŚREDNIO 5 %)
WPISZ

PROWIZJĘ

%
prowizja to
(ŚREDNIO 8 %)
WPISZ

UBEZPIECZENIE (MIESIĘCZNIE)

%
ŚREDNIE UBEZPIECZENIE
(MIESIĘCZNIE TO 0,25 %)

Czy można wziąć pożyczkę na paszport? Czy potwierdzisz nim swoją tożsamość w banku albo firmie pozabankowej? Przekonaj się, czy masz czego szukać w banku i innych instytucjach finansowych bez dowodu.

Czy da się wciąć pożyczkę lub paszport na prawo jazdy?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, wszystko bowiem zależy od banku.

Firmy pożyczkowe i banki często wymagają dowodu osobistego, chociaż według polskiego prawa także paszport jest dokumentem potwierdzającym tożsamość. Z reguły to właśnie dane z dowodu wpisujesz do formularza pożyczkowego. Takie instytucje finansowe wymagają między innymi numeru dowodu i terminu jego ważności, a czasem też informacji dotyczących organu wydającego. Są jednak banki, które zgadzają się na kredyt brany np. na informacje zawarte w paszporcie.

W niektórych firmach, zwłaszcza takich udzielających pożyczek chwilówek, wyłącznie dowód tożsamości wystarcza do udzielenia pożyczki – niepotrzebne są zaświadczenia o dochodach, potwierdzenia wynagrodzenia, takie jak wyciągi z rachunku bądź PIT-y. Banki najczęściej, chociaż nie zawsze, wymagają potwierdzenia dochodów w jednej z wyżej wymienionych form.

Co zrobić, jeśli tymczasowo zostałeś bez dowodu osobistego? 

Jeżeli znalazłeś się w kłopotliwej sytuacji, czyli zgubiłeś dowód, ktoś Ci go ukradł albo zauważyłeś, że dowód stracił swoją ważność, powinieneś złożyć wniosek o nowy dokument tożsamości w urzędzie gminy lub w placówce konsularnej (jeśli do sytuacji doszło za granicą). Ważne także, by zadbać o zastrzeżenie dowodu, żeby nikt nie próbował wyłudzić na Twoje dane pożyczki albo kredytu.

Jeśli po tym, jak straciłeś dowód, obawiasz się problemów, nie trać głowy! Żeby zapobiec przykrym konsekwencjom, możesz podjąć kilka kroków:

  • zgłosić to na policji (kradzież), w urzędzie gminy (zgubienie dowodu) bądź w konsulacie, gdzie otrzymasz potwierdzenie utraty dowodu, którym będziesz się posługiwać do czasu otrzymania nowego. 
  • iść do swojego banku, który włączy Twoje dane do systemu Dokumentów Zastrzeżonych. Wtedy żaden bank nie udzieli pożyczki na Twój stary dowód osobisty;
  • Możesz też zastrzec dowód samodzielnie przy użyciu Systemu Dokumentów Zastrzeżonych BIK lub przy użyciu bezpłatnego 

    bezpłatnego profilu zaufanego (eGo).

Jeśli zostałeś chwilowo bez dowodu, zaświadczenie otrzymane w gminie zastąpi Ci właśnie ten zagubiony dowód tożsamości – możesz posługiwać się nim we wszystkich sytuacjach, w których dowód będzie potrzebny.

Z takim zaświadczeniem możesz także iść do pożyczkodawcy i próbować wnioskować o wsparcie finansowe, ale najlepiej skontaktuj się wcześniej z instytucją finansową, do której się wybierasz i dowiedz się, czy takie rozwiązanie jest możliwe. 

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy zamierasz ubiegać się o kredyt w banku lub firmie pożyczkowej, w którym brałeś już kiedyś pożyczkę. To znaczy, że musiałeś wypełnić tam formularz informacyjny już wcześniej i instytucja ma potwierdzone dane na Twój temat. Jeśli więc brałeś kredyt lub pożyczkę przez internet w danej instytucji i masz już tam założone swoje konto online, wystarczy zalogować się do niego i zawnioskować o kolejną pożyczkę.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation