Czy da się wziąć pożyczkę na paszport albo prawo jazdy?

Czy można wziąć pożyczkę na paszport? Czy potwierdzisz nim swoją tożsamość w banku albo firmie pozabankowej? Przekonaj się, czy masz czego szukać w banku i innych instytucjach finansowych bez dowodu.

Czy da się wciąć pożyczkę lub paszport na prawo jazdy?
Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna: nie ma szansy na to, żeby dostać pożyczkę albo kredyt bez dowodu osobistego. Ani paszport, ani prawo jazdy go nie zastąpią.

Wszystkie firmy pożyczkowe i banki wymagają dowodu osobistego, chociaż według polskiego prawa także paszport jest dokumentem potwierdzającym tożsamość. To właśnie dane z dowodu wpisujesz do formularza pożyczkowego. Instytucje finansowe wymagają między innymi numeru dowodu i terminu jego ważności, a czasem też informacji dotyczących organu wydającego.

W niektórych firmach, zwłaszcza takich udzielających pożyczek chwilówek, wyłącznie dowód tożsamości wystarcza do udzielenia pożyczki – niepotrzebne są zaświadczenia o dochodach, potwierdzenia wynagrodzenia, takie jak wyciągi z rachunku bądź PIT-y. Banki najczęściej, chociaż nie zawsze, wymagają potwierdzenia dochodów w jednej z wyżej wymienionych form.

Co zrobić, jeśli tymczasowo zostałeś bez dowodu osobistego? 

Jeżeli znalazłeś się w kłopotliwej sytuacji, czyli zgubiłeś dowód, ktoś Ci go ukradł albo zauważyłeś, że dowód stracił swoją ważność, powinieneś złożyć wniosek o nowy dokument tożsamości w urzędzie gminy lub w placówce konsularnej (jeśli do sytuacji doszło za granicą). Ważne także, by zadbać o zastrzeżenie dowodu, żeby nikt nie próbował wyłudzić na Twoje dane pożyczki albo kredytu.

Jeśli po tym, jak straciłeś dowód, obawiasz się problemów, nie trać głowy! Żeby zapobiec przykrym konsekwencjom, możesz podjąć kilka kroków:

  • zgłosić to na policji (kradzież), w urzędzie gminy (zgubienie dowodu) bądź w konsulacie, gdzie otrzymasz potwierdzenie utraty dowodu, którym będziesz się posługiwać do czasu otrzymania nowego. 
  • iść do swojego banku, który włączy Twoje dane do systemu Dokumentów Zastrzeżonych. Wtedy żaden bank nie udzieli pożyczki na Twój stary dowód osobisty;
  • Możesz też zastrzec dowód samodzielnie przy użyciu Systemu Dokumentów Zastrzeżonych BIK lub przy użyciu bezpłatnego 

    bezpłatnego profilu zaufanego (eGo).

Jeśli zostałeś chwilowo bez dowodu, zaświadczenie otrzymane w gminie zastąpi Ci właśnie ten zagubiony dowód tożsamości – możesz posługiwać się nim we wszystkich sytuacjach, w których dowód będzie potrzebny.

Z takim zaświadczeniem możesz także iść do pożyczkodawcy i próbować wnioskować o wsparcie finansowe, ale najlepiej skontaktuj się wcześniej z instytucją finansową, do której się wybierasz i dowiedz się, czy takie rozwiązanie jest możliwe. 

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy zamierasz ubiegać się o kredyt w banku lub firmie pożyczkowej, w którym brałeś już kiedyś pożyczkę. To znaczy, że musiałeś wypełnić tam formularz informacyjny już wcześniej i instytucja ma potwierdzone dane na Twój temat. Jeśli więc brałeś kredyt lub pożyczkę przez internet w danej instytucji i masz już tam założone swoje konto online, wystarczy zalogować się do niego i zawnioskować o kolejną pożyczkę.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation