Czy częste zapytania kredytowe mają wpływ na Twoją wiarygodność kredytową?

Świadomy klient, przed wzięciem kredytu, chce wybrać dla siebie najlepszą ofertę. Czy zapytanie kredytowe w kilku bankach może mieć wpływ na otrzymanie kredytu?

Czy częste zapytania kredytowe mają wpływ na Twoją wiarygodność kredytową?

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule brzmi: częste zapytania kredytowe mogą mieć wpływ na Twoją wiarygodność kredytową, ale nie muszą.

Wszystko zależy od decyzji banku. To on na podstawie oceny punktowej oraz historii kredytowej z BIK ocenia Twoją wiarygodność kredytową. 

 

Czym się różni BIK od KRD?

BIK i KRD – czym się różnią?

BIK i KRD nie kojarzą się konsumentom zbyt dobrze. Czy słusznie? Czym się między sobą różnią?

 

Wybór satysfakcjonującej oferty kredytu nie należy do najprostszych. Często, by wybrać najlepsze warunki, wysyłamy prośby o przedstawienie oferty przez różne banki. Każde zapytanie kredytowe jest rejestrowane przez Biuro Informacji Kredytowej i ma wpływ na całkowitą ocenę punktową.

 

Zbyt dużo zapytań może skutkować negatywną decyzją kredytową?

Czy zbyt duża ilość zapytań może skutkować negatywną decyzją kredytową? Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Zdarza się, że osoba pytająca o kredyt w różnych bankach, nie otrzymuje żadnego. Dlaczego tak się dzieje?

 

Osoba, która prosiła w krótkim czasie o zbyt dużą ilość ofert, może okazać się w oczach banku niezbyt wiarygodna. Bank może stwierdzić, że taki człowiek jest niezdolny do spłaty ewentualnego kredytu. 

 

Wysłałeś dwa zapytania, a Twój znajomy osiem. On dostał kredyt, a Ty nie. Dlaczego?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej: wszystko zależy od decyzji banku. To on ocenia, czy Twoja zdolność kredytowa jest wystarczająca na spłatę zadłużenia. Jeśli osoba, która pytała o kredyt w kilku miejscach posiada pozytywną historię kredytową, w oczach banku wciąż może być wiarygodna i otrzymać korzystne warunki.

Natomiast brak historii kredytowej lub negatywna ocena BIK, mogą stanąć na przeszkodzie osobie, która zapytała o kredyt nawet w jednej placówce.

 

Zapytania kredytowe – ile mogę złożyć?

Nie ma reguły. Aby nie martwić się o odmowę banku, najlepiej zbudować pozytywną historię kredytową. Wtedy nawet kilka zapytań nie powinno mieć złego wpływu na naszą wiarygodność kredytową.

 

 

PODSUMOWANIE

  1. Zapytania kredytowe mają wpływ na ocenę punktową BIK.
  2. Częste zapytania kredytowe mogą negatywnie wpłynąć na Twoją wiarygodność kredytową, ale nie muszą.
  3. Budowa pozytywnej historii kredytowej to dobry sposób na pewne uzyskanie korzystnego kredytu.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation