Cztery kąty? Kredyt to nie wszystko. Skąd wziąć wkład własny?

Wysokość wkładu własnego bywa zaporowa dla osób, które planują zakup mieszkania. Zwłaszcza jeśli znajdują się na początku swojej drogi zawodowej. Uzbieranie takiej kwoty wcale nie musi być poza Twoim zasięgiem – przedstawiamy 5 pomysłów na to, skąd wziąć środki na niezbędny do kupna mieszkania wkład własny.

Kredyt hipoteczny

Ponieważ w 2018 roku została uruchomiona ostatnia transza z programu MDM, zniknęła opcja dofinansowania kupna mieszkania przez państwo. Wkład własny w wysokości 20% musimy zdobyć samodzielnie, co gwarantuje bankom, że osoby ubiegające się o kredyt są tymi, które rzeczywiście będą w stanie go spłacić. 

Skąd wziąć pieniądze na wkład własny?

Jak zgromadzić środki na wkład własny? To kilka pomysłów.

1. Pożyczka w zakładzie pracy

Alternatywa dla pożyczek i kredytów pochodzących z banków. Źródłem środków na ten rodzaj pożyczki jest Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych wspierający pracowników danej firmy, którzy potrzebują pożyczyć gotówkę. Przeznaczenie pożyczki może być różne, na przykład wykup nieruchomości na własność albo dofinansowanie mieszkania. Dużą zaletę pożyczki zakładowej stanowi fakt, że zazwyczaj nie jest ona wysoko oprocentowana ani odnotowywana w BIK. Firma udzielająca pożyczki musi mieć kasę zapomogowo-pożyczkową, a do powstania takiej będzie potrzebna chęć co najmniej 10 zatrudnionych osób. Do utrzymania funduszu potrzebne są jednorazowe wpisowe i comiesięczne składki.

2. Zamiast gotówki

Nie każda forma zastępcza dla gotówki jest akceptowana w każdym banku, ale warto negocjować, jeśli okoliczności sprzyjają, a Ty masz taką możliwość. Co możesz zaproponować bankom? A chociażby środki zdeponowane na rachunkach bankowych, takich jak Indywidualne Konta Emerytalne albo Indywidualne Konta Zabezpieczeń Emerytalnych. W grę wchodzą oszczędności w formie akcji i obligacji, które może sprzedać oraz przeznaczyć na kredytowanie.

3. Dodatkowe zabezpieczenie kredytu

Jeśli Twój wkład własny jest niewystarczający, możesz pomyśleć o zabezpieczeniu kredytu hipotecznego inną nieruchomością. Jeżeli któryś z członków rodziny ma możliwość, by Cię wesprzeć – czyli nieruchomość o wartości przekraczającej wartość wymaganego przez bank wkładu własnego – może wyrazić chęć, aby zabezpieczyć Twój kredyt hipoteką właśnie na swojej nieruchomości. Czy bank się na to zgodzi? Nie masz pewności, ale na pewno nie zaszkodzi spróbować.

4. Pożyczka gotówkowa, ale z głową

To rozwiązanie, do którego trzeba podejść bardzo ostrożnie. Każda pożyczka, karta kredytowa oraz każdy kredyt obniżają Twoją zdolność kredytową, co może skutkować tym, że nie dostaniesz upragnionego kredytu hipotecznego. Dlatego koniecznie skonsultuj swój pomysł z bankiem i dowiedz się, czy pożyczka nie przekreśli Twoich szans na kredyt mieszkaniowy. Niewykluczone, że szansą będzie wzięcie pożyczki przez bliską osobę, której oddasz potem należność. Uważaj jednak – pożyczki bywają wyżej oprocentowane niż kredyty, a spłacanie dwóch zobowiązań jednocześnie może być bardzo obciążające dla budżetu. 

5. Grosz do grosza

Piątym rozwiązaniem jest zbieranie wkładu własnego, polecane zwłaszcza osobom, które znajdują się na początku drogi zawodowej. Kilkaset złotych miesięcznie powinno wystarczyć, by za 10–12 lat uzbierać kwotę niezbędną do wkładu własnego. Oczywiście sytuacja jest ułatwiona, jeśli zbierasz pieniądze razem ze swoim partnerem albo planujecie kupić nieruchomość oddaloną od centrum miasta. Nie mniejsze znaczenie ma również lokalizacja, czyli miasto, w którym zamierzasz osiąść. Mieszkania na miejskich obrzeżach i poza metropoliami są zazwyczaj tańsze, więc warto się im przyglądać.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation