Czemu nie dostałem kredytu?

Złożyłeś kilka wniosków o kredyt, ale żaden bank nie chce pożyczyć Ci pieniędzy? Dlaczego tak się dzieje?

Czemu nie dostałem kredytu?
Bank może mieć wiele powodów, aby nie pożyczyć Ci pieniędzy – przed udzieleniem kredytu instytucja musi mieć pewność, że pożyczone pieniądze będą wracały do niego na czas. Dlatego wie o Tobie więcej, niż Ci się wydaje. 

Co może mieć wpływ na odmowę udzielenia kredytu?

1. Nieregularne zarobki

Bank mocno zwraca uwagę na Twoje stałe dochody. Jedną z podstaw przy udzielaniu kredytów jest obliczenie, czy co miesiąc będziesz w stanie spłacać konkretną ratę. Jeśli nie otrzymujesz kwoty, która zapewni Ci spłatę długu w każdym miesiącu, możesz spodziewać się stempla z napisem „odmowa”.

2. Zła historia kredytowa lub jej brak

Masz negatywną historię kredytową lub nigdy nie pożyczałeś pieniędzy od banku? Jeśli tak, to może to być jeden z powodów odmowy udzielenia kredytu, bo przy przydzielaniu kredytu bankowego historia kredytowa odgrywa ogromną rolę.

Wszystkie informacje o Twoich kredytach zbierane są przez Biuro Informacji Kredytowej. Na bazie Twoich działań kredytowych powstaje ocena punktowa BIK, a m.in. na jej podstawie bank ocenia, czy stać Cię na spłatę kredytu. Czasami brak historii kredytowej może okazać się minusem, bo w oczach banku jesteś „białą, niezapisaną kartą”. Nic więc o Tobie nie wie – a równie dobrze możesz okazać się niewiarygodny finansowo.

3. Zdolność kredytowa

Przed udzieleniem Ci kredytu bank – na podstawie Twojej historii kredytowej, wysokości zarobków, sytuacji finansowej, zawodowej i osobistej – ocenia Twoją zdolność kredytową. Zarabiasz za mało, by opłacić miesięczną ratę? A może zarabiasz dużo, ale spłacasz już raty? Wtedy Twoja zdolność kredytowa może okazać się dla banku zbyt niska i możesz nie otrzymać kredytu.

4. Niekorzystna sytuacja zawodowa

Branża, w której pracujesz, nie jest uznawana za zbyt stabilną? Twoja umowa może zostać zerwana lada dzień? Masz umowę podpisaną na krótki czas? Bank może sądzić, że w każdej chwili zostaniesz wyrzucony z pracy, a wtedy może zabraknąć CI pieniędzy na spłatę kredytu.

 

5. Kłamstwa, kłamstewka

Podałeś nieprawdziwe informacje o swoich zarobkach? Masz czwórkę, a nie trójkę dzieci, tak jak podałeś we wniosku kredytowym? Bank może zweryfikować informacje na Twój temat, np. dzwoniąc do Twojego pracodawcy. Jak wszyscy wiemy, kłamstwo ma krótkie nogi, a zatajanie przez Ciebie informacji może być uznane przez bank jako negatywne zjawisko.

 

PODSUMOWANIE

  1. Bank może nie udzielić Ci kredytu, jeśli masz niestabilną sytuację w pracy lub zarabiasz zbyt mało.
  2. Możesz pracować nad poprawą swojej historii kredytowej, m.in. zaciągając kredyt na niską kwotę i spłacając raty na czas.
  3. Pod żadnym pozorem nie zatajaj jakichkolwiek danych o sobie. Bank zweryfikuje informacje i z dużym prawdopodobieństwem nie zechce robić z Tobą interesów.

 

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation