Czemu nie dostałem kredytu?

Złożyłeś kilka wniosków o kredyt, ale żaden bank nie chce pożyczyć Ci pieniędzy? Dlaczego tak się dzieje?

Czemu nie dostałem kredytu?
Jeśli dostałeś odmowę udzielenia kredytu od kilku banków, to... zdecydowanie coś jest nie tak. Bank może mieć wiele powodów, aby nie pożyczyć Ci pieniędzy. 

Bank przed udzieleniem kredytu musi mieć pewność, że pożyczone pieniądze będą wracać do niego na czas. Dlatego wie o Tobie więcej, niż Ci się wydaje.

 

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Każdy przyszły kredytobiorca staje przed pytaniem: jaką mam szansę na kredyt i jaką ratę miesięczną będę spłacał, jeśli go dostanę? W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy naszego kalkulatora kredytowego. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, do czego jest przydatny.

 

 

Co może mieć wpływ na odmowę udzielenia kredytu?

Nieregularne zarobki

Nie masz stałych zarobków lub nie są one wysokie? Bank mocno zwraca uwagę na Twoje stałe dochody. Jedną z podstaw przy udzielaniu kredytów jest obliczenie, czy co miesiąc będziesz w stanie spłacać konkretną ratę. Jeśli nie otrzymujesz kwoty, która zapewni Ci spłatę długu w każdym miesiącu, możesz spodziewać się stempla z napisem „odmowa”.

 

Zła historia kredytowa lub jej brak

Masz negatywną historię kredytową lub nigdy nie pożyczałeś pieniędzy od banku? Jeśli tak, to może być jeden z powodów odmowy udzielenia kredytu, bo w procesie kredytowym historia kredytowa odgrywa ogromną rolę.

Wszystkie informacje o Twoich kredytach zbierane są przez Biuro Informacji Kredytowej. Na bazie Twoich działań kredytowych powstaje ocena punktowa BIK, a m.in. na jej podstawie bank ocenia, czy stać Cię na spłatę kredytu. Czasami brak historii kredytowej może okazać się minusem, bo w oczach banku jesteś „białą, niezapisaną kartą”. Nic więc o Tobie nie wie – a równie dobrze możesz okazać się niewiarygodny finansowo.

 

Zdolność kredytowa

Bank, przed udzieleniem kredytu, na podstawie Twojej historii kredytowej ocenia Twoją zdolność kredytową. Zarabiasz za mało, by opłacić miesięczną ratę? A może zarabiasz dużo, ale spłacasz już trochę rat? Wtedy Twoja zdolność kredytowa może okazać się dla banku zbyt niska, więc możesz nie dostać kredytu.

 

Zbyt częste zapytania kredytowe

Wysłałeś zapytania kredytowe do siedmiu banków? To mógł być błąd. Bank może stwierdzić, że pytasz o kredyt w kilku miejscach, bo obawiasz się, że otrzymasz go tylko w jednym lub dostałeś odmowę z innych banków. Wysyłanie zbyt wielu zapytań kredytowych może sprawić, że w oczach banku staniesz się niewiarygodny.

 

Niekorzystna sytuacja zawodowa

Branża, w której pracujesz nie jest uznawana za zbyt stabilną? Twoja umowa może zostać zerwana lada dzień? Masz umowę podpisaną na krótki czas? Bank może sądzić, że w każdej chwili zostaniesz wyrzucony z pracy, a wtedy może brakować Ci pieniędzy na spłatę kredytu.

 

Kłamstwa, kłamstewka

Podałeś nieprawdziwe informacje o swoich zarobkach? Masz czwórkę, a nie trójkę dzieci, tak jak podałeś we wniosku kredytowym? Bank może zweryfikować informacje na Twój temat, np. dzwoniąc do Twojego pracodawcy. Jak wszyscy wiemy, kłamstwo ma krótkie nogi, a zatajanie przez Ciebie informacji może być uznane przez bank jako negatywne zjawisko.

 

PODSUMOWANIE

  1. Bank może nie udzielić Ci kredytu, jeśli masz niestabilną sytuację w pracy lub zarabiasz zbyt mało.
  2. Możesz pracować nad poprawą swojej historii kredytowej, m.in. zaciągając kredyt na niską kwotę i spłacając raty na czas.
  3. Zdecyduj się na ofertę konkretnego banku. Zbyt częste zapytania kredytowe mogą być przyczyną odmowy udzielenia kredytu.
  4. Pod żadnym pozorem nie zatajaj jakichkolwiek danych o sobie. Bank zweryfikuje informacje i z dużym prawdopodobieństwem nie zechce robić z Tobą interesów.

 

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation