Co to jest umowa przedwstępna?

Kiedy się ją formułuje i co może grozić za niewywiązanie się z niej?

Co to jest umowa przedwstępna?
Umowę przedwstępną sporządza i podpisuje się ze sprzedawcą nieruchomości przed zawarciem umowy kredytowej z bankiem. Po co? Właśnie po to, żeby lepiej sformułować finalne zobowiązanie i zapewnić się wzajemnie, że umowa sprzedaży nieruchomości na pewno zostanie podpisana. Umowa przedwstępna jest z reguły pierwszym krokiem przy staraniu się o kredyt hipoteczny.

 

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe - czym są i co powinieneś o nich wiedzieć

Czy od spłacania kredytu można „odpocząć”?

 

Co grozi za niewywiązanie się z umowy przedwstępnej?

To zależy od tego, czy umowa została zawarta w formie umowy cywilnoprawnej, czy aktu notarialnego. Źle sformułowana umowa przedwstępna może doprowadzić nawet do niesfinalizowania transakcji kupna, a także do utraty zadatku (z reguły 10% ceny nieruchomości) czy procesu sądowego.

 

Kto formułuje umowę przedwstępną?

Ty, we współpracy ze stroną, z którą chcesz podpisać umowę. Negocjacja własnych warunków jest w tym kontekście niezwykle istotna, dlatego w pierwszej kolejności poszukaj w internecie gotowych wzorów takiej umowy, oczywiście odpowiednio dostosowanych do Twojej sytuacji i sytuacji finansowej. Potem zmodyfikuj ją tak, żeby pasowała do aktualnych okoliczności.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation