Co stanie się z moim kredytem, jeśli zachoruję?

Choroba może być problemem dla każdego, zwłaszcza dla kredytobiorcy. Czy kredytobiorca może liczyć na jakieś ulgi w związku z chorobą i czy ubezpieczyciel bierze pod uwagę stan zdrowia kredytobiorcy?

Co się stanie z moim kredytem, jeśli zachoruję?

Znalezienie najlepszego kredytu oraz wynegocjowanie dobrych warunków spłaty to nie wszystko, o co należy zadbać, kiedy decydujemy się zapożyczyć w banku. Należy też wziąć uwagę sytuacje losowe, takie jak wypadek, utratę pracy, chorobę lub śmierć. Co się dzieje z kredytem, kiedy stan zdrowia nie pozwala nam na dalszą spłatę? Otóż – to zależy od rodzaju ubezpieczenia kredytu.

Ubezpieczenie kredytu w przypadku choroby i niezdolności do pracy

Banki często namawiają klientów, by ci ubezpieczali kredyty (chociaż należy pamiętać, że instytucja nie może zmusić do tego konsumenta). Bank chciałby mieć pewność, że to jedyny sposób na spłatę zobowiązań. Z kolei klient: że w razie choroby nie zostanie z kredytem na głowie.

Ubezpieczenie kredytu jest więc formą zabezpieczenia – podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego jest nią hipoteka.

Aby być pewnym, co może, a czego nie może zrobić ubezpieczyciel, należy dobrze przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia. W tym dokumencie muszą być wymienione sytuacje, w których może on spłacać kredyt w imieniu swojego klienta w przypadku, gdy ten z różnych powodów nie może tego robić. Są to:

  • śmierć kredytobiorcy (czyli ubezpieczenie na życie);
  • trwałe inwalidztwo i choroba kredytobiorcy;
  • utrata pracy;
  • niezdolność do pracy spowodowana innymi czynnikami.

Ubezpieczenie kredytu jest często oferowane przez bank, ale nie jest to w żaden sposób regulowane prawnie i klient może z niego zrezygnować. Jeśli klient uważa, że ubezpieczenie jest mu niepotrzebne, nie musi się na nie decydować, ale mogą mu zostać zaproponowane gorsze warunki kredytowania.

Ubezpieczenie kredytu i stan zdrowia kredytobiorcy

Ubezpieczenie na życie może zagwarantować pomoc w spłacie zobowiązania w przypadku śmierci lub przewlekłej choroby kredytobiorcy, wszystko jednak zależy od jego rodzaju, w związku z tym należy dobrze wczytać się w jego warunki. To tam można znaleźć listę chorób oraz dysfunkcji objętych ubezpieczeniem (zazwyczaj: trwałe kalectwo, zawał serca, paraliż, nowotwór oraz udar mózgu) oraz jak wygląda spłata kredytu w sytuacji, kiedy kredytobiorca nie będzie w stanie tego robić.

Może to być spłata częściowa oraz całkowita i to również jest odgórnie ustalone w czasie ubezpieczania kredytu.

Niekiedy ubezpieczyciele asekurują się karencją, na przykład: jeśli klient zachoruje 60 dni po wzięciu kredytu, może on nie otrzymać ubezpieczenia. Z tego właśnie powodu firmy ubezpieczeniowe mają prawo do przeglądania dokumentacji medycznej swojego klienta, aby dowieść, że chorował jeszcze przed podpisaniem umowy.

 

Ile kosztuje kredyt? Prowizja, ubezpieczenie, oprocentowanie

Ile kosztuje kredyt? Prowizja, ubezpieczenie, oprocentowanie

Chcesz wziąć kredyt? Nie wiesz, za co bank dolicza dodatkowe koszty? Dowiedz się, co składa się na całkowity koszt kredytu.

 

W sytuacji, kiedy nie miało się ubezpieczenia, a przydarza się jakaś trudna sytuacja losowa, która uniemożliwia regularne spłaty, warto negocjować z bankiem restrukturyzację kredytu.

Podsumowanie:

  • Konieczność spłaty naszego kredytu w czasie choroby zależy od tego, czy mamy ubezpieczenie i jakie są jego warunki.
  • Należy zawsze uważnie czytać warunki ubezpieczenia! To w nich zawarta jest lista chorób, które uwzględnia ubezpieczyciel oraz to, czy spłata kredytu będzie całkowita, czy tylko częściowa.
  • Ubezpieczyciel ma wgląd do karty medycznej kredytobiorcy w celu sprawdzenia, czy nie zachorował przed zobowiązaniem finansowym.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation