Co jest gorsze – zła historia kredytowa czy jej brak?

Historia kredytowa ma bardzo duży wpływ na ewentualne otrzymanie kredytu. Czy brak historii okaże się lepszy od historii negatywnej?

Co jest gorsze – zła historia kredytowa czy jej brak?
To bank decyduje, kiedy otrzymasz kredyt. Paradoksalnie: może wydarzyć się tak, że osoba z negatywną historią kredytową otrzyma kredyt, a osoba z „czystą kartą” - nie.

 

Dlaczego tak jest? Na to pytanie odpowiemy kilka akapitów dalej. Najpierw wyjaśnijmy, o co właściwie chodzi z tą całą historią kredytową i scoringiem BIK.

 

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe - czym są i co powinieneś o nich wiedzieć

Czy od spłacania kredytu można „odpocząć”?

 

Historia kredytowa – co to takiego?

To nic innego jak historia Twoich działań kredytowych w konkretnym okresie.

Na bazie Twojej historii, Biuro Informacji Kredytowej tworzy ocenę punktową BIK. M.in. na jej podstawie bank ocenia, czy Twoja wiarygodność jako kredytobiorcy jest wystarczająca do udzielenia Ci kredytu. Jeśli spłacasz na czas swoje zobowiązania, to Twoja historia kredytowa będzie pozytywna, a Twoje szanse na uzyskanie kredytu zdecydowanie wzrosną.

 

Mam złą historię – co teraz?

Warto to zmienić, oczywiście. Najprostszą drogą do budowy pozytywnej historii kredytowej jest spłata dotychczas zaciągniętych długów na czas.

 

Zła historia czy brak historii?

Jak mawiają: „na dwoje babka wróżyła”. Bank może nie mieć pełnego zaufania do osoby z czystym kontem. Nie wiadomo, czy będzie ona spłacać na czas swoje zadłużenie i udzielenie kredytu może być obarczone pewnego rodzaju ryzykiem.

Może okazać się, że osoba ze złą historią otrzyma kredyt, a ta bez jakichkolwiek działań kredytowych nie. Dlaczego? Skoro bank już kiedyś udzielił takiej osobie kredytu, to miał do niej zaufanie poparte różnymi czynnikami. Niespodziewane zdarzenia takie, jak utrata pracy czy choroba, mogły sprawić, że kredytobiorca nie spłacał długu, a jego historia kredytowa nieznacznie się pogorszyła. Bank przy udzielaniu kredytów bierze pod uwagę takie kwestie jak: forma i stabilność zatrudnienia czy aktualne zarobki. Skoro osoba „wyszła na prostą”, to bank może ponownie jej zaufać.

Gorzej, jeśli osoba przez dłuższy czas nie spłaca swoich długów, bo wtedy może mieć poważny problem z uzyskaniem kolejnego kredytu

Najlepszym rozwiązaniem będzie spłata wszelkich rat na czas, a wtedy nie będziesz musiał się zastanawiać, czy bank postanowi pożyczyć Ci pieniądze.

 

PODSUMOWANIE

  1. Nie zawsze brak historii kredytowej jest lepszy od historii negatywnej.
  2. Bank może nie zaufać osobie, która nigdy wcześniej nie brała kredytu.
  3. Warto budować pozytywną historię kredytową, a wtedy bank nie powinien mieć oporów przed pożyczeniem Ci pieniędzy.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation