Co bank chce o Tobie wiedzieć, zanim weźmiesz kredyt?

Bank przed przyznaniem kredytu konsumentowi musi sprawdzić szereg informacji na jego temat: zdolność kredytową, wiarygodność, historię... Co jeszcze?

Jak widzi Cię bank?

Bank przyznający swojemu klientowi kredyt podejmuje pewne ryzyko. Związane jest ono z tym, że konsument może nie okazać się na tyle odpowiedzialny, by spłacić w terminie swoje zadłużenie. Co więc dokładnie chce wiedzieć o Tobie bank, zanim zdecydujesz się na kredyt? W jaki sposób bank Cię prześwietli?

Co może wpływać na Twoją zdolność i wiarygodność kredytową

  1. Twoje personalia - w pierwszej kolejności bank musi po prostu wiedzieć, kim jesteś. Na szansę otrzymania kredytu wpływ mają informacje takie, jak: wiek, miejsce zamieszkania, itd.
  2. Twoja historia kredytowa - ile w swoim życiu brałeś kredytów? Czy każdy z nich spłacony był o czasie? Czy miałeś opóźnienia w spłatach? Jeśli tak, to jak duże i z czego one wynikały?
  3. Jaka jest Twoja sytuacja osobista - masz rodzinę? Jak dużą? Utrzymujesz ich?Jaki jest Twój stan cywilny? Masz dzieci? Płacisz alimenty? Te kwestie mają wpływ na Twoją zdolność kredytową.
  4. Gdzie pracujesz - ile zarabiasz? Na podstawie jakiej umowy pracujesz? Czy jest to umowa o dzieło, zlecenie, a może umowa o pracę na czas nieokreślony? Twoje zarobki to jedna z najważniejszych kwestii przy szacowaniu zdolności kredytowej.
  5. Kim jest Twój pracodawca - czy branża, w której pracujesz, dobrze rokuje? Czy Twoja firma jest stabilna? A może jest na tyle ryzykowna, że i danie Ci kredytu byłoby ryzykiem? Te wszystkie kwestie również musi wziąć pod uwagę bank.
IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation