7 NAJGORSZYCH zachowań dla historii kredytowej

Jak zapracować sobie na ZŁĄ historię kredytową i kiepski scoring BIK? Oto praktyczny (anty)poradnik!

7 najgorszych zachowań dla historii kredytowej?

1. Spóźniaj się z opłatami, spłacaj raty po terminie – jest to jedno z najgorszych zachowań dla Twojej historii kredytowej. Według samego BIK – terminowość spłat wpływa na ocenę w BIK w aż 76%! Nic tak nie uczula banków na potencjalnego kredytobiorcę, niż regularne, wielomiesięczne spóźnianie się ze spłatami w poprzednich latach.

 

Dlaczego bank odmówił mi kredytu?

Dlaczego bank odmówił mi kredytu?

Bank odmówił Ci kredytu – dlaczego? Jakie są najczęstsze powody?

 

2. Ubiegaj się o nowy kredyt co kilka miesięcy – część banków (choć nie wszystkie) „agreguje” zapytania złożone w krótkim czasie. I liczy je jako jedno zapytanie, nie jako kilka. Jeśli zapytania spływają w odstępach czasu, to każde kolejne obniża scoring. Nie składaj też nieprzemyślanych wniosków kredytowych, jeśli nie będziesz chciał skorzystać z usługi.

3. W razie problemów ze spłatą: o niczym nie informuj banku – banki lubią, kiedy ich wierzyciele są na tyle odpowiedzialni, by zadzwonić lub napisać w razie jakichkolwiek problemów czy opóźnień. Czasem takie zachowanie może być korzystne dla obu stron – bank może zaproponować klientowi częściowe rozwiązanie problemów finansowych.

4. Bierz kredyty, by spłacić poprzednie, większe kredyty – jeśli robisz to nieodpowiedzialnie, możesz wpaść w pułapkę kredytową, czyli pętlę zadłużenia. Staniesz się jeszcze bardziej niewypłacalny i zwiększysz swoje zadłużenie.

5. Posiadaj dużo nieużywanych kart kredytowych – taki stan rzeczy nie dość, że obniża zdolność kredytową, to jeszcze może mieć wpływ na BIK. Jaki? Banki naliczają opłaty za nieużywane karty, co może być uznane przez BIK za zaległości w spłatach.

6. Przekraczaj limity kredytowe – i na kartach debetowych, i na kredytowych. Chodzi o limity udzielone (czyli całe limity kart), a nie o tzw. limity transakcyjne (czyli limity wypłat gotówki, transakcji w internecie, itd.). Jeśli Ci się to zdarzy raz, to nic złego się nie stanie. Ale jeśli będzie zdarzało się to regularnie, to bank może Cię postrzegać negatywnie.

7. Usuwaj ze swojego BIK informacje na temat wszystkich kredytów, również tych pozytywnych – jeśli chcesz usuwać z BIK część danych dotyczących Twojej historii kredytowej, to wybieraj raczej problematyczne kredyty. Te dobre budują korzystną historię! Zarazem pamiętaj jednak, że nie zawsze możliwe jest czyszczenie BIK z danych. Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule.

 

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation