„500 plus” a kredyt. Czy świadczenia socjalne poprawiają zdolność kredytową?

Czy beneficjentom rządowego programu „Rodzina 500 plus” to świadczenie socjalne wlicza się do zdolności kredytowej? Owszem, ale to zależy od kilku czynników. W przypadku większych kredytów nie ma co liczyć na korzyści.

500 Plus a kredyt - czy „Rodzina 500 plus” wpływa na zdolność kredytową?

Odpowiedź na pytanie, czy bank uwzględnia świadczenie „Rodzina 500 plus” podczas wyliczania zdolności kredytowej, jest niejednoznaczna. Teoretycznie świadczenie wypłacane z funduszy publicznych może stanowić dodatkowy i regularny wpływ gotówki, który banki traktują jako środki na utrzymanie. Jednak to, czy dzięki temu otrzymamy lepszą propozycję kredytową, nie jest już takie pewne.

„Rodzina 500 plus” a domowy budżet

Przed udzieleniem kredytu bank prosi o przedstawienie comiesięcznych dochodów rodziny oraz (czasem) dowodu wpływów na rachunek bankowy. W teorii regularne otrzymywanie świadczenia socjalnego może być informacją dla instytucji finansowej, że można powierzyć nam dodatkowe środki pieniężne, a my będziemy w stanie je oddawać za pomocą rat.

Co może zrobić Twoja rodzina, żebyście oszczędzili na świętach?

Co może zrobić Twoja rodzina, żebyście oszczędzili na świętach? [INFOGRAFIKA]

Czy na świętach można nie stracić, ale… zyskać? Sekret tkwi we wspólnym działaniu. Od czego zacząć? Po pierwsze – podzielcie się zadaniami. Po drugie – przestrzegajcie ustalonych zasad. Po trzecie – zobaczcie naszą infografikę.

 

Banki odejmują czasami od miesięcznych przychodów koszty utrzymania, dzięki czemu szacują, jaką kwotą dysponuje klient i jaką może przeznaczyć na comiesięczną spłatę kredytu.

Czy na pewno dostaniemy wyższy kredyt?

Świadczenie socjalne może zwiększyć zdolność kredytową w przypadku mniejszych i krótszych zobowiązań finansowych.

Bank zakłada, że osoba starająca się o kredyt gotówkowy będzie bez przestojów otrzymywała świadczenia przez cały okres spłaty. Wszystko tak naprawdę zostanie ocenione przez analityka kredytowego, gdyż realna miesięczna wartość przychodów na konto to nie wszystkie dane, które potrzebne są bankowi do podjęcia decyzji.

 „500 plus” przy kredycie hipotecznym

Z tego samego powodu przy długoterminowym kredytowaniu klient nie będzie mógł liczyć na to, że bank uwzględni wpływy ze świadczeń socjalnych przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Beneficjenci „Rodziny 500 plus” raczej nie zostaną więc potraktowani preferencyjnie podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Dotyczy on przecież większych oraz dłużej spłacanych kwot niż przy zwykłym kredycie gotówkowym do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Podsumowanie:

  • „Rodzina 500 plus” to rodzaj świadczenia socjalnego, a one bywają uwzględniane przez banki przy wyliczaniu domowego budżetu konsumenta.
  • Świadczenia socjalne mają wpływ na warunki kredytowania, ale tylko w przypadku kredytów gotówkowych.
  • Jeśli ubiegamy się o kredyt hipoteczny, które jest sporym i długotrwałym zobowiązaniem finansowym, raczej nie możemy liczyć na profity wynikające z korzystania ze świadczeń socjalnych.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation