5 obowiązków banku wobec Ciebie. Nigdy o nich nie zapominaj!

Chcesz wziąć w banku pożyczkę albo kredyt? Musisz oczywiście spełnić określone warunki, żeby dostać takie wsparcie finansowe. Jednak bank także ma obowiązki wobec Ciebie, i dobrze jest o nich wiedzieć.

5 obowiązków banku wobec Ciebie. Nigdy o nich nie zapominaj!

Wybierasz się do banku po pożyczkę lub kredyt? Zanim zaciągniesz jedno z nich, poznaj obowiązki banku wynikające z ustawy o kredycie konsumenckim.

Co musi zrobić bank?

1.       Bank musi uczciwie informować Cię o wszystkich szczegółach oferty. I to już na etapie reklamy. Oglądasz spot w telewizji dotyczący kredytu hipotecznego? Jeżeli w takiej reklamie kredytu konsumenckiego zawarto jakiekolwiek informacje dotyczące warunków jego otrzymania, musisz też zostać poinformowany o:

 • wysokości oprocentowania kredytu – z wyodrębnieniem opłat zawartych w całkowitym koszcie,

 • całkowitej kwocie kredytu,

 • rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO).

Te informacje mają być podane jasno i wyraźnie – tak, żebyś nie musiał szukać ich nigdzie indziej ani zakładać okularów, żeby je przeczytać.

Co jeśli te dane nie zostały podane? Możesz zgłosić taki przypadek do UOKiK, czyli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

2.       Bank musi dostarczyć formularz informacyjny.

Kolejny etap, na którym informowanie konsumenta jest obowiązkowe, to formularz informacyjny, czyli projekt umowy.

Zgodnie z przepisami masz prawo porównywać oferty różnych kredytodawców, dlatego muszą one zostać przedstawione Ci w czytelny sposób. Żeby to ułatwić, stworzono ujednolicony wzór takiego formularza. Muszą się w nim znaleźć między innymi takie informacje, jak:

 • czas obowiązywania kredytu,
 • stopa oprocentowania kredytu,
 • całkowita kwota kredytu,
 • rzeczywista roczna stopa oprocentowania,
 • zasady i terminy spłaty kredytu,
 • skutki braku płatności.
Masz działalność gospodarczą i chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Przygotuj się na utrudnienia!

Masz działalność gospodarczą i chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Przygotuj się na utrudnienia!

Życie osoby prowadzącej działalność nie jest usłane różami. Nie dość, że musi dopilnować wielu formalności i zdobywać regularne zlecenia, to jeszcze bank ma wobec niej duże wymagania formalne.

3.       Bank musi informować o zmianie w kosztach – np. w przypadku kredytu hipotecznego, kiedy oprocentowanie zależy od stopy referencyjnej. Bank za każdym razem musi informować na trwałym nośniku, na piśmie lub drogą elektroniczną kredytobiorcę i inne osoby będące dłużnikami banku. Do informacji powinien być dołączony nowy harmonogram spłaty, który obejmuje okres obowiązywania nowej stopy procentowej.

4.       Bank musi umożliwić Ci odstąpienie od umowy i zwrócenie wszystkich kosztów w terminie do 14 dnia od zawarcia umowy – z wyjątkiem odsetek za ten okres. Dzięki temu masz szansę wycofać się z pożyczki lub kredytu, jeśli uznasz, że podjąłeś złą decyzję.

5.       Bank musi zwrócić kredytobiorcy część opłat w przypadku wcześniejszej spłaty – ale tych, które dotyczą okresu, o jaki został skrócony czas obowiązywania umowy.

Kiedy bierzesz kredyt konsumencki, warto zajrzeć na stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i zapoznać się z prawami, które chronią Cię jako konsumenta. Więcej o zmianach, jakie zaszły w ustawie o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami i agentami, pisaliśmy tutaj.

Podsumowanie

 • Kiedy widzisz reklamę kredytu, zawsze dowiaduj się o jej szczegóły. Reprezentatywne przykłady podawane w reklamach nie muszą oznaczać, że Ty również dostaniesz taki kredyt ani że w ogóle go dostaniesz.
 • Masz prawo być szczegółowo informowany na każdym z etapów zawierania umowy z bankiem.
 • Masz 14 dni na rozmyślenie się i odstąpienie od umowy kredytowej oraz zwrot wszystkich kosztów (z wyjątkiem odsetek za ten okres).