Kredyty

 • kredyt-hipoteczny.jpg

  Kredyt hipoteczny – najczęstsze przyczyny odrzucenia wniosku

  Od dawna marzysz o własnym domu lub mieszkaniu i w końcu podjąłeś decyzję – weźmiesz kredyt hipoteczny i już niebawem zamieszkasz we własnych czterech kątach. W zależności od swojej sytuacji życiowej złożyłeś wniosek w banku samodzielnie lub z partnerem i… bank odmówił udzielenia kredytu. Na początku nie opuszczał Cię optymizm, jednak kiedy sytuacja powtórzyła się w drugim, trzecim i czwartym banku, zacząłeś zastanawiać się, jaka jest tego przyczyna. Zastanawiasz się, co wpłynęło na odmowną odpowiedź banku? Oto najczęstsze przyczyny odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny – sprawdź, czy któryś z nich dotyczy właśnie Ciebie.

 • forex.jpg

  Czym jest kredyt denominowany?

  Kredyt denominowany nie jest nowym produktem, ale mimo wszystko nie należy do zbyt popularnych. Dlaczego? Pewnie ze względu na ryzyko, które za sobą niesie. Jak to bywa przy kredytach walutowych, czasami zobowiązanie tego typu naprawdę się opłaca, a czasami nie. Od kredytobiorcy zależy, czy zdecyduje się na takie przedsięwzięcie.

 • Kredyt gotówkowy – FinAi.pl

  Kredyt gotówkowy na 20 lat – czy to możliwe?

  Kredyt gotówkowy można wziąć na dowolny cel i tak naprawdę w dowolnym banku, bo ofert na rynku nie brakuje. Problem pojawia się wówczas, gdy ma to być zobowiązanie z dłuższym okresem spłaty. Na ile maksymalnie przyznawane są kredyty gotówkowe i co zrobić, kiedy chce się uzyskać pieniądze na kilkadziesiąt lat?

 • weksel-wzor.jpg

  Weksel trasowany - Co powinien zawierać ?

  Weksel trasowany jest jedną z podstawowych form weksla wykorzystywaną w zgodzie z polskim prawem. Aby dokument został uznany za ważny, musi zawierać kilka elementów podstawowych. Jakich? I kiedy stosuje się traty?

 • poreczyciel.jpg

  Kredyt z poręczycielem – kto może zostać żyrantem?

  Jeśli Twoja zdolność kredytowa nie jest wystarczająca albo dotychczasowa historia w rejestrze Biura Informacji Kredytowej wydaje się problematyczna, bank może wymagać dodatkowego zabezpieczenia w formie poręczenia kredytu. Wówczas trzeba znaleźć odpowiednią osobę, która zdecyduje się na taką odpowiedzialność i zostanie poręczycielem.

 • Odsetki ustawowe – kiedy je zapłacisz?

  Ile wynoszą odsetki ustawowe?

  Odsetki ustawowe są zdecydowanie najpowszechniejszą formą odszkodowania za zwłokę w przypadku nieopłacenia raty, faktury lub rachunków w terminie. Ich wysokość zależy od kwoty zaległości, a całość oblicza się, stosując prosty wzór matematyczny.

 • odwrocona-hipoteka.jpg

  Na czym polega odwrócona hipoteka?

  Odwrócona hipoteka, inaczej ERS lub equity release plan to usługa pozwalająca uzyskać dodatkowe pieniądze na czas emerytury. Kierowana jest tylko do ściśle określonej grupy klientów, przez co nie należy do najpopularniejszych produktów bankowych.

 • doradca-finansowy.jpg

  Kim jest doradca finansowy?

  Doradca finansowy to osoba, która ma chronić majątek i bezpieczeństwo finansowe klienta – rodzaj pośrednika pomiędzy klientem a bankiem. Najczęściej z usług doradców korzysta się wtedy, gdy chce się wziąć kredyt hipoteczny, ale to nie reguła. Kim dokładnie jest osoba wykonująca ten zawód, jakie musi mieć kompetencje, kiedy może pomóc i czym różni się doradca niezależny od bankowego?

 • oprocentowanie.jpg

  Co składa się na oprocentowanie kredytów?

  Wiadomo, że kredyt to nie tylko kwota zaciągnięta na przykład na zakup mieszkania, lecz także oprocentowanie, które również trzeba spłacać. W końcu nikt nie pożyczy kilkuset tysięcy złotych za darmo. Co zatem składa się na oprocentowanie kredytów i od czego ono zależy?

 • dzialka.jpg

  Kredyt na zakup działki – jakie warunki trzeba spełnić, żeby go otrzymać?

  Na kredyt można kupić zarówno gotowy dom, jak i działkę pod jego budowę. Banki udzielają zobowiązań również na nieruchomość rolną – ale tylko w konkretnych przypadkach oraz na nieruchomość siedliskową, rekreacyjną lub rolno-siedliskową. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać pieniądze na finansowanie zakupu działki?

 • sweet-home.jpg

  Kredyt mieszkaniowy a hipoteczny – podobieństwa i różnice

  Kredyt hipoteczny, kredyt mieszkaniowy, pożyczka hipoteczna – tych określeń często używa się wymiennie, chociaż nie można pomiędzy nimi postawić znaku równości. Zobowiązania tego typu różnią się przede wszystkim celem, na jaki mogą zostać zaciągnięte. Kiedy bank udzieli kredytu hipotecznego, a kiedy mieszkaniowego? I jakie są inne rodzaje kredytów, które można wziąć pod hipotekę?

 • kredyt.jpg

  Co to jest kredyt refinansowy i kto może z niego skorzystać?

  Refinansowanie kredytu to dosłownie przeniesienie zobowiązania do innego banku. Dlaczego niektórzy decydują się na taki krok? Zazwyczaj dlatego, że się po prostu opłaca. Jeśli kredyt zaciągnięto w czasie, kiedy banki oferowały wysokie oprocentowanie, a teraz sytuacja na rynku się zmieniła, warto rozważyć opcję refinansowania.

 • remont.jpg

  Kiedy najlepiej wziąć kredyt na wykończenie domu?

  Kupno mieszkania w stanie deweloperskim, remont nieruchomości z rynku wtórnego albo wykończenie domu mogą być finansowane kredytem. Banki pożyczają pieniądze na każdy z tych celów albo w ramach kredytów hipotecznych, albo gotówkowych. Kiedy najlepiej wnioskować o kredyt na prace remontowe?

 • kredyt-hipoteczny.jpg

  Kredyt gotówkowy czy hipoteczny? Co się bardziej opłaca?

  Kredyt gotówkowy i hipoteczny to dwa różne produkty bankowe. Oba można wziąć na wysokie kwoty, oba da się przeznaczyć na kwestie związane z nieruchomościami, oba trzeba regularnie spłacać, ale każdy z nich udzielany jest na innych warunkach, ma inne zabezpieczenia i przede wszystkim – inne koszty dodatkowe. Zatem który z nich się bardziej opłaca?

 • czy_bank_ma_prawo_zmienic_oplaty_za_konto_lub_kredyt_finai.png

  Od kiedy można założyć konto w banku dla dziecka?

  Dawniej pierwsze drobniaki odkładało się do skarbonki, dziś dzieci mogą trzymać oszczędności na koncie w banku. Na rynku istnieją różnorodne oferty pozwalające otworzyć rachunki albo aby zbierać środki finansowe na przyszłość, albo uczyć najmłodszych rozsądnego gospodarowania gotówką. Czy warto założyć dziecku konto w banku? A jeśli tak, to kiedy to zrobić?

 • Kredyt gotówkowy – FinAi.pl

  Kredyt bez prowizji - czy musi być najlepszy?

  Kredyt gotówkowy bez prowizji czasem pojawia się w ofertach banków. Sprawdzamy, czy brak prowizji przygotowawczej zawsze jest gwarancją niższej raty.

 • Sterowanie inteligentnym domem, źródło: Shutterstock

  Kredyt hipoteczny czy gotówkowy - jak sfinansować remont?

  Kredyt hipoteczny czy gotówkowy - przed takim dylematem często stają osoby planujące remont. Tłumaczymy, jakie są zalety oraz wady tych dwóch wariantów.

 • 8_rzeczy_ktore_musisz_zrobic_zanim_wezmiesz_kredyt_finai.png

  Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

  Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt - takie pytanie zadają osoby obawiające się wyłudzenia. Można łatwo sprawdzić, czy taka sytuacja miała miejsce.

 • Jak bank ocenia klienta

  Jaki bank wybrać, czyli na co zwrócić uwagę przed założeniem konta?

  Banki kuszą klientów szeroką ofertą kont osobistych. Zanim jednak skorzysta się z propozycji jednego z nich, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które wbrew pozorom mają duże znaczenie. Mowa tu nie tylko o opłatach, lecz także między innymi dostępności bankomatów, placówek czy kredytów.

 • Jak poprawić zdolność kredytową

  Co wpływa na zdolność kredytową?

  Zdolność kredytowa to jedno z pierwszych pojęć, z którymi styka się potencjalny kredytobiorca. Każdy, kto planuje wzięcie kredytu, powinien wiedzieć, czym jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa, ponieważ to dzięki niej bank ocenia, czy klient będzie w stanie spłacać terminowo raty zobowiązania.

 • klienci_deutsche_banku_w_listopadzie_zostana_przeniesieni_do_Santandera_co_musisz_wiedziec_finai_social.png

  Czym jest leasing konsumencki i kto może z niego skorzystać?

  Leasing kojarzy się ze sposobem finansowania aut wyłącznie dla firm – niesłusznie. Od pewnego czasu na rynku dostępny jest również leasing konsumencki, czyli oferta skierowana do klientów indywidualnych. Można z niego skorzystać nawet wtedy, gdy nie ma się własnej działalności gospodarczej.

 • 8_rzeczy_ktore_musisz_zrobic_zanim_wezmiesz_kredyt_finai.png

  Pożyczka bez zaświadczeń o dochodach – gdzie można ją wziąć?

  Pożyczka bez zaświadczeń o dochodach, czyli udzielana przy zastosowaniu uproszczonej procedury kredytowej, to dobre rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują pieniędzy dosłownie na już. Niektórych wydatków po prostu nie da się przewidzieć, dlatego warto wiedzieć, gdzie można otrzymać gotówkę, unikając dodatkowych formalności.

 • Samochod Toyota Yaris przod

  Kredyt na samochód używany – czy warto go wziąć?

  Polacy chętnie kupują auta z tak zwanej drugiej ręki – sprowadzają je z Zachodu albo szukają idealnego modelu na krajowych drogach. Średnia cena, jaką trzeba zapłacić za używany samochód, oscyluje w okolicach 20 tysięcy złotych. Wtedy, kiedy nie dysponuje się taką gotówką, można wnioskować o kredyt samochodowy, ale czy to się opłaca?

 • Kredyt gotówkowy

  Kredyt dla rolnika. Jaki będzie najbardziej korzystny?

  Prowadzenie gospodarstwa rolnego w Polsce może być bardzo zyskowne i satysfakcjonujące, jednak generuje ono również spore koszty. Zyski często są sezonowe i przychodzą okresowo, a wydatki ponoszone są w sposób ciągły. Pasza dla zwierząt, maszyny, środki ochrony roślin czy zatrudnienie pracowników – wszystko to generuje duże wydatki, na których pokrycie nie zawsze wystarcza pieniędzy. W takiej sytuacji warto rozważyć wsparcie się kredytem. Podpowiadamy, jak znaleźć najbardziej korzystny kredyt dla rolnika.

 • 8_rzeczy_ktore_musisz_zrobic_zanim_wezmiesz_kredyt_finai.png

  Szybka pożyczka może pomóc odzyskać płynność finansową

  Niespodziewane, duże wydatki, wysokie koszty stałe czy utrata któregoś ze źródeł przychodu – wszystko to może doprowadzić do braku płynności finansowej. Jeśli jest ona krótkotrwała, rozwiązaniem może być szybka pożyczka. Pozwoli ona uzyskać środki na bieżące wydatki, a odpowiednio dopasowana wysokość rat nie wpłynie negatywnie na Twój budżet w kolejnych miesiącach.

 • Wakacje na Seszelach.jpg

  Tania pożyczka na wakacyjny wyjazd – jak ją znaleźć?

  Lato trwa w najlepsze, a Ty nie miałeś jeszcze okazji wyjechać na urlop? Każdego dnia widzisz zdjęcia znajomych, którzy odpoczywają na plaży lub w górach? Chciałbyś wypocząć i oderwać się od codzienności, ale Twoje konto świeci pustkami? Tania pożyczka na wakacyjny wyjazd może być dobrym rozwiązaniem. Po urlopie z pewnością wrócisz wypoczęty i z nową energią wrócisz do pracy!

 • Pożyczka na dowód online - czy i gdzie można ją wziąć?

  Pożyczki pozabankowe - czy może ich udzielać każda firma?

  Przez dość długi czas, pozabankowe firmy pożyczkowe posiadały w Polsce całkiem dużą swobodę działania. Chodzi przede wszystkim o kwestie dotyczące np. formy organizacyjnej takich przedsiębiorstw, wysokości ich kapitału zakładowego oraz kompetencji zarządu. Wraz z rozwojem i wzrostem wartości rynku pożyczkowego, coraz częściej zaczęły się pojawiać plany dotyczące jego regulacji.

 • Kolejny bank dołącza do FinAi.pl!

  Porównywarka kredytów – 3 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

  Obecnie w internecie można znaleźć różnego typu kalkulatory, które pozwalają na szybkie porównanie cen. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię zakup nowego smartfona, konsoli, butów, czy też planujesz kupić samochód lub zmienić ubezpieczyciela – w większości przypadków możesz skorzystać z wygodnych porównywarek.

 • Kredyt po rozwodzie – co się z nim dzieje?

  Darmowe chwilówki - Pierwsza pożyczka za darmo?

  Darmowa pierwsza pożyczka (dla nowego klienta) to rozwiązanie, które pojawiło się w Polsce około sześć lat temu. Jednym z pionierów pożyczania za darmo była dobrze znana firma Vivus. Obecnie bezpłatne pożyczki dla nowych klientów nikogo już nie dziwią. Można nawet powiedzieć, że takie darmowe „chwilówki” stały się rynkowym standardem.

 • Kredyt gotówkowy – FinAi.pl

  Pierwsza pożyczka za darmo – jak kuszą nas banki?

  Pierwsza pożyczka za darmo, RRSO 0%, wakacje kredytowe, wycieczka marzeń… Banki szukają różnych sposobów na to, aby zachęcić nowych klientów do skorzystania z ich oferty. W niektórych przypadkach promocje bankowe są bardzo korzystne. W innych – warto dwa razy zastanowić się przed skorzystaniem z oferty. Oto najpopularniejsze promocje, którymi kuszą nas banki. Pierwsza pożyczka za darmo to zdecydowanie hit wśród ofert promocyjnych banków.

 • Chcę wziąć kredyt. Po co bankowi zaświadczenie o moich zarobkach?

  Kredyt bez zaświadczeń - kiedy dostaniemy go w banku?

  Pożyczanie pieniędzy bez sprawdzenia zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach nie jest normą nawet w przypadku rynku „chwilówek”. Właśnie dlatego pytanie o bankowy kredyt bez zaświadczeń może wydawać się niektórym osobom pozbawione większego sensu. Wbrew pozorom, kilka krajowych banków udziela jednak kredytów gotówkowych o małej wartości bez wcześniejszego sprawdzania zaświadczeń od pracodawcy. Postanowiliśmy wyjaśnić, dlaczego bank może wybrać taki bardziej ryzykowny wariant udzielania kredytu.

 • Odsetki ustawowe – kiedy je zapłacisz?

  Szybka pożyczka - jaki może być jej maksymalny koszt?

  Koszty szybkich pożyczek to temat, który wzbudza zainteresowanie opinii publicznej i jest nośny politycznie. Właśnie dlatego dość często pojawia się on w politycznej debacie. Niedawno Ministerstwo Sprawiedliwości po raz kolejny zmieniło założenia nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim dotyczące wysokości kosztów pozaodsetkowych „chwilówek”. Nowe plany rządu zakładają wprowadzenie bardzo restrykcyjnego limitu kosztów szybkich pożyczek oraz innych kredytów konsumenckich. Może on zmusić większość pożyczkodawców do wycofania się z rynku. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że tych zmian nie uda się wprowadzić przed wyborami parlamentarnymi w 2019 r. Wtedy nadal będą obowiązywały aktualne limity kosztów pozaodsetkowych „chwilówek” oraz pozostałych kredytów konsumenckich. Postanowiliśmy opisać te ograniczenia i porównać je z nowymi propozycjami rządu.

 • kredyt-na-wesele.jpg

  Kredyt 20 tysięcy na ślub – czy taka kwota wystarczy na organizację wesela?

  Ślub to bardzo ważne, ale jednocześnie drogie wydarzenie. Początkowa radość, związana z myślą o ślubie, często zostaje zastąpiona stresem– negatywne emocje pojawiają się z reguły po przygotowaniu listy wydatków. Na szczęście nie musi tak być. Odpowiednia organizacja i planowanie wydatków to połowa sukcesu. Dowiedz się, jak przygotować wesele z głową i w jakiej sytuacji kredyt 20 tysięcy na ślub (a może mniejszy?) będzie dobrym pomysłem.

 • kalkulator_kredytowy_czego_sie_z_niego_dowiesz_finaipl.png

  Kalkulator zdolności kredytowej – jak działa?

  Stało się – podjąłeś decyzję o tym, że potrzebujesz kredytu. Zanim jednak udasz się do banku w celu złożenia wniosku o kredyt, poświęć chwilę na zastanowienie się nad swoją zdolnością kredytową. Każdy bank, przed przyznaniem Ci kredytu, będzie dokładnie analizował Twoją sytuację finansową, aby ocenić, jaką masz zdolność kredytową. Należy jednak pamiętać o tym, że banki działają w różny sposób. Nie istnieje jednak ściśle określony sposób na określenie zdolności kredytowej – pod uwagę brane są różne czynniki. Istnieje jednak prosty sposób na to, aby – przynajmniej w pewnym stopniu – przewidzieć, czy bank pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek i udzieli Ci kredytu. Chodzi oczywiście o kalkulator zdolności kredytowej. Dowiedz się, jak działa takie narzędzie i kiedy warto z niego skorzystać.

 • Chcę wziąć kredyt. Po co bankowi zaświadczenie o moich zarobkach?

  Czy kredyt bez zaświadczeń to dobry wybór?

  Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń! Skorzystaj z oferty pożyczki gotówkowej bez przedstawiania informacji o dochodach! Szybka pożyczka na dowód osobisty! Zero formalności! Znasz te hasła, prawda? Są bardzo kuszące – w końcu nikt nie przepada za formalnościami, a tych w przypadku brania pożyczki jest często wiele.

 • kredyt-500-plus.jpg

  Pożyczka na 500 plus to dobry pomysł?

  Pożyczka na 500+ to jedna z ofert rynku finansowego, która od pewnego czasu cieszą się dużą popularnością. Nie jest tajemnicą, że 500+ w istotny sposób wpłynęło na sytuację finansową wielu polskich rodzin. Dodatkowe pieniądze mogą zwiększyć zdolność kredytową rodziny o średnim poziomie dochodów – czasem nawet do sumy, która pozwala na zakup mieszkania na kredyt.

 • Wybierasz się do banku po kredyt gotówkowy? Jakie dokumenty musisz wziąć ze sobą? (1)

  Kredyt konsumencki - czym różni się od kredytu konsumpcyjnego?

  Określenia „kredyt konsumencki” oraz „kredyt konsumpcyjny” są ze sobą dość często mylone. Wyjaśniamy, na czym polegają różnice między nimi.

 • czy_mozna_zalozyc_konto_oszczednosciowe_na_nowonarodzone_dziecko_finai.jpg

  Czy można założyć konto oszczędnościowe noworodkowi?

  Konto oszczędnościowe dla małego dziecka? Można. Ale czy opłaca się je zakładać?

 • zaswiadczenie_o_zarobkach_finai.jpg

  Czym jest zaświadczenie o zarobkach?

  Zaświadczenie o zarobkach lub o zatrudnieniu bardzo często jest warunkiem uzyskania kredytu. Czym właściwie jest ten dokument?

 • Jak działa BIK?

  Jak czytać raport BIK?

  Każdy kredytobiorca ma prawo do ściągnięcia raportu BIK na swój temat. Co się w nim znajduje i jak go czytać?

 • Ubezpieczenie kredytu – czy warto się na nie zdecydować?

  Od czego ubezpiecza ubezpieczenie kredytu?

  Po co Ci dokładnie ubezpieczenie kredytu? Od czego ubezpieczenie kredytu może dokładnie ubezpieczać?

 • Jak widzi Cię bank?

  Co bank chce o Tobie wiedzieć, zanim weźmiesz kredyt?

  Banki prześwietlają swoich klientów na wiele różnych sposobów. W jaki sposób bank sprawdzi Cię, zanim przyzna Ci kredyt?

 • Co to jest RRSO?

  Jak obliczyć RRSO?

  W wielu reklamach kredytów i pożyczek przewija się skrót RRSO. Jeśli nie wiesz, co on oznacza, powinieneś przeczytać ten tekst.

 • Kiedy trafiasz do BIG?

  Jakie mogą być konsekwencje wpisu w BIG lub KRD?

  Rejestry BIG pełne są informacji negatywnych. Jaki wpływ może mieć negatywny wpływ w BIG lub KRD?

 • Kiedy trafiasz do BIG?

  Jakie informacje trafiają do BIG i KRD?

  Biura Informacji Gospodarczej działające w Polsce przetwarzają informacje na temat tysięcy konsumentów i dłużników. Jakie informacje trafiają do tych instytucji?

 • Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

  Co to jest kalkulator kredytowy?

  W internecie jest mnóstwo kalkulatorów kredytowych. Do czego one służą i kiedy powinniśmy ich używać?

 • Chcę wziąć kredyt. Po co bankowi zaświadczenie o moich zarobkach?

  Chcę wziąć kredyt. Po co bankowi moje zaświadczenie o zarobkach?

  Banki - przed przydzieleniem kredytu - z reguły wymagają doniesienia zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy. Po co im to? Czy można tego uniknąć?

 • Czy da się wciąć pożyczkę lub paszport na prawo jazdy?

  Zgubiłem dowód - czy dostanę kredyt?

  Czy dostanę kredyt bez dowodu osobistego? Kredyt na paszport - czy to w ogóle możliwe?

 • Po co mi ubezpieczenie kredytu?

  Co się stanie, jeśli zrezygnuję z ubezpieczenia kredytu?

  Ubezpieczenie kredytu nie jest ani nie może być obowiązkowe. Ale może się przydać. Co się stanie, jeśli z niego zrezygnujesz?

 • Odsetki ustawowe – kiedy je zapłacisz?

  Odsetki ustawowe – kiedy je zapłacisz?

  Wziąłeś kredyt? Spóźniłeś się z zapłatą raty pożyczki? Przekonaj się, ile może Cię to kosztować! Poznaj rodzaje odsetek ustawowych i zobacz, jak je obliczyć.

 • Kredyt po rozwodzie – co się z nim dzieje?

  Kredyt po rozwodzie – co się z nim dzieje?

  Co robić z kredytem, kiedy małżeństwo się rozpada? Na kim spoczywa obowiązek spłaty kredytu? Dowiesz się z tego tekstu.

 • Po co mi ubezpieczenie kredytu?

  Po co mi ubezpieczenie kredytu?

  Ubezpieczenie kredytu nie jest obowiązkowe, ale... może być wyjątkowo przydatne. Kiedy się na nie decydować?

 • Czy da się wciąć pożyczkę lub paszport na prawo jazdy?

  Czy da się wziąć pożyczkę na paszport albo prawo jazdy?

  Chcesz ubiegać się o pożyczkę, ale chwilowo nie masz dowodu osobistego? Zobacz, czy masz szansę dostać ją pomimo tego.

 • Jak cofnąć przelew? Musisz to wiedzieć, bo przepisy niedawno się zmieniły

  Jak cofnąć przelew? Musisz to wiedzieć, bo przepisy niedawno się zmieniły

  Co zrobić, jeśli po wpisaniu numeru konta zorientowaliśmy się, że nasz przelew wyszedł do niewłaściwej osoby? Czy cofnięcie przelewu jest możliwe?

 • Kredyt gotówkowy

  Wciąż nie dostałem pieniędzy z kredytu. Co robić?

  To, kiedy pieniądze z kredytu znajdą się na Twoim koncie, zależy m.in. od tego, w jakim banku się o nie ubiegasz i o jakiej porze pójdziesz załatwiać formalności.

 • Kiedy trafiasz do BIG?

  Kiedy trafiasz do BIG?

  Trafienie do BIG nigdy nie jest dobrą informacją. Sprawdź, w jaki sposób możesz znaleźć się w tej bazie i co możesz wtedy zrobić.

 • Jesteś zadłużony i chcesz wziąć kredyt na spłatę długów? Zobacz, czemu kredyt dla zadłużonych to ZŁY pomysł

  Jesteś zadłużony i chcesz wziąć kredyt na spłatę długów? Zobacz, czemu kredyt dla zadłużonych to ZŁY pomysł

  Branie kredytu w momencie, w którym masz już długi, z którymi sobie nie radzisz, nie jest dobrym pomysłem. Co więc powinno się w takiej sytuacji zrobić?

 • Zdolność kredytowa

  Mam niską zdolność kredytową – czy to znaczy, że za mało zarabiam?

  Załóżmy, że ubiegałeś się o kredyt albo o pożyczkę, ale bezskutecznie. Czy to musi wiązać się z tym, że Twoje zarobki są za małe? Niekoniecznie.

 • Pożyczka na dowód online - czy i gdzie można ją wziąć?

  Pożyczka na dowód online - czy i gdzie można ją wziąć?

  Czy to możliwe, by zaciągnąć pożyczkę jedynie na dowód osobisty i bez wychodzenia z domu? Tak! Dowiedz się, w jaki sposób.

 • Kredyt hipoteczny

  Cztery kąty? Kredyt to nie wszystko. Skąd wziąć wkład własny?

  Niejednokrotnie to brak wkładu własnego w wysokości co najmniej 20% powstrzymuje przed kupnem mieszkania. Jak można skutecznie sfinansować swój wkład własny?

 • Internetowe porównywarki kredytów

  Dlaczego nie warto ufać porównywarkom internetowym?

  W internecie nie brakuje porównywarek internetowych. Ale czy rzeczywiście powiedzą Ci, jak wybrać dobry kredyt dla siebie? Niekoniecznie.

 • Czy mogę negocjować z bankiem?

  Czy mogę negocjować z bankiem?

  Kredytobiorca nie musi zgadzać się na wszystkie warunki zaproponowane przez bank. Może iść do innego… albo negocjować. Pytanie – co i jak?

 • Kredyt gotówkowy online

  Czy można wziąć kredyt przez internet?

  Kredyt od A do Z przed internet? Wydawałoby się, że dzisiaj to standard, ale czy rzeczywiście tak jest? Sprawdzamy.

 • Czemu wysokość raty kredytu może zależeć od dnia zaciągnięcia kredytu?

  Czemu wysokość raty kredytu może zależeć od dnia zaciągnięcia kredytu?

  Dlaczego rata kredytu może różnić się wysokością w zależności od dnia, w którym podpiszesz umowę kredytową? To nie magia... ale czysta matematyka. A my wyjaśniamy jej sekret.

 • Jak redukować stres w czasie zadłużenia? Podpowiadamy

  Jak redukować stres w czasie zadłużenia? Podpowiadamy

  Istnieją sposoby, aby poradzić sobie z zadłużeniem. A ze stresem? Również! Przeczytaj o tym, jak zredukować stres, który wyniknął z naszych problemów finansowych i zacznij częściej się uśmiechać.

 • Czy nasz wiek ma znaczenie, gdy ubiegamy się o kredyt?

  Czy nasz wiek ma znaczenie, gdy ubiegamy się o kredyt?

  Czy wiek ma wpływ na warunki kredytu i to, czy w ogóle go dostaniemy? Co banki oferują emerytom i jaki jest minimalny oraz maksymalny wiek, w którym można otrzymać kredyt?

 • Kredyt samochodowy - jakie dokumenty należy wziać ze sobą?

  Kredyt samochodowy – czego potrzebuję przed wizytą w banku?

  Wybierasz się do banku po kredyt samochodowy. Masz już wybrany model i dokładnie wiesz, ile pieniędzy potrzebujesz. Jaki zestaw dokumentów będzie Ci niezbędny, aby załatwić wszystko jak najszybciej? Oto krótki poradnik dla tych, którzy wybierają się do banku po pierwszy kredyt na samochód.

 • Kredytobiorco! Kiedy wydłużenie spłaty, kiedy wakacje kredytowe, a kiedy konsolidacja kredytu?

  Kredytobiorco! Kiedy wydłużenie spłaty, kiedy wakacje kredytowe, a kiedy konsolidacja kredytu?

  Wziąłeś już kredyt, ale może się okazać, że będziesz potrzebował zmiany warunków jego spłaty. Co masz do wyboru?

 • Przyznano mi kredyt. Kiedy dostanę pieniądze?

  Przyznano mi kredyt. Kiedy dostanę pieniądze?

  Ile musisz czekać na przyznanie środków z kredytu? Kilka minut, a może kilka dni? To zależy. Od czego? Sprawdzamy i odpowiadamy.

 • 500 Plus a kredyt - czy „Rodzina 500 plus” wpływa na zdolność kredytową?

  „500 plus” a kredyt. Czy świadczenia socjalne poprawiają zdolność kredytową?

  „500 plus” ma pozytywny wpływ na domowy budżet, ale czy na zdolność kredytową również? W jaki sposób świadczenia socjalne rzutują na scoring? Kiedy możemy spodziewać się lepszej oferty kredytowej od banku, jeśli pobieramy tzw. „500 +”?

 • Jak skontaktować się z bankiem, jeśli mam pytanie dotyczące kredytu?

  Jak skontaktować się z bankiem, jeśli mam pytanie dotyczące kredytu?

  Jak skontaktować się z bankiem w sprawie kredytu? Kiedy dzwonimy na infolinię i czego się z niej dowiemy? Na co należy uważać podczas korzystania z bankowości internetowej?

 • Przyznawanie kredytu gotówkowego – 5 kroków każdego kredytobiorcy

  Przyznawanie kredytu gotówkowego – 5 kroków każdego kredytobiorcy

  Idziesz do banku po kredyt i chcesz wiedzieć, czy da się szybko i sprawnie załatwić wszystkie formalności? Ciekawi Cię, jak wyglądają kolejne etapy przyznawania kredytu? Wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu.

 • Co się stanie z moim kredytem, jeśli zachoruję?

  Co stanie się z moim kredytem, jeśli zachoruję?

  Choroba a kredyt, czyli co się dzieje z naszymi zobowiązaniami finansowymi, gdy podupadniemy na zdrowiu? Czy ubezpieczyciel może spłacić nasz kredyt w przypadku choroby?

 • Planujesz wziąć kredyt? Przygotuj się do pierwszej rozmowy w banku!

  Planujesz wziąć kredyt? Przygotuj się do pierwszej rozmowy w banku!

  Chcesz wziąć kredyt? Przed Tobą kilka kroków. Najtrudniej postawić ten pierwszy, dlatego warto się do niego przygotować. Będziesz wiedział, czego spodziewać się podczas rozmowy z konsultantem bankowym.

 • Wybierasz się do banku po kredyt gotówkowy? Jakie dokumenty musisz wziąć ze sobą? (1)

  Wybierasz się do banku po kredyt gotówkowy? Jakie dokumenty musisz wziąć ze sobą?

  Jakie dokumenty trzeba wziąć ze sobą, wybierając się do banku po kredyt? Krótki poradnik dla tych, którzy chcą wiedzieć, jakie formalności należy spełnić przy braniu kredytu.

 • Straciłem pracę, mam na karku kredyt – co teraz?

  Straciłem pracę, mam na karku kredyt – co teraz?

  Jak się zachować, gdy tracisz pracę, a masz do spłacenia raty kredytu? To nie koniec świata. Pamiętaj, że bankowi też zależy na tym, żebyś spłacił zadłużenie.

 • Kredyt „celowy” czy gotówkowy? Jakie są między nimi różnice?

  Kredyt „celowy” czy gotówkowy? Jakie są między nimi różnice?

  Kredyt na konkretny cel czy zwykły kredyt gotówkowy, który można wydać tak, jak się chce? Czym różnią się od siebie te dwa produkty bankowe? Jakie warunki muszą być spełnione, aby otrzymać kredyt, którego cel jest jasno sprecyzowany?

 • 5 obowiązków banku wobec Ciebie. Nigdy o nich nie zapominaj!

  5 obowiązków banku wobec Ciebie. Nigdy o nich nie zapominaj!

  Pierwsza zasada każdego konsumenta – znaj swoje prawa. Niezależnie od tego, czy idziesz do supermarketu, czy do banku. Zasada druga – pilnuj tego, żeby Twoje prawa były przestrzegane.

 • Mam umowę zlecenie albo umowę o dzieło – czy dostanę kredyt?

  Mam umowę zlecenie albo umowę o dzieło – czy dostanę kredyt?

  Umowa o pracę na czas nieokreślony to wciąż marzenie dla wielu startujących na rynku pracy młodych ludzi. Czy można dostać kredyt, będąc zatrudnionym na umowie zleceniu? I czy jest to w ogóle możliwe, otrzymując wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło?

 • Porównywarki kredytowe – czy można się nimi sugerować przy wyborze kredytu?

  Porównywarki kredytowe – czy można się nimi sugerować przy wyborze kredytu?

  Porównywarka kredytowa to narzędzie, które ma za zadanie – jak sama nazwa wskazuje – porównać oferty. Jak działają porównywarki, jakie parametry są brane pod uwagę przy zestawieniu i czy należy się nimi sugerować, wybierając kredyt?

 • „Udało mi się!”. Osoby, które wyszły z długów opowiadają, jak tego dokonały

  „Udało mi się!”. Osoby, które wyszły z długów, opowiadają, jak tego dokonały

  Masz długi? Być może tych kilka świadectw i praktycznych porad da Ci motywację do poradzenia sobie z nimi.

 • Nadmierne zadłużenie to nie koniec świata! Oto 4 rzeczy, które możesz zrobić

  Nadmierne zadłużenie to nie koniec świata! Oto 4 rzeczy, które możesz zrobić

  Jak spłacić zadłużenie? Co zrobić, kiedy nasza sytuacja finansowa jest bardzo trudna, a dług stale się powiększa? Oto 4 sposoby.

 • Kredyty hipoteczne: co zmieniło się w 2017 roku? [INFOGRAFIKA]

  Kredyty hipoteczne: co zmieniło się w 2017 roku? [INFOGRAFIKA]

  Planujesz wziąć kredyt? Od zeszłego roku kredytobiorcy mogą liczyć na ułatwienia i większą ochronę. Zobacz, co zyskasz na tych zmianach.

 • Masz działalność gospodarczą i chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Przygotuj się na utrudnienia!

  Masz działalność gospodarczą i chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Przygotuj się na utrudnienia!

  Życie osoby prowadzącej działalność nie jest usłane różami. Nie dość, że musi dopilnować wielu formalności i zdobywać regularne zlecenia, to jeszcze bank ma wobec niej duże wymagania formalne.

 • Masz wpływ na całkowity koszt kredytu! Co możesz negocjować?

  Masz wpływ na całkowity koszt kredytu! Co możesz negocjować?

  Nikt nie powiedział, że z bankiem nie da się negocjować. Jako klient możesz próbować obniżyć koszt niektórych elementów CKK. Jakich?

 • Jakie ryzyko podejmuje bank? Na czym polega zarządzanie ryzykiem?

  Jakie ryzyko podejmuje bank? Na czym polega zarządzanie ryzykiem?

  Zarządzanie ryzykiem jest dla banków absolutnie kluczowe. Dlaczego? Oto kilka kluczowych powodów.

 • Kredyt sam się nie spłaci. Tych rzeczy nie rób, jeśli chcesz pozbyć się długów!

  Kredyt sam się nie spłaci. Tych rzeczy nie rób, jeśli chcesz pozbyć się długów!

  Dowiedz się, czego unikać, żeby kredyt nie stał się Twoim wrogiem. Poznaj najczęstsze nawyki utrudniające spłatę zadłużenia.

 • Pożyczki gotówkowe w banku dużo tańsze niż chwilówki w firmach pożyczkowych! Dlaczego?

  Pożyczki gotówkowe w banku dużo tańsze niż chwilówki w firmach pożyczkowych! Dlaczego?

  Jeśli potrzebujesz pożyczyć pieniądze, możesz iść do banku albo skorzystać z usług firmy pożyczkowej. W tej drugiej zapłacisz jednak dużo więcej. Dlaczego?

 • Jak nie wpaść w pętlę zadłużenia? [INFOGRAFIKA]

  Spirala zadłużenia. Jak jej uniknąć? [INFOGRAFIKA]

  Oto kilka porad, jak nie wpaść w tak zwaną pętlę zadłużenia.

 • 6 NAJGORSZYCH zachowań dla historii kredytowej!

  Oto 6 NAJGORSZYCH zachowań dla historii kredytowej!

  Ciekawi Cię, jakie są najgorsze zachowania kredytobiorcy? Oto 6 zasad wg naszego antyporadnika.

 • 7 zasad czytania umów!

  Jak czytać umowy i nie dać zrobić się w balona? [INFOGRAFIKA]

  "Nie podpisuj niczego, jeśli tego nie rozumiesz" - teoretycznie proste, prawda? A wiele osób do tej prostej rady się nie stosuje. Zobacz, na co jeszcze uważać PRZED podpisaniem umowy z jakąkolwiek firmą czy instytucją.

 • Karta kredytowa – jak działa i czym się różni od karty debetowej?

  Karta kredytowa – jak działa i czym się różni od karty debetowej?

  Zwykły kredyt, karta debetowa czy karta kredytowa? Czym się różnią i co będzie dla Ciebie lepsze? Prosto i przejrzyście o karcie kredytowej.

 • Nie bądź niezapisaną tablicą i zbuduj wiarygodność kredytową!

  Nie bądź niezapisaną tablicą i zbuduj wiarygodność kredytową

  W przypadku oceny klienta przez bank wcale nie jest najważniejsze, żeby nie mieć żadnej historii kredytowej. Czasami JAKAKOLWIEK jest lepsza niż zupełny jej brak.

 • Zlecenie stałe a polecenie zapłaty - czym się różnią?

  Zlecenie stałe a polecenie zapłaty – czym się różnią?

  Polecenie zapłaty to nie jest zlecenie stałe. Czym różnią się te dwa terminy i dlaczego warto dokładnie zwracać na nie uwagę?

 • Hipoteka – co musisz o niej wiedzieć?

  Hipoteka – co musisz o niej wiedzieć?

  Hipoteka to nieodłączna część każdego kredytu hipotecznego. Czym jest i dlaczego jest tak ważna?

 • Czy warto brać kredyt w obcej walucie?

  Czy warto brać kredyt w obcej walucie?

  Chcesz wziąć kredyt na mieszkanie lub rozwój firmy? Najlepiej wziąć kredyt w złotówkach, frankach czy dolarach? Czy warto brać kredyt w obcej walucie?

 • Jak dostać kredyt na pierwszy samochód? Sprawdź nasze porady

  Jak dostać kredyt na pierwszy samochód? Sprawdź nasze porady

  Chcesz kupić pierwszy samochód, ale nie masz tyle gotówki? Być może dobrym rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy.

 • Prowizja bankowa – kiedy jest korzystna?

  Prowizja bankowa – kiedy jest korzystna?

  Prowizja to często nieodłączna część każdego kredytu. Jednak niektóre banki czasem z niej rezygnują. Kiedy prowizja jest korzystna?

 • Skąd bank bierze pieniądze?

  Skąd bank bierze pieniądze?

  Bank udzielił Ci kredytu? Skąd wziął pieniądze? Dowiedz się, jak tworzone są pieniądze, które bank pożycza swoim klientom.

 • Kredyt czy pieniądze z firmy pożyczkowej? Co się bardziej opłaca? [infografika]

  Kredyt czy pieniądze z firmy pożyczkowej? Co się bardziej opłaca? [INFOGRAFIKA]

  Potrzebujesz dopływu gotówki? Lepsza okaże się pożyczka czy kredyt gotówkowy? Sprawdź porównanie kilku ofert.

 • Porównywarka kredytowa – czy warto z niej korzystać?

  Porównywarka kredytowa – czy warto z niej korzystać?

  Chcesz wziąć kredyt? Czy porównywarka kredytowa pomoże Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie?

 • Czy „chwilówki” budują historię kredytową?

  Czy chwilówki budują historię kredytową?

  Chcesz wziąć szybką pożyczkę? Czy informacje o niej będą miały wpływ na Twoje przyszłe kredyty? Dowiedz się, czy chwilówki budują historię kredytową.

 • Czemu telefony od banków tak nas wkurzają i czy warto je odbierać?

  Czemu telefony od banków tak nas wkurzają i czy warto je odbierać?

  Często dostajesz telefony z ofertą nowego kredytu od banku? Nie jesteś zainteresowany, a osoby pracujące w banku wciąż do Ciebie dzwonią?

 • Czemu nie dostałem kredytu?

  Czemu nie dostałem kredytu?

  Chcesz wziąć kredyt, ale żaden bank nie chce Ci go udzielić? Poznaj przyczyny, które mogą wpłynąć na odmowę udzielenia kredytu przez bank.

 • Jak nie wpaść w pętlę zadłużenia? Punkt drugi to podstawa!

  Jak nie wpaść w pętlę zadłużenia? Punkt drugi to podstawa!

  Masz problem ze spłatą długów? Boisz się, że wpadniesz w pułapkę kredytową? Dowiedz się, jak nie wpaść w pętlę zadłużenia.

 • Karta kredytowa – czy może Ci zaszkodzić?

  Karta kredytowa – czy może Ci zaszkodzić?

  Masz kartę kredytową, a chcesz wziąć kredyt? Czy Twoja karta kredytowa ma jakikolwiek wpływ na możliwość zaciągnięcia kredytu?

 • Czy decyzja kredytowa w różnych bankach może być inna?

  Czy decyzja kredytowa w różnych bankach może być inna?

  Wysłałeś zapytanie kredytowe do dwóch banków? Czy decyzja kredytowa w dwóch różnych bankach może być inna?

 • Saldo a dostępne środki – czym się różnią?

  Saldo a dostępne środki – czym się różnią?

  Saldo konta nie jest tym samym, co dostępne środki. Co dzieli oba te pojęcia? Poznaj różnice pomiędzy saldem a dostępnymi środkami.

 • Co jest gorsze – zła historia kredytowa czy jej brak?

  Co jest gorsze – zła historia kredytowa czy jej brak?

  Zastanawiasz się, jaki wpływ na uzyskanie kredytu ma historia kredytowa? Dowiedz się, czy negatywna historia jest lepsza od jej braku.

 • Kwota kredytu, koszt kredytu, kwota do zapłaty – czym się różnią?

  Kwota kredytu, koszt kredytu, kwota do zapłaty – czym się różnią?

  Całkowita kwota kredytu nie jest całkowitym kosztem kredytu, ani całkowitą kwotą do zapłaty. Dowiedz się, czym różnią się te terminy.

 • Czym jest marża banku?

  Czym jest marża banku?

  Czym jest marża banku i od czego zależy? Dowiedz się, czy masz wpływ na to, jaką marżę bank zaoferuje Ci podczas udzielania kredytu.

 • Co wchodzi w skład oprocentowania?

  Co wchodzi w skład oprocentowania?

  Oprocentowanie to jedna z części mających wpływ na cenę kredytu. Sprawdź, co wchodzi w skład oprocentowania i jakie czynniki mają na nie wpływ.

 • Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

  Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

  Co wchodzi w koszt kredytu hipotecznego? Jak bank minimalizuje ryzyko straty pieniędzy? Dowiedz się, ile kosztuje kredyt hipoteczny.

 • 9 sytuacji, w których nie powinieneś brać kredytu – punkt piąty może być decydujący!

  9 sytuacji, w których nie powinieneś brać kredytu – punkt piąty może być decydujący!

  Chcesz wziąć kredyt? Czy naprawdę go potrzebujesz? Przedstawiamy 9 sytuacji, w których nie powinieneś brać kredytu.

 • Co to jest ryzyko kredytowe?

  Co to jest ryzyko kredytowe?

  Udzielenie kredytu to dla banku zawsze ryzyko. Dowiedz się, czym jest ryzyko kredytowe.

 • Pułapka kredytowa – jak w nią nie wpaść?

  Pułapka kredytowa – jak w nią nie wpaść?

  Pułapka kredytowa to prosta droga do wplątania się w kłopoty. Czym jest i jak jej uniknąć?

 • Jak obliczyć ratę – bankowa matematyka dla każdego

  Jak obliczyć ratę – bankowa matematyka dla każdego

  Czym się różni rata równa od raty malejącej? Sprawdź, jak w łatwy sposób obliczyć każdą z rat kredytu.

 • Leasing czy kredyt samochodowy – co jest lepsze?

  Leasing czy kredyt samochodowy – co jest lepsze?

  Masz firmę lub prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Nie chcesz płacić z góry za nowe auto? Lepszy okaże się leasing czy kredyt samochodowy?

 • Dostałem monit z banku – co teraz?

  Dostałem monit z banku – co teraz?

  Zapomniałeś spłacić raty kredytu lub Twoja sytuacja finansowa Ci na to nie pozwala? Bank wysłał Ci monit? Dowiedz się, jak zachować się w tej sytuacji.

 • Czy warto spłacić kredyt przed czasem?

  Czy warto spłacić kredyt przed czasem?

  Masz możliwość spłaty kredytu szybciej niż zakładałeś? Czy to się w ogóle opłaca? Dowiedz się, jakie korzyści uzyskasz spłacając kredyt przed terminem.

 • Szokujące dane: jak często polscy oszuści próbują wyłudzić kredyt?

  Szokujące dane: jak często polscy oszuści próbują wyłudzić kredyt?

  Zgubiłeś dowód tożsamości i boisz się, że ktoś weźmie na Ciebie kredyt? Sprawdź, ile razy złodzieje w tym roku próbowali wyłudzić kredyt na czyjeś dane.

 • Czy częste zapytania kredytowe mają wpływ na Twoją wiarygodność kredytową?

  Czy częste zapytania kredytowe mają wpływ na Twoją wiarygodność kredytową?

  Chcesz wziąć kredyt i szukasz najlepszej oferty? Czy częste zapytania kredytowe mogą mieć negatywny wpływ na Twoją ocenę BIK?

 • Historia, wiarygodność i zdolność kredytowa – czym się różnią?

  Historia, wiarygodność i zdolność kredytowa – czym się różnią?

  Czy historia kredytowa wpływa na Twoją wiarygodność i zdolność kredytową? Dowiedz się, co łączy i dzieli te trzy pojęcia.

 • Mamy wspólny kredyt, wzięliśmy rozwód. Kto go będzie spłacał?

  Mamy wspólny kredyt, wzięliśmy rozwód. Kto go będzie spłacał?

  Wzięliście rozwód, związek partnerski się rozpadł lub jesteście w separacji? Macie wspólny kredyt mimo rozdzielności majątkowej? Kto będzie spłacał dług?

 • Czy spłata abonamentu telefonicznego ma wpływ na historię kredytową?

  Czy spłata abonamentu telefonicznego ma wpływ na historię kredytową?

  Płacisz abonament za Internet lub telefon? Dowiedz się, czy może to wpłynąć na Twoją historię kredytową.

 • Przykład reprezentatywny – dlaczego powinien Cię zainteresować?

  Przykład reprezentatywny – dlaczego powinien Cię zainteresować?

  Bierzesz kredyt? Czym jest przykład reprezentatywny kredytu i czy powie Ci prawdę? Czy powinieneś zwrócić na niego uwagę?

 • Bankomaty to przeżytek?

  Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa?

  Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy: weźmiesz kredyt gotówkowy czy zdecydujesz się na kartę kredytową? Sprawdź, co będzie dla Ciebie lepsze.

 • Lokata czy konto oszczędnościowe? Którą opcję powinieneś wybrać?

  Lokata czy konto oszczędnościowe? Którą opcję powinieneś wybrać?

  Chcesz zaoszczędzić pieniądze, ale nie wiesz, gdzie je umieścić? Lepsza okaże się lokata czy konto oszczędnościowe? Sprawdź, którą opcję wybrać!

 • Spóźniłem się z ratą - co teraz?

  Spóźniłem się z ratą – co teraz?

  Masz kredyt i spóźniłeś się ze spłatą raty? Sprawdź, co może się wydarzyć, jeśli nie spłaciłeś w terminie pieniędzy pożyczonych od banku.

 • Ile kosztuje kredyt? Prowizja, ubezpieczenie, oprocentowanie

  Ile kosztuje kredyt? Prowizja, ubezpieczenie, oprocentowanie

  Chcesz wziąć kredyt? Nie wiesz, za co bank dolicza dodatkowe koszty? Dowiedz się, co składa się na całkowity koszt kredytu.

 • Zadatek czy zaliczka? Co wybrać? Czym się różnią?

  Zadatek czy zaliczka? Co wybrać? Czym się różnią?

  Zadatek a zaliczka – różnice, korzyści, zagrożenia.

 • Ubezpieczenie kredytu – czy warto się na nie zdecydować?

  Ubezpieczenie kredytu – czy warto się na nie zdecydować?

  Ubezpieczenie kredytu często zwiększa jego całkowity koszt. Czy warto się na nie zdecydować?

 • Czy można odstąpić od umowy o kredyt gotówkowy?

  Czy można odstąpić od umowy o kredyt gotówkowy?

  Odstąpienie od umowy kredytowej jest możliwe! Zobacz, jak i kiedy to zrobić.

 • Co wie o Tobie bank?

  Jak widzi Cię bank?

  Na co patrzy bank, kiedy ubiegasz się o kredyt?

 • Dlaczego stare kredyty mają wpływ na cenę przyszłych?

  Dlaczego stare kredyty mają wpływ na cenę przyszłych?

  Stare a nowe kredyty, czyli tzw. risk based pricing.

 • Po co bank zagląda mi na konto, kiedy staram się o kredyt hipoteczny?

  Po co bank zagląda mi na konto, kiedy staram się o kredyt hipoteczny?

  Banki mogą sprawdzić wyciąg z Twojego konta, kiedy starasz się o dłuższy kredyt. Po co?

 • Co to jest umowa przedwstępna?

  Co to jest umowa przedwstępna?

  Co podpisuje się przed umową właściwą?

 • Kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy – czym się różnią?

  Kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy – czym się różnią?

  Czyli: lepiej na dłużej czy na krócej?

 • Czy niska rata to tańszy kredyt?

  Czy niska rata to tańszy kredyt?

  Lepiej zdecydować się na krótszy czy na dłuższy kredyt?

 • Czym są wakacje kredytowe?

  Wakacje kredytowe - czym są i co powinieneś o nich wiedzieć

  Czy od spłacania kredytu można „odpocząć”?

 • Czy tylko BIK wystawia ocenę punktową (scoring)? (1)

  Czy tylko BIK wystawia ocenę punktową (scoring)?

  Niska ocena punktowa może zablokować Twój kredyt. Czy tylko BIK wystawia ocenę?

 • Jak porównywać kredyty między sobą?

  Jak porównywać między sobą kredyty z różnych banków?

  Kredyty różnią się oprocentowaniem, opłatami bankowymi, prowizjami i wieloma innymi czynnikami i parametrami. Jak je porównywać?

 • 7 najgorszych zachowań dla historii kredytowej?

  7 NAJGORSZYCH zachowań dla historii kredytowej

  Zła historia kredytowa może obniżyć ocenę punktową BIK i zablokować Ci drogę do kredytu. Z tego artykułu dowiesz się, czego NIE robić.

 • Dlaczego bank odmówił mi kredytu?

  Dlaczego bank odmówił mi kredytu?

  Bank odmówił Ci kredytu – dlaczego? Jakie są najczęstsze powody?

 • Co to jest formularz informacyjny?

  Co to jest formularz informacyjny i jakie informacje w nim znajdziesz?

  Od banku dostajesz mnóstwo „papierków”, ale akurat ten konkretny może Ci się bardzo przydać.

 • Po co bankowi tyle moich danych, np. wykształcenie, stan cywilny albo czy posiadam mieszkanie?

  Po co bankowi tyle moich danych?

  Masz mieszkanie? Gdzie mieszkasz? Jesteś po ślubie? Po co bankom te informacje? Czy wszystkie są naprawdę konieczne np. do wzięcia kredytu?

 • Dlaczego mój kredyt jest taki drogi, czyli co składa się na całkowity koszt kredytu

  Dlaczego mój kredyt jest taki drogi, czyli co składa się na całkowity koszt kredytu?

  Cena kredytu to nie tylko odsetki! Co wpływa na całkowity koszt kredytu?

 • Czym się różni bank od parabanku?

  Czym się różni bank od parabanku?

  Czy warto powierzać swoje pieniądze parabankom? Na czym polegają podstawowe różnice między nimi?

 • Kto będzie idealnym współkredytobiorcą?

  Kto będzie idealnym współkredytobiorcą?

  Zbyt niska zdolność kredytowa? Zobacz, z kim najlepiej wziąć kredyt tak, by na tym nie stracić.

 • Co to jest RRSO?

  RRSO – co to jest i do czego służy?

  Co to jest RRSO? I czemu powinieneś się zapoznać z tym skrótem, jeśli planujesz wziąć kredyt?

 • Konsolidacja kredytu - kiedy się opłaca, a kiedy nie?

  Kredyt konsolidacyjny – kiedy się opłaca, a kiedy nie?

  Co to jest konsolidacja kredytu? Kiedy warto się na nią zdecydować? Kiedy przestaje być opłacalna? Wszystkiego tego dowiesz się z tego artykułu.

 • Jak bank liczy zdolność kredytową?

  Jak banki liczą zdolność kredytową? [Infografika]

  Internetowe kalkulatory mogą Ci pomóc oszacować Twoją zdolność kredytową. Ale ostateczna decyzja będzie należała do banku. Jak banki ją liczą?

 • Czym jest zdolność kredytowa?

  Czym jest zdolność kredytowa?

  Co się składa na Twoją zdolność kredytową? Jak ją sprawdzić? Czy warto korzystać z kalkulatorów zdolności kredytowej?

 • Czym jest wiarygodność kredytowa?

  Czym jest wiarygodność kredytowa?

  Wiarygodność kredytowa a szansa otrzymania kredytu. Czym się różni wiarygodność kredytowa od zdolności kredytowej?

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation