Leasing samochodowy – prosta droga po własne auto

Posiadanie własnego auta nie musi być tylko marzeniem. Leasing samochodowy to propozycja, z której od lat korzystają duzi przedsiębiorcy, teraz dostępna jest także dla małych, nawet jednoosobowych firm. Sprawdź, czym jest leasing samochodowy i co go różni od kredytu gotówkowego na zakup auta.

Jak dostać kredyt na pierwszy samochód? Sprawdź nasze porady

Posiadając zdolność kredytową, nawet bez angażowania własnych środków można zaciągnąć kredyt gotówkowy na zakup samochodu, a prowadząc działalność gospodarczą – skorzystać z równie atrakcyjnej opcji, jaką jest leasing samochodowy. Ta przyjazna przedsiębiorcom forma nabycia auta lub innego sprzętu mechanicznego przybyła do Polski dość niedawno, ale z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. A to dlatego, że w większości przypadków leasing nie wiąże się z obowiązkiem posiadania żadnego wkładu własnego.

Raty leasingowe traktowane są jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej i nie obciążają zdolności kredytowej zobowiązanego, pozostawiając mu możliwość zaciągnięcia kredytu na inny cel. Ponadto leasingodawca przed zawarciem umowy nie bada płynności finansowej leasingobiorcy.

Co wybrać – leasing czy kredyt gotówkowy na zakup samochodu?

Będąc przedsiębiorcą, można swobodnie wybierać pomiędzy leasingiem samochodowym a kredytem gotówkowym. Jednak przed podjęciem decyzji warto wiedzieć, jakie są różnice pomiędzy leasingiem a kredytem. Przede wszystkim procedura przyznawania leasingu jest znacznie łatwiejsza i krótsza niż ta związana z zakupem nowego auta na kredyt, nawet jeśli będzie to kredyt gotówkowy online, czyli taki, który zawierany jest zdalnie przy minimum formalności.

Z leasingiem wiąże się także zasada, że rata za samochód może być traktowana jako koszt prowadzonej działalności gospodarczej, co w konsekwencji daje lepszą możliwość oszczędzania niż najtańszy kredyt gotówkowy. Jednakże jednym z głównych obostrzeń jest brak możliwości wypowiedzenia umowy leasingowej przed czasem i sprzedaż auta, czyli korzystający nie może autem swobodnie rozporządzać, bo nie jest jego właścicielem.

Kredyt gotówkowy natomiast daje kredytobiorcy szansę na wybór samochodu z dowolnego źródła, a po spłacie kredytu własność samochodu przechodzi na niego – bank nie ma do auta już żadnych praw. Przed podjęciem decyzji o wyborze formy zakupu warto skorzystać z pomocy mobilnej aplikacji, jaką jest kalkulator kredytu gotówkowego, by sprawdzić i porównać koszty związane z kredytem i leasingiem.

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation