Kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy? A może leasing?

Co najlepiej wybrać: kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy? Kalkulator kredytu samochodowego – czy to bezpieczne? A może leasing samochodowy?

Jak dostać kredyt na pierwszy samochód? Sprawdź nasze porady

Kredyt samochodowy to – jak sama nazwa wskazuje – rodzaj pożyczki, którą strona zapożyczająca się może wydać na samochód. W niniejszym artykule zastanawiamy się, co jest korzystniejsze: kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy?

Czy kalkulatory kredytów samochodowych są bezpieczne? Co należy wybrać: kredyt samochodowy czy leasing?

Najpierw wyjaśnijmy sobie, jakie są podstawowe cechy kredytu na samochód:

  • Niska kwota minimalna;
  • Kiedy już spłacisz całe zadłużenie, jesteś jedynym właścicielem samochodu;
  • Możesz kupić używane auto;
  • Dłuższy okres spłaty kredytu, nawet do 10 lat;

Kredyt na samochód nie musi koniecznie dotyczyć samochodu – można go też wziąć na motocykl lub skuter.

Kredyt na samochód a kredyt gotówkowy

Czym różnią się od siebie kredyt samochodowy i kredyt gotówkowy? Przede wszystkim tym, że kredyt gotówkowy może być przeznaczony na dowolny cel, a kredyt samochodowy – niekoniecznie.

Drugą różnicą jest to, że kredyt na samochód z reguły jest tańszy od gotówkowego. Dlaczego tak jest? Bo w razie czego zabezpieczeniem dla kredytu jest samochód, który kupujemy.

 

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Każdy przyszły kredytobiorca staje przed pytaniem: jaką mam szansę na kredyt i jaką ratę miesięczną będę spłacał, jeśli go dostanę? W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy naszego kalkulatora kredytowego. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, do czego jest przydatny.

 

Co wybrać: kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy?

Jeśli mamy do wyboru kredyt samochodowy i kredyt gotówkowy, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, czy wolimy kupić samochód nowy, czy też raczej używany. Kredyt samochodowy zdecydowanie bardziej użyteczny będzie w przypadku nowego auta (choć, oczywiście, można go też wziąć na używany samochód). Z kolei kredyt gotówkowy powinni wybrać ci, którzy decydują się na używany pojazd.

Musisz też się zastanowić, czy całą kwotę kredytu chcesz przeznaczyć na samochód. Jeśli dopuszczasz taką możliwość, że część pieniędzy z kredytu pójdzie na inne cele – powinieneś zdecydować się na kredyt gotówkowy. Kredyt gotówkowy będzie jednak droższy, niż kredyt samochodowy – będzie miał wyższe odsetki.

Kalkulator kredytu samochodowego

Banki oferujące swoim klientom kredyty samochodowe nierzadko proponują im korzystanie ze specjalnych kalkulatorów kredytu samochodowego. Z reguły wyglądają one podobnie: umieszcza się w nich informacje na temat pojazdu, który planuje się kupić, cenę i długość kredytu. Taki kalkulator pozwala orientacyjnie sprawdzić, ile będzie nas kosztował kredyt samochodowy. Natomiast nie oznacza to automatycznie, że otrzymamy taki kredyt, który wyświeliliśmy w kalkulatorze kredytu na samochód.

Leasing samochodowy – na czym to polega?

Leasing samochodowy (lub leasing na samochód) to metoda pozyskania auta, która polega na odpłatnym użytkowaniu go przez określony czas. Branie samochodu w leasing to jedna z najpopularniejszych form pozyskania auta, na jakie decydują się polskie firmy. To rozwiązanie wygodne o tyle, że biorąc samochód w leasing nie trzeba angażować własnych środków.

Leasing konsumencki – kiedy się na niego zdecydować?

Leasing konsumencki to relatywnie nowa kategoria na polskim rynku. Skierowana jest ona do osób, które nie prowadzą żadnego rodzaju działalności gospodarczej. Osoba decydująca się na leasing konsumencki nie nabywa samochodu, a płaci comiesięczne opłaty za jego użytkowanie. Czyli używa samochodu, który należy do firmy leasingowej.

Leasing czy kredyt samochodowy – co jest lepsze?

Kredyt samochodowy będzie korzystniejszy dla większych firm – takich, które mają stabilniejsze finanse. Z kolei na leasing powinny się zdecydować mniejsze przedsiębiorstwa, a także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

PODSUMOWANIE:

  1. Kredyt samochodowy to rodzaj kredytu, który można przeznaczyć na konkretny cel, czyli samochód.
  2. Kredyt gotówkowy jest elastyczniejszy, niż kredyt samochodowy, i można go wydać również na inny cel.
  3. Kredyt gotówkowy lepiej sprawdzi się w przypadku auta używanego, a kredyt samochodowy: nowego.
  4. Kalkulator kredytu samochodowego może pomóc, ale tylko składając wniosek kredytowy poznamy decyzję kredytową.
  5. Osoby decydujące się na leasing samochodowy lub leasing konsumencki jedynie użytkują pojazd należący do firmy leasingowej, nie posiadają go na stałe (tak, jak ci, którzy kupują samochód za pieniądze z kredytu gotówkowego lub kredytu samochodowego).
  6. Kredyt samochodowy jest korzystniejszy od leasingu w przypadku większych firm. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw lub jednoosobowych działalności gospodarczych lepiej jest zdecydować się na leasing.
IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation