Kalkulator kredytu konsolidacyjnego – kiedy z niego korzystać?

Sprawdź symulację kosztów konsolidacji kredytu z kalkulatorem FinAi

Kalkulator Konsolidacji kredytu

Wybierz, ile posiadanych kredytów chcesz połączyć

Kalkulator kredytu konsolidacyjnego, zwany też kalkulatorem konsolidacyjnym, pozwala zasymulować połączenie dwóch lub więcej kredytów w jeden. Kiedy przyda nam się ta wiedza?

Konsolidacja kredytu - kiedy się opłaca, a kiedy nie?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie: czym jest konsolidacja kredytu?

Konsolidacja to możliwość połączenia dwóch lub kilku zadłużeń w jedno, przy jednoczesnym ujednoliceniu oprocentowania, wydłużeniu czasu spłaty i obniżeniu ceny za jedną ratę. Innymi słowy: zamiast dwóch lub więcej rat zapłacisz jedną, wspólną. Na im więcej rat rozłożysz taki „połączony” kredyt, tym mniej wyniesie Cię comiesięczna opłata.

Zalety konsolidacji

Konsolidacja rat przydaje się zwłaszcza osobom, które mają wiele różnych kredytów i nie radzą sobie ze spłatami. Łatwiej jest spłacać jedną, niższą ratę niż wiele różnych, które – zsumowane – okażą się droższe.

Kiedy jeszcze opłaca się konsolidować? Wtedy, kiedy mamy już jeden kredyt, ale potrzebujemy więcej gotówki z kredytu. W takiej sytuacji zastanówmy się, czy nie opłaci się nam połączenie nowego kredytu ze starym. Czasem wystarczą nam odpowiednio wykorzystane wakacje kredytowe, o ile nasz bank da nam możliwość ich wzięcia.

Wady konsolidacji

No dobrze, ale jakie są „haczyki” stojące za konsolidacją? Przede wszystkim: finalnie kredyt może okazać się droższy, choć na co dzień tego nie odczujemy, bo w końcu sama rata jest niższa. Po drugie zaś: bank może chcieć doliczyć danemu konsumentowi dodatkowe opłaty, np. prowizje. Zorientuj się, czy Ci się to opłaci! Dokładnie przeczytaj umowę, zanim ją podpiszesz!

Konsolidacja rat kredytu – dodatkowe informacje

Ile kredytów można skonsolidować? W zasadzie nie ma konkretnej liczby – wszystko zależy od Twojej zdolności kredytowej. Im jest lepsza, tym więcej kredytów będziesz mógł połączyć w jeden. Zarazem należy pamiętać, że można łączyć kredyty z wielu banków.

Jak sprawdzić, czy konsolidacja się opłaci?

W celu sprawdzenia, która oferta kredytu konsolidacyjnego jest najkorzystniejsza, najlepiej sprawdzić to w kalkulatorze rat kredytu konsolidacyjnego i w rankingach kredytów konsolidacyjnych.

W internecie można znaleźć mnóstwo nagłówków typu „kredyt konsolidacyjny kalkulator”. Co zapewnimy sobie takim narzędziem?

Przede wszystkim kalkulator kredytów konsolidacyjnych pokaże nam, czy taki ujenodlicony dług ze wspólnym oprocentowaniem i jedną ratą się nam finalnie opłaci. Kalkulator może też policzyć, jaka będzie konkretna kwota raty po konsolidacji kredytów. Natomiast pamiętajmy, że kalkulator konsolidacyjny pokaże nam jedynie symulację. Nie odpowie natomiast na pytanie, czy w ogóle uda nam się skonsolidować kredyt – wszystko zależy bowiem od tego, jaka jest nasza zdolność kredytowa. Jeśli wysoka – z połączeniem zadłużeń nie powinniśmy mieć problemów.

Pamiętajmy – żeby stwierdzić, jaka będzie całkowita kwota kredytu konsolidacyjnego, musimy wliczyć wszystko, co wchodzi w jego skład. Włącznie z dodatkowymi opłatami. Dlatego im więcej danych wpiszemy do kalkulatora kredytu konsolidacyjnego, tym precyzyjniejsza będzie jego odpowiedź na pytanie: czy konsolidacja rat kredytu nam się opłaci?

Zobacz też: Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy?

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation