Czy warto korzystać z kalkulatora kredytu konsolidacyjnego?

Sprawdź symulację kosztów konsolidacji kredytu z kalkulatorem FinAi

Kalkulator Konsolidacji kredytu

Wybierz, ile posiadanych kredytów chcesz połączyć

Kalkulator kredytowy to narzędzie do symulacji spłaty kredytu. Jak wiele tego rodzaju gadżetów na stronach banków – jest bardzo przydatny, gdy chcemy zorientować się w możliwościach kredytowych, ale nie potrafi wszystkiego. Nie podejmuje na przykład decyzji, czy konsolidacja jest możliwa. Jak działa taki kalkulator konsolidacji i kiedy warto go używać?

Czy warto korzystać z kalkulatora kredytu konsolidacyjnego?

Konsolidacja kredytu to połączenie kilku zobowiązań w jedno. Przydatne, jeśli chcemy spłacać zobowiązania za pomocą jednej, pojedynczej raty miesięcznie. Może to przynieść ulgę domowemu budżetowi, ponieważ celem konsolidacji jest zmniejszenie comiesięcznych wydatków.

Warunkiem jest oczywiście dobra zdolność kredytowa. Pierwszym pytaniem, jakie należy sobie zadać, jest: czy to się opłaca? Wydłużenie czasu spłaty może mieć finalnie wpływ na całkowity koszt kredytu. Bank może również doliczyć konsumentowi dodatkowe opłaty i prowizje. Jeśli wiemy, że konsolidacja to dobry pomysł, należy znaleźć jak najlepszą ofertę. Pomocny w pewnym stopniu może być kalkulator kredytu konsolidacyjnego.

Jak ocenić rynek kredytów konsolidacyjnych?

Żeby sprawdzić, jaka będzie całkowita kwota kredytu konsolidacyjnego, musimy wliczyć wszystko, co wchodzi w skład konsolidowanych kredytów – kalkulator może to zrobić, ale jedynie w przybliżony sposób. Ważne jest, aby wybrać najlepszą realną ofertę spośród wszystkich banków, które mogą zaoferować nam konsolidację. Można używać udostępnianego na stronach internetowych kalkulatorów, aby sprawdzić, jak propozycje konsolidacji wypadają w reklamowych porównaniach. Najlepszym źródłem informacji jednak wciąż będzie bank.

Należy brać pod uwagę, że tego typu kalkulatory nie mogą wiedzieć, czy w ogóle bank zgodzi się na połączenie zobowiązań. Do tego potrzebna jest analiza zdolności kredytowej, której dokonuje instytucja finansowa!

Tylko ona może przedstawić nam realną ofertę. Takie urządzenie jak kalkulator konsolidacyjne można więc nazwać jedynie „użyteczną symulacją”.

Jak działa kalkulator konsolidacyjny FinAi?

Na początek musisz wybrać, ile kredytów chcesz połączyć w jedno. Każda rubryka naszego kalkulatora wymaga zadeklarowania, jaka kwota i ile miesięcy pozostało nam do spłaty danego kredytu. Przybliżoną wartość można wyczytać z tzw. harmonogramu spłat, czyli dokumentu, który dostaliśmy wraz z umową kredytową. Kolejne miejsca do wypełnienia to: dotychczasowe oprocentowanie oraz wysokość raty. Wraz z konsolidacją istnieje możliwość otrzymania od banku dodatkowej gotówki, więc również taką opcję można zaznaczyć podczas symulacji.

Przy konsolidowaniu kredytu zależy nam zazwyczaj na niskiej racie, możemy więc podać orientacyjną wysokość raty, którą będziemy w stanie spłacać, a narzędzie określi, czy jest to możliwe. Po przeanalizowaniu wypełnionego formularza kalkulator kredytu FinAi przybliży nam, jak może wyglądać oferta konsolidacyjna. Pokaże też, o ile zmniejszy się miesięczna rata zobowiązania i zwiększy całkowity koszt kredytu, jeśli te wartości się zmienią.

Podsumowanie:

  • Przed konsolidacją należy zadać sobie pytanie, czy na pewno jej potrzebujemy. Wprawdzie miesięczna rata powinna być mniejsza, niż suma rat skonsolidowanych kredytów, ale finalnie całkowity koszt kredytu może wzrosnąć.
  • Kalkulatory kredytowe są dobre do „rozejrzenia” się na rynku kredytowym, ale nie podejmą decyzji, czy w naszym przypadku konsolidacja jest możliwa.
  • Kalkulator to „użyteczna symulacja”, ale o tym, jak ostatecznie będzie wyglądał nasz skonsolidowany kredyt, decyduje bank.

Zobacz też: Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy?

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation