Ile kosztuje szczeniak rasy jamnik?

Jamniki są psami towarzyskimi, energicznymi, z silnym instynktem myśliwskim. Kosztują od 1,6 do 4 tys. zł.

Ile kosztuje domowe zwierzę?

Dziś jamniki traktuje się jako typowe psy do towarzystwa, które bez problemu można trzymać w mieszkaniu blokowym. Jednak pierwotnie były to psy myśliwskie.

Pochodzenie rasy

Jamniki zalicza się do grupy niewielkich psów myśliwskich. Nie wiadomo tak naprawdę, skąd pochodzą. Niewykluczone, że z Egiptu, o czym świadczą malowidła ścienne sprzed 4000 lat. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że przodkami współczesnych jamników były psy gończe Dachsbracke z ziem germańskich.

W swojej ojczyźnie jamniki były psami użytkowymi, a nie jedynie towarzyskimi. Doskonale sprawdzały się przy polowaniach na lisy i borsuki, ponieważ ich specyficzna budowa ciała pozwalała wejść za zwierzyną do wąskiej jamy. Pracowały jako płochacz, pies gończy i aportujący, a także tropiły ranną zwierzynę.

Wygląd i temperament

Rasa jamnik nazywana jest też jamnikiem krótkowłosym. To nieduży pies o wydłużonym tułowiu i silnych, krótkich, lekko krzywych kończynach. Mają krótki włos, lśniący i przylegający gładko do ciała. Umaszczenie jamników bywa rude, czarne podpalane, a nawet czekoladowe.

Eksperci twierdzą, że jamniki to psi indywidualiści, obdarzeni odwagą i uporem. To nie są zwierzęta kanapowe. Mają w sobie sporo energii i cechują się wysoką wytrzymałością. Pod względem usposobienia są ciekawskie i wesołe. Przywiązują się do właścicieli i z uporem dopraszają się o uwagę. Potrafią być zazdrosne.

Co warto wiedzieć przed zakupem jamnika?

Przyszli właściciele jamników muszą wiedzieć, że potrzebują one konsekwentnego wychowania i codziennej dawki ruchu. Choć może na to nie wyglądają, to psy lubiące ćwiczenia fizyczne. Jeśli nie będą wyprowadzane na długie spacery, szybko mogą stać się otyłe. Są bystre i stosunkowo łatwo się uczą, choć nie zawsze są posłuszne.

Nie należy pozostawiać w domu jamnika samego, ponieważ źle znosi takie sytuacje. Lubi znajdować się w centrum zainteresowania. To dobry przyjaciel także dla najmłodszych domowników.

Ile kosztuje szczeniak jamnika?

Szczeniaki jamnika z rodowodem ze sprawdzonej hodowli kosztują 1,6-4 tys. zł.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation