Ile kosztuje szczeniak rasy dalmatyńczyk?

Dalmatyńczyk to duży pies z rodziny wyżłów, o biało-czarnym umaszczeniu. Szczeniak tej rasy kosztuje około 1,4 tys. zł.

Ile kosztuje domowe zwierzę?

Osławione przez wytwórnię Disneya dalmatyńczyki to wdzięczne, raczej duże psy o przyjaznym usposobieniu. Kto może być ich właścicielem?

Pochodzenie rasy

Po raz pierwszy dalmatyńczyki uwieczniono na malowidle ołtarzowym „Madonna z Jezusem i aniołami”, datowanym na początek XVII wieku. Pierwszy opis wyglądu tych psów znalazł się w kronice biskupa Petara Bakica z diecezji Djakovo w Chorwacji w 1719 roku. W 1890 roku powstał pierwszy angielski Klub Dalmatyńczyka. Oficjalna rejestracja rasy przez Międzynarodową Federację Kynologiczną nastąpiła w 1955 roku pod nazwą „dalmatyński pies myśliwski”.

Wygląd i temperament

Niemal każdy wie, jak wygląda dalmatyńczyk. To biały, dosyć duży pies w czarne cętki (ciapki i kropki). Jego sylwetka wpisuje się znakomicie w charakterystykę wyżłów, do których rodziny należy. Co ciekawe, szczenięta dalmatyńczyków rodzą się białe, ale po około dwóch tygodniach mają już pierwsze plamki. Sierść psów jest krótka, zwarta i zbita.

Dalmatyńczyki mają łagodne usposobienie, są przyjazne i szybko przywiązują się do opiekuna. W stosunku do obcych zachowują się z rezerwą. Są dobrymi stróżami dla dzieci, zwłaszcza że historycznie rasa ta była szkolona do pilnowania. Dalmatyńczyk odznacza się śmiałością, odwagą i inteligencją.

Co warto wiedzieć przed zakupem dalmatyńczyka?

Jeśli zdecydujemy się kupić dalmatyńczyka, musimy wiedzieć, że będzie on wymagał ciągłego kontaktu z opiekunem oraz długich spacerów, przynajmniej raz dziennie przez godzinę. Nie zapominajmy, że dalmatyńczyki to także psy gończe i wymagają ruchu, ale na smyczy. Inaczej mogą rzucić się w pogoń za ciekawym obiektem.

Od najmłodszych lat psy te wymagają szkolenia – zdecydowanego i konsekwentnego, ale i kreatywnego. Ich pielęgnacja nie jest zbyt skomplikowana.

Ile kosztuje szczeniak dalmatyńczyka?

Za szczenię rasy dalmatyńczyk z rodowodem trzeba zapłacić około 1400 zł.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation