Ile kosztuje szczeniak rasy cirneco dell’Etna?

Psy rasy cirneco dell’Etna to charty sycylijskie, które są przyjacielskie i lubią ruch na świeżym powietrzu.

Ile kosztuje domowe zwierzę?

Cirneco dell’Etna to ciekawa rasa chartów sycylijskich. Czym się charakteryzują i jakie mają usposobienie?

Pochodzenie rasy

Ojczyzną charta sycylijskiego – cirneco dell’Etna – są Włochy, a właściwie Sycylia. To najmniejsza rasa w typie pierwotnego charta, jaka spotykana jest w basenie Morza Śródziemnego. Ma ona bardzo długą historię. Pierwsze wizerunki psów w typie cirneco dell’Etna pochodzą z monet z V-III wieku p.n.e. Można je znaleźć także na rzymskich mozaikach. Nazwa cirneco dell’Etna, a właściwie samo “cirneco”, wzięła się od greckiego „kyrenaikos” – cyrenajski, co oznacza po prostu „psa z Cyreny”.

Wygląd i temperament

Podobnie jak wszystkie charty, również psy rasy cirneco dell’Etna są szczupłe, smukłe i szybkie. Mają one silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Na pierwszy rzut oka przypominają miniaturkę psa faraona, głównie z uwagi na stojące, szpiczaste uszy.

Cirneco dell’Etna to rasa psów, w których występuje wiele sprzeczności. Z jednej strony czworonogi te są spokojne i delikatne, ale potrafią zamanifestować swoją niezależność i upór. Charty sycylijskie są spostrzegawcze i świetnie posługują się węchem, co odróżnia je od innych psów z tej samej rodziny.

Co warto wiedzieć przed zakupem psa cirneco dell’Etna?

Podczas szkolenia psów rasy cirneco dell’Etna trzeba zachować konsekwencję, ale i być delikatnym. Psy te wymagają regularnego wybiegania się, najlepiej na ogrodzonym terenie. W czasie długich spacerów lepiej nie spuszczać ich ze smyczy, ponieważ górę może wziąć wówczas ich instynkt łowiecki.

Atutem psów cirneco dell’Etna jest to, że są przyjacielskie, lubią się bawić i szukają kontaktu z ludźmi. Nie należy ich pozostawiać samemu w domu na więcej niż 3-4 godziny. Mogą zniszczyć wówczas przedmioty znajdujące się w otoczeniu. Pies cirneco dell’Etna, który od szczeniaka ma kontakt z dziećmi, bez problemu będzie je tolerował.

Ile kosztuje szczeniak cirneco dell’Etna?

W polskich hodowlach na próżno można szukać szczeniąt cirneco dell’Etna. Za szczeniaka w ogłoszeniach na serwisach aukcyjnych, prawdopodobnie sprowadzanego z zagranicy, trzeba zapłacić nawet 7 tys. zł.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation