Ile kosztuje szczeniak rasy chiński grzywacz?

Chiński grzywacz to niewielki pies, nadający się do trzymania w mieszkaniu. Jest inteligentny i łatwo się uczy.

Ile kosztuje domowe zwierzę?

Chińskie grzywacze charakteryzuje grzywa i owłosienie na ogonie i łapach. Poza tym ich ciało jest nagie.

Pochodzenie rasy

Nazwa rasy „chiński grzywacz” przywodzi na myśl mocno owłosionego czworonoga. Może więc dziwić fakt, że psy te pochodzą od bezwłosych czworonogów wyhodowanych w Chinach już w III wieku p.n.e.  Trzeba jednak pamiętać, że włosy u chińskich grzywaczy nie występują na całym ciele.

Psy te dzielono na dwa typy: mniejsze i delikatniejsze, tzw. typ jelenia, oraz większe i masywniejsze – typ kuca. Były wykorzystywane na dworze cesarskim. Szybko zyskały sławę poza Azją i trafiły do Europy.

Obecnie grzywacz chiński, jakiego znamy, pochodzi od psów wyhodowanych pod koniec lat 80. XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Otrzymano go w wyniku skrzyżowania nagiego psa meksykańskiego i psa peruwiańskiego z długowłosymi rasami miniaturowymi.

Wygląd i temperament

Występują dwie odmiany grzywacza chińskiego, różniące się tym, że jedna to odmiana bezwłosa, a druga „powder puff”, z lekką okrywą włosową z podszerstkiem. Nagie psy tej rasy mają włosy jedynie na głowie i części szyi, a także na „skarpetach”. Do tego owłosienie pojawia się w postaci pióropusza na ogonie. Reszta ciała jest bezwłosa. Natomiast u osobników w typie „powder puff” miękki włos występuje na całym ciele.

Grzywacze chińskie są psami małymi, z gładką, małą głową. Dopuszczalne są wszelkie rodzaje umaszczenia przy tej ciekawej rasie. Są bardzo inteligentne i łatwo się uczą. Będą posłuszne właścicielom i z chęcią zaczną wykonywać nawet najbardziej zaawansowane triki.

Co warto wiedzieć przed zakupem psa rasy chiński grzywacz?

Nie ma problemu, aby grzywacze chińskie trzymać w mieszkaniach blokowych, nawet małych, ale trzeba im zapewnić codzienną porcję ruchu na spacerze. Wadą tej rasy jest to, że grzywacz chiński ma słabą psychikę i nie znosi odtrącenia. Nie można więc stosować agresywnych metod nauczania i karać czworonoga.

Jeśli chodzi o psy typu „powder puff”, właściciel musi często szczotkować swoje zwierzę i przycinać włos. Ciało powinno być pielęgnowane z użyciem odpowiednich kremów i olejków.

Ile kosztuje szczeniak chińskiego grzywacza?

Za szczeniaki z rodowodem tej rasy trzeba zapłacić 1500-4000 zł.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation