Ile kosztuje szczeniak rasy chart hiszpański?

Szczeniaki chartów hiszpańskich można kupić już za 1500 zł, ale te po rodzicach z prostej linii hiszpańskiej są dużo droższe.

Ile kosztuje domowe zwierzę?

Smukłe, eleganckie i bardzo przyjazne – charty hiszpańskie to psy pod wieloma względami doskonałe. Ile kosztują ich szczenięta?

Pochodzenie rasy

Charty hiszpańskie wyhodowano na Półwyspie Iberyjskim, a ich historia sięga czasów przed naszą erą. Wzmianki o czworonogach wyglądających jak charty hiszpańskie znajdziemy już w starych, łacińskich tekstach. Już w X wieku na Półwysep Iberyjski charty przywieźli Celtowie. Rasa rozwijała się również w średniowieczu. Z uwagi na wyjątkową szybkość, jaką charty hiszpańskie uzyskiwały na krótkich dystansach i płaskiej powierzchni, oraz wytrzymałość i szybkość na długich zaczęto je wykorzystywać jako psy wyścigowe.

Wygląd i temperament

Charty hiszpańskie sprawiają wrażenie dużych psów, ponieważ mają 60-70 cm w kłębie. Są jednak lekkie, szczupłe i dystyngowane. Określa się je jako psy eleganckie. Mają ponadprzeciętną długość wszystkich części ciała – głowy, klatki piersiowej, a w szczególności nóg i ogona, który ponadto jest haczykowato zagięty ku bokowi.

Umaszczenie chartów angielskich może być beżowe, piaskowe brązowe i czarne, w różnych odcieniach. Najbardziej poszukiwane i cenione są czworonogi w kolorze czarnym i brązowym. Najczęściej mają one włos krótki, szorstki.

Pod względem charakteru charty hiszpańskie są wesołe, towarzyskie, dobrze socjalizują się z innymi psami. Chętnie spędzają czas z opiekunami, ale pozostawione same sobie stają się apatyczne i smutne.

Co warto wiedzieć przed zakupem psa rasy chart hiszpański?

Kupując charta hiszpańskiego dla rodziny, podejmujemy bardzo dobrą decyzję, ponieważ jest to pies uczuciowy, tolerancyjny wobec dzieci, cechujący się dużą inteligencją. Łatwo się uczy i wykonuje komendy.

Rasa ta jest generalnie zdrowa. Pielęgnacja charta hiszpańskiego ogranicza się do przeczesywania i przemywania sierści zwilżoną szmatką.

Ile kosztuje szczeniak charta hiszpańskiego?

Cena szczeniaków chartów hiszpańskich waha się w przedziale od 1500 zł do 1800 zł. Droższe są psy po rodzicach polujących i pochodzących z linii hiszpańskich – dochodzą nawet do 15 000 zł i więcej.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation