Ile kosztuje szczeniak rasy chart afgański?

Długowłosy chart afgański jest psem nieufnym i niezależnym, trudno się go tresuje. Kosztuje około 2,5 tys. zł.

Ile kosztuje domowe zwierzę?

Wyjątkową pięknością wśród różnych ras psów są charty afgańskie. Jaki mają temperament i jak je hodować?

Pochodzenie rasy

Nie do końca wiadomo, skąd pochodzą psy rasy chart afgański. Niektóre źródła wskazują, że wizerunki psów w typie charta znajdują się na tkaninach pochodzących z VI wieku p.n.e. odnalezionych w Grecji. Znaleziono je także na liczących 4 tys. lat rysunkach na ścianach jaskiń w północno-zachodnim Afganistanie, stąd też ich nazwa.

Wygląd i temperament

Chart afgański przystosował się do życia w surowym klimacie Afganistanu, dlatego odmiana ta ma długi i jedwabisty włos. Są psami dumnymi, pełnymi majestatu. Noszą głowę wysoko. Jest ona harmonijna. Charty afgańskie mają długie łapy, podobnie ogon, nisko osadzony i tworzący pierścień na końcu.

Jeśli chodzi o temperament, to charty afgańskie są cenionymi psami myśliwskimi, o doskonałym instynkcie oraz dobrze rozwiniętym wzroku. Są szybkie, czujne, dlatego dobrze nadają się do pilnowania stad owiec. Docenia się je również jako psy patrolujące.

Co warto wiedzieć przed zakupem psa rasy chart afgański?

Jeśli rozważamy zakup szczeniaka rasy chart afgański, musimy wiedzieć, że jest to pies wyniosły, nieufny wobec innych. Nie będzie szukał za wszelką cenę kontaktu z właścicielem. Pod względem usposobienia przypomina koty – jest niezależny i samodzielny. Nie znosi częstego głaskania, ale za to będzie dobrym stróżem.

Większość czasu spędza w pozycji leżącej, nie biega po mieszkaniu i nie niszczy mebli. Wymaga ruchu, dlatego należy mu go umożliwić. Rasa ta nie jest łatwa do prowadzenia z uwagi na to, że psy te są uparte i nie do końca posłuszne.

Dużym wyzwaniem dla właściciela charta afgańskiego będzie pielęgnacja jego sierści i cotygodniowa kąpiel. Dorosłego psa trzeba czesać co dwa dni.

Ile kosztuje szczeniak charta afgańskiego?

Rodowodowy szczeniak rasy chart afgański będzie kosztował około 2500 zł.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation