Ile kosztuje szczeniak rasy bergamasco?

Psy rasy bergamasco mają charakterystyczną, filcującą się w kształt dredów sierść. Szczeniaki kosztują około 2000 zł.

Ile kosztuje domowe zwierzę?

Kudłacz to określenie, które wybitnie pasuje do psów rasy bergamasco. Co to za rasa i kto powinien się nią zainteresować?

Pochodzenie rasy

Bergamasco to włoska rasa psów, które przed laty wykorzystywano do pilnowania stad zwierząt hodowlanych. Nazywane są one również owczarkami z Bergamo, ponieważ początkowo właśnie tam występowały, w regionie Alp Włoskich. Od XVI wieku hodowano tam głównie owce, a stada wymagały pilnowania. Psy bergamasco nadawały się do tego celu wspaniale, ponieważ niestraszne były dla nich surowe warunki górskie.

Wygląd i temperament

Na pierwszy rzut oka widać, że bergamasco wyróżniają się na tle innych ras. Są średniej wielkości psami owczarskimi, solidnie zbudowanymi Mają ciekawą sierść – zwykle obfitą, długą, ukształtowaną w zróżnicowany sposób na całym ciele. Na przedniej części ciała włos jest szorstki, a od połowy klatki piersiowej i na całej tylnej części tułowia sierść tworzy opadające wstęgi. Na głowie włosy przykrywają oczy. Psy bergamasco występują w maści szarej lub w łaty szare, beżowe i płowe. Dorastają do 60 cm wysokości w kłębie i ważą od 26 do 38 kg.

Silna osobowość psów bergamasco jest cechą charakterystyczną tej rasy. Psy te są samodzielne i pewne siebie, ale pozbawione złośliwej agresji.

Co warto wiedzieć przed zakupem psa rasy bergamasco?

Z uwagi na obfitą sierść psy bergamasco przynoszą do domu ze spaceru dużo brudu i nieczystości. Co ciekawe, sierść filcuje się samodzielnie i nie trzeba jej wyczesywać. Najlepiej bergamasco czuje się w domach z ogrodem. Ma ogromne zapotrzebowanie na ruch, a niedoświadczeni właściciele mogą mieć problem z wyegzekwowaniem od niego posłuszeństwa. Psy te przywiązują się do opiekuna i rodziny, wykazując oddanie i lojalność.

Psy bergamasco są silne i sprawne, przystosowane nawet do ciężkiej pracy. Obecnie sprawdzają się w charakterze psów stróżujących, ratunkowych i przewodników.

Ile kosztuje szczeniak bergamasco?

Szczenięta z rodowodem bergamasco kosztują około 2000 zł. Nie jest to rasa popularna w Polsce.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation