Ile kosztuje szczeniak rasy basenji?

Niewielki pies rasy basenji jest nie do końca posłuszny, ale bardzo towarzyski. Wymaga ruchu na świeżym powietrzu. Kosztuje nawet 6 tys. zł.

Ile kosztuje domowe zwierzę?

Pies, który w ogóle nie szczeka? Jest taka rasa – to basenji. Sprawdźmy, jak wyglądają te psy i jak się je hoduje.

Pochodzenie rasy

Co ciekawe, basenji jest jedną z najstarszych ras psów na świecie. Można doszukiwać się ich podobieństwa do sylwetek czworonogów na reliefach egipskich datowanych na 2500 r. p.n.e.

Wiadomo na pewno, że Europejczycy odkryli psy basenji w XVII wieku w Kongo w Afryce i przywieźli na Wyspy Brytyjskie. Niestety, wszystkie psy zdechły. W 1937 roku rasa trafiła ponownie do Europy, tym razem kontynentalnej, a w 1941 roku basenji zostały wywiezione do Ameryki Północnej.

Wygląd i temperament

Psy basenji mają lekką budowę i delikatny kościec. Głowa ma liczne zmarszczki i stojące uszy, osadzona jest na wyraźnie łukowato wygiętej szyi. Tym, co zwraca uwagę w przypadku tej rasy, są wysokie łapy. Przednie kończyny ustawione są w linii prostej do podłoża, tylne zaś mocne i umięśnione. To niewielkie psy, które mierzą 40-43 cm i ważą od 9 do 11 kg. Ich umaszczenie jest biało-rude lub czarne z białym czy czarne podpalane z białym. Rasa charakteryzuje się tym, że jest bardzo wymagająca i potrzebuje dużo ruchu, ponieważ psy te są energiczne.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem psa rasy basenji?

Dźwięki wydawane przez psy basenji nie mają wiele wspólnego z klasycznym szczekaniem. Zwierzęta te wydają głos przypominający miauczenie lub jodłowanie.

Pies basenji przywiązuje się do pana. Lubi dzieci, ale raczej starsze. Jest spragniony kontaktu z człowiekiem, dlatego nie nadaje się do domów, gdzie musiałby pozostawać sam przez kilka czy kilkanaście godzin dziennie. W większości przypadków psy basenji to indywidualiści, którzy nigdy nie będą całkowicie posłuszni opiekunom.

Trzeba mieć świadomość tego, że basenji już mniej więcej po skończeniu 1,5 roku życia wymaga wychowywania i szkolenia. W czasie spacerów nie można ich spuszczać ze smyczy, ponieważ mogą uciec. Basenji wymagają dużej dawki ruchu każdego dnia. Jeśli tak się nie stanie, mogą nawet niszczyć domowe sprzęty.

Ile trzeba zapłacić za szczeniaka rasy basenji?

Hodowcy psów rasy basenji sprzedają szczeniaki z rodowodem w cenie 3-6 tys. zł.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation