Przyszłość Twojego dziecka jest w Twoich rękach. Jak wybrać konto dla dziecka?

Edukację finansową można zacząć od prostej nauki oszczędzania na małe cele i od monet wrzucanych do skarbonki. Z czasem – pod pretekstem zabawy – warto pokazywać dziecku coraz więcej i sprytnie wprowadzać je w tematy związane z wydawaniem, odkładaniem gotówki i planowaniem budżetu. Konto to jeden z etapów „poważnego” wprowadzania w świat finansów.

Przyszłość Twojego dziecka jest w Twoich rękach. Jak wybrać konto dla dziecka?

W przypadku całkiem małych dzieci warto zacząć od gromadzenia oszczędności w śwince skarbonce.

Żeby najmłodsi mogli uczyć się oszczędzania, powinni dostawać kieszonkowe proporcjonalne do wieku i celu, na jaki mają przeznaczyć pieniądze. Kolejnym krokiem są zabawy finansowe (np. w sklep), angażowanie w robienie zakupów i płacenie rachunków, a w końcu mówienie  o tym, skąd pieniądze biorą się w portfelu rodziców i co można z nimi robić. Przychodzi również czas na założenie swojego konta. 

Można zastanowić się, czy nie warto założyć dziecku dwóch kont albo jednego konta i jednej lokaty, z których każde służyłoby w innym celu. Jedno konto mogłoby przydać się do odkładania przez rodziców większych sum np. na studia, a dziecko miałoby dostęp do zgromadzonych na nim środków dopiero po 18. roku życia. Drugi rachunek mógłby natomiast służyć do operowania kieszonkowym, wpłacania i wypłacania drobnych sum, wykonywania przelewów – to konto byłoby obsługiwane przez dziecko z pomocą rodzica, a z czasem samodzielnie.

Jeśli masz obawy, czy własny rachunek nie jest dla dziecka za dużą odpowiedzialnością, pomyśl, że w przyszłości i tak czekają je kontakty z bankiem. A przecież lepiej, żeby uczyło się zarządzania finansami na małych kwotach i w bezpiecznych warunkach. 

Poza tym w historii konta bankowego będą zapisane wszystkie operacje, więc będziesz mieć wgląd w to, jak Twój podopieczny zarządza swoimi finansami.

Własne konto uczy dziecka: samodzielności, odpowiedzialności, kontroli nad wydatkami, zasad funkcjonowania banków i konta bankowego.

Konto oszczędnościowe dla dziecka, ale w jakim wieku?

Banki oferują dwa rodzaje kont dla dzieci:

 • Dla dzieci i młodzieży od 13. do 18. roku życia – dopiero dzieci od 13. roku życia zyskują zdolność do niektórych czynności prawnych, ale oczywiście wymagana jest zgoda opiekuna do założenia konta. Wtedy dziecko może już wykonywać czynności finansowe.
 • Dla dzieci poniżej 13. roku życia – te konta są połączone z kontami rodziców.

Na co zwrócić uwagę, kiedy wybierasz konto dla dziecka

Pewnie na koncie Twojego najmłodszego nieszybko znajdą się miliony – chyba że jest urodzonym Rockefellerem – ale to nie zmienia faktu, że z wyborem konta nie warto się spieszyć. Niekoniecznie trzeba zakładać je w banku, w którym prowadzisz własny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Warto rozejrzeć się na rynku.

Już wkrótce zaczniemy co tydzień publikować podsumowanie najlepszych kont oszczędnościowych dla dzieci i młodzieży. Dzisiaj przyjrzymy się temu, na co warto zwracać uwagę, kiedy zabieramy się za szukanie konta.

Kiedy wybierasz konto dla dziecka, zwróć uwagę na takie elementy:

 • Wygoda i dostępność – oddziały i banki danego wpłatomatu powinny znajdować się jak najbliżej domu;
 • Dobrze rozwinięta bankowość elektroniczna – powinna być jak najbardziej przejrzysta. Młodzi klienci na pewno docenią także płatności mobilne;
 • Brak opłat – za prowadzenie konta, wypłaty z bankomatów, posiadanie karty, wykonywanie przelewów. Wszystko po to, by uniknąć sytuacji, w której opłaty za prowadzenie konta zjadają dużą część „dochodów” małego właściciela;
 • Promocje, rabaty – dla banku takie konta są inwestycją w klientów, którzy z dużym prawdopodobieństwem zostaną z nimi w przyszłości, więc instytucje często zachęcają do korzystania ze swoich usług różnymi akcjami specjalnymi.
 • Przejrzysta tabela opłat, którą łatwo zrozumieć;
 • Możliwość otwarcia konta, jeśli rodzic nie ma konta w danym banku.

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta dla dziecka w banku?

Coraz więcej banków pozwala otworzyć rachunek online, więc niepotrzebna jest nawet wizyta w banku.

Aby założyć konto dla dziecka, potrzebne będą:

 • zgoda rodzica,
 • legitymacja szkolna, dowód dziecka,
 • dane dziecka: PESEL, informacje o miejscu zamieszkania, zameldowaniu, dane kontaktowe.

Kiedy dziecko ma już konto, powinieneś zwrócić uwagę:

 • czy mały właściciel konta jest zapoznany ze sposobem działania bankowości elektronicznej;
 • czy zachowuje zasady bezpieczeństwa przy wypłacaniu pieniędzy z bankomatu;
 • jakie transakcje robi Twój podopieczny i czy nie traci kontroli nad swoimi finansami;
 • czy bezpiecznie korzysta z bankowości internetowej.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation