Jak nauczyć dziecko oszczędzania? Pomoże Ci tych 5 sposobów! [INFOGRAFIKA]

Trudno uczyć dzieci o finansach, zwłaszcza jeśli nas samych nikt nie uczył, jak obchodzić się z pieniędzmi. A przecież prędzej czy później, gdy dzieciaki będą dorastać, zetkną się z tematem oszczędzania, wydawania i planowania budżetu – ale wtedy może być to skok na głęboką wodę. Lepiej zacząć jak najwcześniej!

Jak nauczyć dziecko oszczędzania? Pomoże Ci tych 5 sposobów!
Dla tych rodziców, którzy chcą zachęcić dziecko do oszczędzania, przygotowaliśmy rymowaną instrukcję. Pokażcie ją swoim dzieciom albo wydrukujcie i powieście w widocznym miejscu!

Jak uczyć dziecko oszczędzania?

Chcesz nauczyć swoje dziecko finansów? Zastosuj się do poniższych rad, a ułatwisz mu start w przyszłość i nauczysz je oszczędzania!
    • Dawaj przykład – jeśli będziesz pokazywać dziecku, że potrafisz obchodzić się z pieniędzmi i że musisz pracować, by zarabiać, zapewnisz mu najlepszą możliwą naukę. Dzieci z natury są spostrzegawcze i szybko łapią różne sygnały, zwłaszcza te wysyłane przez rodziców. Dobrze Cię obserwują, więc natychmiast zauważą, jeśli wyciągasz z rękawa pieniądze na każdą zachciankę albo wydajesz je lekką ręką na nieplanowane zakupy.
    • Oswajaj dziecko z pieniędzmi – niech od małego wie, że wszystko ma swoją cenę. Z upływem lat niech uczy się, ile kosztuje utrzymanie domu, ile wynoszą rachunki za prąd, a ile opłaty za wodę. Możecie wspólnie przeglądać rachunki. Zabieraj dziecko do sklepu, pozwalaj mu płacić drobnymi za przedmioty, które kupujesz dla niego. Lepiej, żeby dziecko wcześniej wiedziało, jakie są koszty życia.
    • Ucz, jak działa pieniądz – nie musisz maluchowi wręczać pliku banknotów, którymi będzie za coś płacić! Możecie umówić się, że będzie dostawać kupony za wykonanie prostych czynności domowych. Kupony może wymieniać np. na możliwość obejrzenia ulubionej bajki. Im wcześniej dzieci dowiedzą się, że za przyjemności trzeba płacić, a za pracę się zarabia, tym sprawniej będą posługiwać się finansami w przyszłości.
    • Dawaj kieszonkowe – o czym pisaliśmy już wcześniej TUTAJ. Pieniądze nie mogą być dla dziecka abstrakcją, magicznym przedmiotem z bankomatu! Powinno jak najszybciej nauczyć się, jak gospodarować regularnymi przychodami, choćby najmniejszymi. Może wydawać je na zachcianki, na bieżące potrzeby albo zbierać na rzecz „większego kalibru”. Porozmawiajcie o tym! Na poważnie.
    • Pomóż dziecku znaleźć cel oszczędzania – przegadaj z potomkiem, na co ma ochotę zbierać pieniądze. Sprawdźcie razem, ile kosztuje jego wymarzony przedmiot. Stwórzcie wspólnie miejsce – słoik z rysunkiem (np. rolek), w którym będzie mogło gromadzić monety na wyśnioną zabawkę. Pieniądze gromadzone w słoiku należą tylko do niego! Możecie ustalić, że będziecie zbierać środki razem, a Ty dołożysz konkretną kwotę.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation