Pożyczka bez BIK – czy firma pożyczkowa sprawdzi Twój scoring?

Masz negatywną historię kredytową? Czy posiadając niską ocenę BIK możesz liczyć na korzystną ofertę? Sprawdź, czy pożyczka bez BIK jest możliwa

Pożyczka bez BIK - czy firma pożyczkowa sprawdzi Twój scoring?

Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest jednoznaczna. Natomiast na pewno warto jest mieć dobrą historię kredytową, bo wtedy możesz uzyskać zdecydowanie korzystniejszą pożyczkę.

Firma pożyczkowa pożycza firmom lub osobom prywatny kapitał. Bywa, że pożyczkę dostaje osoba, która ma małe szanse na kredyt w banku. Firmy pożyczkowe ryzyko braku spłaty pożyczki często rekompensują sobie wyższymi kosztami jej uzyskania.

Czym się różni firma pożyczkowa od banku?

Firmy pożyczkowe pożyczają kapitał prywatny, a ich działalność nie jest tak ściśle regulowana przez Komisję Nadzoru Finansowego, jak działalność banków. To pozwala im na większą elastyczność działania. Takie firmy nie mogą posługiwać się nazwą „bank” lub „SKOK”, bo te ostatnie pieniądze na kredyty biorą ze środków innych klientów. A firmy pożyczkowe pożyczają prywatne fundusze.

Pożyczka bez BIK - czy firma pożyczkowa sprawdzi Twój scoring?

Pożyczka bez BIK – czy firma pożyczkowa sprawdzi Twój scoring?

Pożyczka bez BIK - czy firma pożyczkowa sprawdzi Twoją historię kredytową? Dowiedz się, czy niska wiarygodność kredytowa zmniejsza szansę na pożyczkę.

Pożyczka bez BIK?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niektóre firmy reklamują się hasłem „pożyczka bez BIK”, co ma okazać się przewagą nad konkurencją. Być może niektóre z tych podmiotów rzeczywiście nie sprawdzają Twojej historii kredytowej, jednak trudno uwierzyć, że ktoś pożyczy Ci pieniądze, bez choćby podstawowych informacji o Tobie.

Firmy, które nie sprawdzają BIK, będą skłonne bardziej od banków udzielić pożyczki osobie ze słabą historią kredytową. Warto wiedzieć, że ich zabezpieczeniem będzie zdecydowanie wyższa kwota odsetek, niż miałoby to miejsce w przypadku pożyczki bankowej.

Przed wzięciem pożyczki, warto sprawdzić, czy firma jest całkowicie wiarygodna. Uważaj na przykład na podmioty z tej listy przygotowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Największe, czyli najpewniejsze firmy pożyczkowe piszą wprost: nie ma możliwości, by udzielić pożyczki bez sprawdzenia informacji o potencjalnym kredytobiorcy. Jedno jest pewne: firmy pożyczkowe nie są tak rygorystyczne pod kątem oceny zdolności kredytowej, jak banki. Jeśli osoba posiada niezbyt dobrą ocenę punktową BIK, to w oczach firmy pożyczkowej może, ale nie musi być to minus.

PODSUMOWANIE

  1. Jeśli firma pożyczkowa nie sprawdzi Twojego BIK, raczej dowie się o Tobie z innych źródeł.
  2. Mając negatywną historię kredytową, wciąż możesz otrzymać pożyczkę, jednak z pewnością na gorszych warunkach.
  3. Dobra historia kredytowa jest ważna – otrzymasz zdecydowanie korzystniejszą ofertę, dzięki czemu zapłacisz mniej.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation