Nie ma mnie w BIK – to dobrze czy źle?

Kiedy łatwiej wziąć kredyt: z kontem BIK czy bez konta BIK?

Nie ma mnie w BIK – to dobrze czy źle?

Wiele osób uważa, że brak konta w BIK to korzystna sytuacja dla kredytobiorcy. Bo przecież wtedy bank nie może się do niczego przyczepić! Czy tak jest rzeczywiście?

Warto przypomnieć, czym jest BIK. Wiele osób myli go z rejestrami BIG. Nic bardziej mylnego! Do BIK trafiasz wraz z wzięciem swojego pierwszego kredytu, a nie wtedy, kiedy zalegasz ze spłatą rat.

Brak konta w BIK nie pomaga w uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej. Dlaczego? Bo informacje zawarte w bazie BIK są potrzebne bankom do weryfikacji potencjalnego klienta. Instytucja musi mieć pewność, czy jest on na tyle wart zaufania, żeby powierzyć mu pieniądze. Jeśli jesteś „białą kartą”, czyli nie masz żadnej zarejestrowanej historii kredytowej, bank nie wie, z kim ma do czynienia.

Nie ma mnie w BIK i nie dostałem kredytu. Co teraz?

Możliwe, że nie otrzymałeś kredytu ze względu na brak profilu w BIK. Powinieneś więc zacząć budować historię kredytową. Pozytywną, oczywiście!

Jak to zrobić? Trzy proste kroki:

  1. Weź kartę kredytową, a następnie nie zalegaj z opłatami i nie przekraczaj przyznanego limitu na karcie
  2. Weź mały kredyt, ale tylko, jeśli jesteś pewien, że go szybko i sprawnie spłacisz
  3. Weź produkt na raty i spłacaj je terminowo

Po jakimś czasie powinieneś uzyskać pozytywną ocenę punktową w BIK, która w przyszłości pomoże Ci wziąć kredyt.

Swój scoring BIK możesz sprawdzić na stronie www.bik.pl.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation