Kredyt bez BIK – w którym banku?
Potrzebujesz kredytu, ale masz już inne zobowiązania finansowe? Zastanawiasz się, który bank udzieli Ci kolejnego kredytu bez patrzenia w Twój raport BIK? Czy to w ogóle możliwe, żeby bank nie zaglądał do BIK i nie widział Twojej oceny kredytowej?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: każdy bank sprawdza osoby ubiegające się o kredyt w Biurze Informacji Kredytowej. Raport z BIK daje bankowi podpowiedź, czy może bezpiecznie pożyczyć Ci pieniądze.
Co powinieneś wiedzieć o BIK?
- Zawsze kiedy wziąłeś kredyt albo pożyczkę w banku (i w większości firm pożyczkowych), zostaje to odnotowane w BIK. Instytucje, które Cię sprawdzają, wiedzą o innych Twoich zobowiązaniach finansowych.
- W BIK znajdzie się także informacja, jeśli bank złoży o Ciebie zapytanie do BIK. To dzieje się w momencie, kiedy starasz się o kredyt. Instytucje widzą, jak często wysyłałeś zapytania o kredyt.
- A kiedy ubiegasz się o kredyt w banku? Bank ZAWSZE zajrzy do Twojego BIK, by sprawdzić, jaka jest Twoja kondycja finansowa – np. ile masz kredytów, czy spłacasz regularnie raty.
Zobacz też, czy firmy pożyczkowe przekazują Twoje dane do BIK.
Po co w ogóle banki zaglądają do BIK?
Po to, żeby sprawdzić, czy warto udzielać Ci kredytu, czy jesteś dostatecznie wiarygodnym kredytobiorcą. Chcą wiedzieć o Tobie więcej: jak spłacałeś dotychczasowe kredyty, czy robiłeś to na czas, czy często pytałeś banki o kredyt. Kiedy bank sprawdzi Twoją ocenę punktową w BIK, wie, czy udzielenie Ci kredytu ma sens.
Zobacz 7 najgorszych zachowań dla historii kredytowej – i unikaj ich jak ognia!
Czy BIK można wyczyścić?
Na pewno nie można zrobić tego według swojego widzimisię.
Dane w BIK można usunąć w dwóch przypadkach:
- Zauważyłeś błędy w swojej historii kredytowej i chcesz je poprawić.
- Wygasł kredyt, który spłaciłeś terminowo. Masz wtedy prawo odwołać zgodę na przetwarzanie informacji o tym zadłużeniu – pamiętaj jednak, że jeśli wywiązywałeś się sumienne ze spłacania rat, ta informacja buduje Twoją pozytywną historię kredytową.
Przeczytaj też, ile musisz mieć punktów w BIK, żeby dostać kredyt.
PODSUMOWANIE
- Każdy bank sprawdza Cię w BIK.
- BIK aktualizuje Twoje dane, kiedy ubiegasz się o kredyt, bierzesz nowy kredyt oraz kiedy bank podaje informacje o terminowej lub nieterminowej spłacie Twoich rat.
- Dlatego warto wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych i budować pozytywną historię kredytową.