Kredyt bez BIK – w którym banku?

Potrzebujesz kredytu, ale masz już inne zobowiązania finansowe? Zastanawiasz się, który bank udzieli Ci kolejnego kredytu bez patrzenia w Twój raport BIK? Czy to w ogóle możliwe, żeby bank nie zaglądał do BIK i nie widział Twojej oceny kredytowej?

BIK – Biuro Informacji Kredytowej

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: każdy bank sprawdza osoby ubiegające się o kredyt w Biurze Informacji Kredytowej. Raport z BIK daje bankowi podpowiedź, czy może bezpiecznie pożyczyć Ci pieniądze. 

Co powinieneś wiedzieć o BIK?

  • Zawsze kiedy wziąłeś kredyt albo pożyczkę w banku (i w większości firm pożyczkowych), zostaje to odnotowane w BIK. Instytucje, które Cię sprawdzają, wiedzą o innych Twoich zobowiązaniach finansowych. 
  • W BIK znajdzie się także informacja, jeśli bank złoży o Ciebie zapytanie do BIK. To dzieje się w momencie, kiedy starasz się o kredyt. Instytucje widzą, jak często wysyłałeś zapytania o kredyt.
  • A kiedy ubiegasz się o kredyt w banku? Bank ZAWSZE zajrzy do Twojego BIK, by sprawdzić, jaka jest Twoja kondycja finansowa – np. ile masz kredytów, czy spłacasz regularnie raty.           
Jeśli zależy Ci na kredycie bankowym, nie ominiesz sprawdzania w BIK.

Zobacz też, czy firmy pożyczkowe przekazują Twoje dane do BIK.

Po co w ogóle banki zaglądają do BIK? 

Po to, żeby sprawdzić, czy warto udzielać Ci kredytu, czy jesteś dostatecznie wiarygodnym kredytobiorcą. Chcą wiedzieć o Tobie więcej: jak spłacałeś dotychczasowe kredyty, czy robiłeś to na czas, czy często pytałeś banki o kredyt. Kiedy bank sprawdzi Twoją ocenę punktową w BIK, wie, czy udzielenie Ci kredytu ma sens.

Każdy z kredytobiorców jest oceniany w skali od 1 do 100 punktów – oczywiście im wyższa punktacja, tym większe masz szanse na kredyt. Wszystkie nasze działania związane z braniem kredytów – zaliczamy do nich również kupowanie na raty – są odnotowywane, dlatego tak ważne jest, żeby wywiązywać się sumiennie ze spłaty wszystkich zobowiązań.


Zobacz 7 najgorszych zachowań dla historii kredytowej – i unikaj ich jak ognia!

Czy BIK można wyczyścić?

Na pewno nie można zrobić tego według swojego widzimisię.

Dane w BIK można usunąć w dwóch przypadkach:

  • Zauważyłeś błędy w swojej historii kredytowej i chcesz je poprawić.
  • Wygasł kredyt, który spłaciłeś terminowo. Masz wtedy prawo odwołać zgodę na przetwarzanie informacji o tym zadłużeniu – pamiętaj jednak, że jeśli wywiązywałeś się sumienne ze spłacania rat, ta informacja buduje Twoją pozytywną historię kredytową. 

Przeczytaj też, ile musisz mieć punktów w BIK, żeby dostać kredyt.

PODSUMOWANIE

  1. Każdy bank sprawdza Cię w BIK.
  2. BIK aktualizuje Twoje dane, kiedy ubiegasz się o kredyt, bierzesz nowy kredyt oraz kiedy bank podaje informacje o terminowej lub nieterminowej spłacie Twoich rat.
  3. Dlatego warto wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych i budować pozytywną historię kredytową.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation